আপুনি আপোনাৰ গোপন কথা সকলোকে কোৱা উচিত নহয়, ইয়াৰ ফলত ক্ষতি হব পাৰে।

Gita Updesh : সনাতন ধৰ্মৰ অনেক শাস্ত্ৰ আছে, তাৰে এটা হৈছে শ্ৰীমদ্ভাগৱত যি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু অৰ্জুনৰ কথোপকথনৰ সম্প্ৰসাৰণ। আমি সকলোৱে জানো যে মহাভাৰতৰ যুদ্ধখন তেওঁৰ নিজৰ মানুহৰ মাজত হৈছিল, যিটো আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে অৰ্জুনে নিজৰ মানুহৰ বিৰুদ্ধে অস্ত্ৰ তুলি ল’ব বিচৰা নাছিল। তেওঁ বহুত দ্বিধাদ্বন্দ্বত পৰিল, এই জয় কৰিবলৈ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক জীৱনৰ ৰহস্য ক’লে আৰু তেওঁৰ সন্মুখত জগত ৰূপ প্ৰকাশ কৰিলে। আপোনালোকক কওঁ যে এই গ্ৰন্থখনত কৰ্মযোগ, ভক্তি যোগ আৰু জ্ঞান যোগৰ বিষয়ে বিতং তথ্য দিয়া হৈছে। এইবোৰ গ্ৰহণ কৰি মানুহে পৰিত্ৰাণ লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ৮০০টা অধ্যায় আৰু ৭০০টা পদ আছে, যিটো সংস্কৃত ভাষাত লিখা হৈছে যদিও আজি হিন্দী আৰু ইংৰাজীৰ বাহিৰেও আন বহু ভাষালৈ অনুবাদ কৰা হৈছে। গতিকে, আজিৰ লেখাটোত আমি আপোনালোকক ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই দিয়া কিছুমান বহুমূলীয়া শিক্ষাৰ বিষয়ে ক’ম।

গীতা ধৰ্ম প্ৰচাৰৰ বহুমূলীয়া বাক্য

গীতাৰ ধৰ্মধ্বনিৰ সময়ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে তেওঁৰ গোপন কথা সকলোকে ক’ব নালাগে, কাৰণ আজি আপোনাৰ লগত যি আছে সেয়া কাইলৈও আপোনাৰ লগত থাকিবই লাগিব বুলি ক’ব নোৱাৰি। ইয়াৰ ফলত ভৱিষ্যতে আপোনাৰ ডাঙৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।

গীতাৰ প্ৰচাৰৰ সময়ত মাধৱে কৈছিল যে এজন ব্যক্তিয়ে কেতিয়াও দুটা কথাত গৌৰৱ কৰিব নালাগে। ইয়াৰে প্ৰথমটো টকা আৰু দ্বিতীয়টো চেহেৰা। আচলতে দৰিদ্ৰতা আহিবলৈ বেছি সময় নালাগে আৰু মুখখন দুৰ্ঘটনালৈ পৰিৱৰ্তিত হ’বলৈও কোনো সময় নালাগে।

মাধৱৰ মতে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দামী বস্তুটো হ’ল বিশ্বাস। যিটো বনাবলৈ সময় লাগে, কিন্তু যিটো হেৰুৱাবলৈ কেইছেকেণ্ডমানো সময় নালাগে। সেয়েহে কেতিয়াও কাকো ঠগিব নালাগে।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই গীতাৰ ধৰ্ম প্ৰচাৰৰ সময়ত কৈছে যে শৰৎ অবিহনে গছত নতুন পাত গজে। একেদৰে জীৱনত সংগ্ৰাম নকৰাকৈ ভাল দিন নাহে। গতিকে এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰতিটো পৰিস্থিতিত আতংকিত নহ’ব লাগে, বৰঞ্চ সাহসেৰে মুখামুখি হ’ব লাগে।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে জীৱনত সকলোৰে সমস্যা থাকে, কিন্তু মানুহে নিজৰ সমস্যাক আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যা বুলি গণ্য কৰে। ইয়াৰ বাবেই তেওঁ অত্যন্ত চিন্তিত হৈয়েই থাকে।

গীতাৰ ধৰ্মধ্বনিৰ সময়ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই উল্লেখ কৰিছে যে প্ৰকৃত সম্পৰ্ক বজাই ৰখা সকলৰ কেতিয়াও শলাগ লোৱা নহয়, কিন্তু সম্পৰ্ক বজাই ৰখাৰ অভিনয় কৰা সকলৰ সদায় শলাগ লোৱা হয়। গতিকে যদি আপুনিও এই কাম কৰে তেন্তে আপোনাৰ এই অভ্যাসটো সলনি কৰক।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে যি আছিল সেয়া ভাল আছিল, যি বাকী আছে সেয়া ভাল আৰু ভৱিষ্যতে যি লাভ হ’ব সেয়াই শ্ৰেষ্ঠ হ’ব বুলি ভাবি সদায় সুখী হোৱা উচিত।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment