এই বস্তুটো নাৰিকল তেলত দিলে আপোনাৰ ওঁঠ দুটা গোলাপৰ দৰে ৰঙা হৈ পৰিব পাৰে।

আপোনাৰ ওঁঠ দুটাও ফাটি গৈছে নেকি? যদি আপুনি লিপ বাম লগাইও সকাহ পাব নোৱাৰে, তেন্তে আজি আমাক জনাওক এনে এটা প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে যাৰ সহায়ত আপোনাৰ ওঁঠ দুটা গোলাপী ৰঙা হৈ পৰিব। লগতে ওঁঠ ফাটি যোৱাৰ সমস্যাৰ পৰাও সকাহ পাব।

হয়তো শীতৰ বতৰ ভাল লাগে। এই ঋতুটোৱে নিজৰ লগত সুন্দৰ আৰু চিত্ৰময় দৃশ্য আনে, কিন্তু ইয়াৰ লগে লগে ছালৰ লগত জড়িত সমস্যাও আহে। যাৰ ফলত ছাল শুকান হৈ পৰে। শীতকালত আপোনাৰ ছালখন অতি নিস্তেজ আৰু নিৰ্জীৱ দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে। মইশ্ব’ৰাইজাৰ লগাই হাত-ভৰিৰ ছালৰ যত্ন ল’ব পাৰে, কিন্তু ফাটি যোৱা ওঁঠৰ কথা কি ক’ব? ওঁঠৰ ছালখন অতি সুক্ষ্ম আৰু পাতল। আপোনাৰ সামান্যতম অসাৱধানতা বা আন কোনো কাৰণত আপোনাৰ ওঁঠ শুকান আৰু ফাটিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

বাৰে বাৰে জিভাখন ওঁঠত লগালে বা পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পানী নাখালে ওঁঠতো ফাটি যায়। বাম প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছতো কোনো ধৰণৰ সকাহ নাপায় আৰু কেতিয়াবা অৱস্থাটো বহুত বেছি বেয়া হৈ পৰে। আজি আমি আপোনালোকৰ বাবে এনে এটা পদ্ধতি লৈ আহিছো, যাৰ সহায়ত আপোনাৰ ওঁঠ দুটা গোলাপৰ দৰে ৰঙা আৰু কোমল হ’ব পাৰে। নাৰিকল তেলে আপোনাৰ ফাটি যোৱা ওঁঠৰ চিকিৎসা কেনেদৰে কৰিব পাৰে কওঁ।

নাৰিকল তেলে ফাটি যোৱা ওঁঠ ভাল কৰিব পাৰেনে?

নাৰিকল তেলৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ উপকাৰ হ’ল ইয়াৰ মইশ্ব’ৰাইজিং ইফেক্ট। এই কাৰণেই নাৰিকল তেল লগোৱাটো ফাটি যোৱা ওঁঠৰ বাবে এক উত্তম সমাধান। ওঁঠৰ চাৰিওফালৰ ছাল পাতল হোৱাৰ বাবে আৰ্দ্ৰতাৰ অভাৱত ওঁঠ সদায় সংবেদনশীল। ই আৰ্দ্ৰতা বন্ধ কৰি দিয়ে আৰু লগতে ফাটি যোৱা ওঁঠৰ বিষ আৰু বিষ কমায়।

দিনটোৰ যিকোনো সময়তে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। প্ৰয়োজন হ’লে সকলোৱে এইবোৰ দিনটোৰ ভিতৰত পিন্ধিব পাৰে, বিশেষকৈ ওঁঠত লগাবলৈ বিবেচনা কৰক, য’ত ইয়াৰ আৰ্দ্ৰতা শৰীৰৰ বাকী অংশতকৈ বেছি সোনকালে কমি যায়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ এন্টিচেপ্টিক আৰু এন্টিবেক্টেৰিয়েল গুণ আছে। সংক্ৰমণৰ বাবে ওঁঠ ফাটি যোৱা অৱস্থা কেতিয়াবা বেছি বেয়া হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত নাৰিকল তেলে ফাটি যোৱা ছালখনক সংক্ৰমণৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

এই নাৰিকল তেলৰ মাস্কটো ওঁঠত লগাব

বিশেষকৈ শীতকালত লিপ মাস্কে ওঁঠ শুকান আৰু ফাটি যোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ওঁঠ দুটা ডাঠ দেখা যায় আৰু বয়স বৃদ্ধিৰ লক্ষণো কমি যায়। এই লিপ মাস্কটো এনেদৰে বনাবলৈ নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে-

লিপ মাস্ক বনোৱাৰ উপকৰণ-

  • ১ চামুচ মৌ
  • ১ চামুচ এলোভেৰা
  • ১ চামুচ নাৰিকল তেল
  • ১/২ টুকুৰা কেঁচা হলুদ

লিপ মাস্ক বনোৱাৰ পদ্ধতি-

  • ইয়াৰ বাবে প্ৰথমে কেঁচা হালধি জুইত পোৰাৰ পিছত এটা বাটিত কুটি লওক।
  • নাৰিকল তেল গৰম কৰি হালধিত দি মিহলাই লওক।
  • ইয়াৰ পিছত তেলত মৌ আৰু এলোভেৰা জেল দি মিহলাই লওক।
  • এই লিপ মাস্কটো কাঁচৰ পাত্ৰত সংৰক্ষণ কৰি ফ্ৰীজত ৰাখিব পাৰে।

লিপ মাস্ক লগোৱাৰ পদ্ধতি-

  • প্ৰথমে এটা বাটিত চেনি আৰু নেমুৰ ৰস দি স্ক্ৰাব বনাওক।
  • এই স্ক্ৰাবটো ওঁঠত লগাই ১ মিনিট লাহে লাহে ঘঁহি তাৰ পিছত টিছুৰে পৰিষ্কাৰ কৰক। যদি ওঁঠ ফাটি যায় তেন্তে বেছি জোৰেৰে ধুই পেলোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব।
  • ইয়াৰ পিছত লিপ মাস্কটো ওঁঠত লগাই ১৫ মিনিট ৰাখিব।
  • পৰিষ্কাৰ কাপোৰ এখন গৰম পানীত তিয়াই চেপি উলিয়াই লওক। ইয়াৰে ওঁঠ দুটা পৰিষ্কাৰ কৰক।
  • দুদিনৰ মূৰে মূৰে এই মাস্কটো ওঁঠত লগাই ভাল ফলাফল পাওক।

নাৰিকল তেল দি লিপ ক্ৰীম বনাওক

নাৰিকল তেলৰ পৰাও লিপ বাম বা ক্ৰীম তৈয়াৰ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ওঁঠ ফাটি নাযায় আৰু ই লিপ বামতকৈ দ্ৰুত আৰু ফলপ্ৰসূভাৱে কাম কৰিব। স্ক্ৰাব আৰু লিপ মাস্কেৰে ছালৰ পৰা মলি আৰু মৰা ছাল আঁতৰোৱাৰ পিছত এই ক্ৰীম দিনটোত তিনিবাৰ লগালে ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখা যায়।

লিপ ক্ৰীম বনোৱাৰ উপকৰণ-

  • ৬-৭ টা গোলাপৰ পাহি
  • ১/৪ চামুচ নেমুৰ ৰস
  • ১ চামুচ নাৰিকল তেল
  • ১ চামুচ এলোভেৰা জেল

লিপ ক্ৰীম বনোৱাৰ পদ্ধতি-

  • ইয়াৰ বাবে প্ৰথমে গোলাপৰ পাহি পৰিষ্কাৰ কৰি ধুই ভালদৰে শুকুৱাই লওক।
  • ইয়াৰ পিছত ভালকৈ পিহি এটা বাটিত ভৰাই লওক। তাত নেমুৰ ৰস, নাৰিকল তেল আৰু এলোভেৰা জেল দি মিহলাই ঢাকি ৬-৭ ঘন্টা ৰাখিব।
  • আপোনাৰ লিপ ক্ৰীম ৰেডি। ইয়াৰ উপৰিও ই ওঁঠক সুস্থ কৰি তুলিব আৰু ইয়াক প্ৰাকৃতিক ওঁঠৰ টিণ্ট দিব।
  • গোলাপ, এলোভেৰা জেল, নাৰিকল তেল আৰু নেমুৰ ৰসৰ পৰা তৈয়াৰী এই ক্ৰীমে বিৰক্তি শান্ত কৰিব আৰু ইহঁতক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখিব। ইয়াত উপস্থিত থকা তিনিটা উপাদানৰ এনজাইম, ভিটামিন এ, চি, এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে যিবোৰ ফাটি যোৱা ওঁঠৰ বাবে উপকাৰী।

এতিয়া আপুনিও নাৰিকল তেলৰ সহায়ত ওঁঠ ভাল কৰিব পাৰিব। যদি আপুনি এই টিপছবোৰ চেষ্টা কৰিব নিবিচাৰে, তেন্তে দিনটোত তিনিবাৰকৈ নাৰিকল তেলৰ দ্বাৰা ওঁঠত মালিচ কৰক, সেয়াও আপোনাৰ ওঁঠৰ বাবে ভাল।

আপোনাৰ মতামত আমাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ! অনুগ্ৰহ কৰি কিছু সময় উলিয়াই আমাৰ পাঠক সমীক্ষা পূৰণ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ পছন্দসমূহ ভালদৰে বুজিব পৰা যাব।

আশা কৰোঁ আপোনালোকে এই তথ্য ভাল পাইছে। যদি এই লেখাটো ভাল লাগিল, তেন্তে লাইক কৰক আৰু ফেচবুকত আৰু অধিক শ্বেয়াৰ কৰক। এনে লেখা পঢ়িবলৈ Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment