Advertisement
স্বাস্থ্য

ৰাতি শান্তিৰে শুবলৈ নিদিয়ে এই ৪ টা বস্তুৱে, আজিয়েই এৰাই চলক

সকলোৱে বিচাৰে শান্তিপূৰ্ণ টোপনি। যদি কোনো ব্যক্তিয়ে সঠিক টোপনি পায় তেন্তে ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছতো তেওঁৰ মেজাজ সতেজ হৈ থাকে। গতিকে যিকোনো ব্যক্তিয়ে ৬ৰ পৰা ৮ ঘণ্টা সম্পূৰ্ণ টোপনি ল’ব লাগে বুলিও বিশেষজ্ঞসকলে পৰামৰ্শ দিয়ে। কিন্তু কিছুমান কথাই আপোনাৰ টোপনিত ব্যাঘাত জন্মায়। যদি কোনোবাই সময়ত এনেবোৰ কামৰ পৰা বিৰত নাথাকে, তেন্তে ব্যক্তিজন সদায় টোপনিৰ চিন্তাত থাকে। ইয়াৰ প্ৰভাৱ জীৱনতো দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

যদি আপুনি ৰাতি শান্তিপূৰ্ণ টোপনি বিচাৰে, তেন্তে শুই উঠাৰ আগতে কেফেইনযুক্ত বস্তুৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে যদি আপুনি শুই উঠাৰ ঠিক আগতে চাহ বা কফি খায়, তেন্তে এই অভ্যাস এৰি দিয়াটোৱেই ভাল। লগতে চকলেটৰ পৰা আঁতৰি থকা ভাল। কেফেইনযুক্ত বস্তু সেৱন কৰিলে আপোনাৰ টোপনি নষ্ট হ’ব পাৰে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে শুই উঠাৰ ঠিক আগতে পেট ভৰপূৰ খাব নালাগে। শুই উঠাৰ আগতে সদায় লঘু আহাৰ খোৱাই ভাল। শুই উঠাৰ আগতে বেছিকৈ খালে হজম প্ৰক্ৰিয়াত প্ৰভাৱ পৰে, যাৰ ফলত আপোনাৰ টোপনিৰ ওপৰতো গভীৰ প্ৰভাৱ পৰে। ৰাতিৰ যিকোনো সময়ত যদি আপোনাৰ পেট বিচলিত হয়, তেন্তে লগে লগে আপোনাৰ টোপনি ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে।

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে শুই উঠাৰ ঠিক আগতে অত্যধিক তৰল পদাৰ্থ সেৱন কৰাটোও ভাল নহয়। ইয়াৰ বাবে শৌচাগাৰলৈ যাবলৈ ৰাতি বাৰে বাৰে উঠিবলগীয়া হ’ব পাৰে, যাৰ বাবে টোপনিৰ অসুবিধা হয়। ৰাতি শুই উঠাৰ ঠিক আগতে এচিড উৎপন্ন হোৱা বস্তু সেৱন নকৰিব। এই কাৰণে ৰাতি টেঙা ৰস, কেঁচা পিয়াঁজ, টমেটো কেচাপ, পিজ্জা আদি বস্তুৰ পৰা সম্পূৰ্ণ দূৰত্ব বজাই ৰাখিব লাগে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button