আপোনাৰো যিকোনো সময়তে হ’ব পাৰে হাৰ্ট এটেক, এই সমস্যাবোৰক আওকাণ নকৰিব

আজিৰ সময়ত হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পাইছে। ইয়াৰ বাবে দায়ী বস্তুবোৰ হ’ল- মানসিক চাপ, ভুল খাদ্যাভ্যাস, অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী, টোপনিৰ অভাৱ, অত্যধিক মদ্যপান আৰু চিগাৰেট সেৱন। হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোকৰ আশংকাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ শৰীৰত দেখা পোৱা লক্ষণ আৰু লক্ষণসমূহৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিয়াটো জৰুৰী। আজি আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান সমস্যাৰ বিষয়ে জনাবলৈ ওলাইছো যাৰ বাবে হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোকৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত সাৱধান হোৱাটো জৰুৰী। সেই সমস্যাবোৰৰ বিষয়ে জনাওক যিবোৰক মানুহে সৰু বুলি গণ্য কৰি আওকাণ কৰে, কিন্তু এই সমস্যাবোৰ বৃদ্ধি হ’লে হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত ৰোগৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পাব পাৰে।

কলেষ্টেৰল- কলেষ্টেৰল হৈছে আমাৰ শৰীৰত থকা মামৰ সদৃশ পদাৰ্থ। শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’লে ধমনীবোৰ বন্ধ হৈ পৰে যাৰ বাবে সঠিক পৰিমাণৰ তেজ হৃদযন্ত্ৰলৈ নাযায়, আৰু ইয়াৰ ফলত হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোকৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত ডায়েটেৰী ফাইবাৰ, কম চৰ্বিযুক্ত খাদ্য খাদ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা আৰু দৈনিক ব্যায়াম কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ডায়েবেটিছ- যেতিয়া আপোনাৰ তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত নাথাকে তেতিয়া ই আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য গ্ৰহণ আৰু সময়ে সময়ে তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা পৰীক্ষা কৰি থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

উচ্চ ৰক্তচাপ- উচ্চ ৰক্তচাপৰ বাবে হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। উচ্চ ৰক্তচাপৰ বাবে ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা অতি উচ্চ হৈ পৰে। যেতিয়া আপোনাৰ ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা বেছি হয়, তেতিয়া আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰই অধিক কাম কৰিব লাগিব। এনে পৰিস্থিতিত ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাটো জৰুৰী। কম ছডিয়াম আৰু কম চৰ্বিযুক্ত খাদ্য অনুসৰণ কৰি, ব্যায়াম কৰি আপুনি ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ লগতে মদ্যপান কম কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু মানসিক চাপ লোৱাটো আৰু স্বাস্থ্যসন্মত ওজন বজাই ৰখাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

মেদবহুলতা- মেদবহুলতাৰ বাবে আপোনাৰ কলেষ্টেৰল, ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা বহুত বৃদ্ধি পায় যাৰ বাবে হাৰ্ট এটেক হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। এনে পৰিস্থিতিত সুস্থ ওজন বজাই ৰখাটো জৰুৰী। ইয়াৰ বাবে সুষম খাদ্য গ্ৰহণ কৰক আৰু শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ কৰি থাকিব।

ধূমপান- ধূমপানৰ বাবে হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা অতি বেছি। বহু গৱেষণাত দাবী কৰা হৈছে যে ধূমপান কৰা লোকৰ হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা ২ৰ পৰা ৪ গুণ বেছি। ধূমপানে হৃদযন্ত্ৰত অক্সিজেনৰ পৰিমাণ কমাই দিয়ে, ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰে, ৰক্তবাহী নলীৰ ক্ষতি কৰে আৰু তেজ জমা হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে।

ব্যায়াম নকৰা- ব্যায়াম নকৰা আৰু কোনো শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ নকৰাৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত ৰোগৰ সম্ভাৱনাও যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। দৈনিক ব্যায়াম কৰিলে হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পায়। শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ কৰি মেদবহুলতা, ডায়েবেটিছ, কলেষ্টেৰলৰ পৰাও মুক্তি পাব পাৰি। ব্যায়াম কৰিলেও শৰীৰত ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা হ্ৰাস পায়। এনে পৰিস্থিতিত প্ৰাপ্তবয়স্কসকলে দৈনিক ৭৫ মিনিট ব্যায়াম কৰিব লাগিব বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment