জেলেলৈ যাব লগা হ’ব পাৰে এই পৰিমানতকৈ অধিক নগত ধন ৰাখিলে

Cash Limit at Home: – বিমুদ্ৰাকৰণৰ পিছত মানুহে ঘৰত অধিক নগদ ধন ৰখা বন্ধ কৰি দিছে। কিন্তু কিছুমান মানুহে এতিয়াও জৰুৰীকালীন অৱস্থাত বা বেংক আৰু ATMলৈ যোৱাৰ হেঁচা পৰিহাৰ কৰিবলৈ ঘৰতে নগদ ধন ৰাখে। কিন্তু ঘৰত নগদ ধন ৰখাটো উচিত নে আইনৰ আওতালৈ আহে সেয়া অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে। যদি আপুনিও ঘৰত নগদ ধন ৰাখে, তেন্তে এই প্ৰশ্নটো নিশ্চয় আপোনাৰ মনলৈ আহিছে যে আমি আমাৰ ঘৰত কিমান নগদ ধন ৰাখিব পাৰো?

কওঁ যে ঘৰত নগদ ধন ৰখাৰ কোনো সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই। আয়কৰৰ নিয়ম অনুসৰি যিকোনো পৰিমাণৰ নগদ ধন আপোনাৰ ঘৰত ৰাখিব পাৰে, কিন্তু যদি সেই তদন্তকাৰী সংস্থাটো ধৰা পৰে, তেতিয়া আপুনি ইয়াৰ উৎস ক’ব লাগিব। যদি আপুনি সেই ধন আইনীভাৱে উপাৰ্জন কৰিছে আৰু সম্পূৰ্ণ নথি-পত্ৰ বা আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰিছে তেন্তে চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। কিন্তু যদি আপুনি উৎসক ক’ব নোৱাৰে তেন্তে সংস্থাটোৱে নিজাববীয়াকৈ ব্যৱস্থা ল’ব।

কিমান জৰিমনা বিহা হৈছে জানি লওক

যদি আপুনি নগদ ধনৰ একাউণ্ট নিদিয়ে তেন্তে আপোনাৰ অসুবিধা বাঢ়িব পাৰে। যদি আপোনাৰ ঘৰত আয়কৰ বিভাগে অভিযান চলায় আৰু বৃহৎ পৰিমাণৰ নগদ ধন উদ্ধাৰ হয়। ইয়াৰ লগতে যদি আপুনি সেই নগদ ধনৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য দিব নোৱাৰে, তেন্তে আপুনি হয়তো গধুৰ জৰিমনা ভৰিব লাগিব। আপুনি উলিওৱা নগদ ধনৰ পৰিমাণৰ ওপৰত সেই ধনৰ ১৩৭% পৰ্যন্ত কৰ আৰোপ কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ আপোনাৰ লগত ৰখা নগদ ধন নিশ্চয় যাব আৰু তাৰ ওপৰত আপুনি ১৩৭% দিব লাগিব।

এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

কওঁ যে আপুনি এবাৰতে ৫০ হাজাৰতকৈ অধিক টকা বেংকত উলিয়াবলৈ বা জমা কৰিবলৈ পেন কাৰ্ড দেখুৱাব লাগিব। ক্ৰয়ৰ সময়ত গোচৰত ২ লাখ টকা দিব নোৱাৰিব। ইয়াৰ বাবেও আপুনি PAN আৰু আধাৰ দেখুৱাব লাগিব। এবছৰত বেংক একাউণ্টত নগদ ২০ লাখতকৈ অধিক টকা জমা কৰিলেও বেংকত পেন আৰু আধাৰ দেখুৱাব লাগিব।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ AXOMINFO সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

Leave a Comment