সৰু সৰু কথাত আপুনিও নাৰ্ভাছ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে নেকি? এই যোগাসনে শান্ত কৰিব আপোনাৰ মন

Yogasan in depression and anxiety: যিসকল লোকৰ হৃদযন্ত্ৰ অতি দুৰ্বল আৰু অতি সংবেদনশীল (অতি সংবেদনশীল), তেওঁলোকে প্ৰতিটো সৰু সৰু কথা হৃদয়ত লয়, যাৰ বাবে তেওঁলোকৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে। ইয়াৰ বাবে বহু ৰাতি তেওঁৰ টোপনি হেৰুৱাই পেলায়। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য আৰু কৰ্মৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত আজি আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান যোগাসন (যোগাযোগ কৰাৰ শুদ্ধ পদ্ধতি) ক’বলৈ ওলাইছো যিবোৰ কৰিলে আপোনাৰ মনটো শান্ত হৈ থাকিব আৰু আপুনি শিথিল অনুভৱ কৰিব। গতিকে সেই মগজুৰ ব্যায়ামৰ বিষয়ে জনাওক।

নাৰ্ভাছ আৰু উদ্বিগ্নতাৰ ক্ষেত্ৰত কোনটো যোগাসন কৰিব লাগে?

আধো মুখাসনা (Downward Facing Dog Pose)– আপোনাৰ মেৰুদণ্ড, কান্ধ আৰু ভৰি শক্তিশালী কৰাৰ উপৰিও ই আপোনাৰ মগজুত ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত কৰে। ইয়াৰ ফলত মানসিক চাপ, উদ্বেগ আৰু স্নায়বিক অৱস্থাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়।

উৰ্ধ্বমুখাসন (Upward-Facing Dog Pose) – উদ্বেগ আৰু হতাশাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত এই ভংগীমাটোৱেই উত্তম। এই আসন আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও উত্তম। ইয়াৰ উপৰিও আপোনাৰ ডিঙি আৰু কঁকালৰ বিষো কমি যাব। মনটোক শান্ত কৰি ৰখাৰ বাবে এই আসনটোৱেই উত্তম। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

শ্বোল্ডাৰ ষ্টেণ্ড (shoulder stand) – একে সময়তে শ্বোল্ডাৰ ষ্টেণ্ড ব্যায়ামও কৰি আপোনাৰ হতাশা দূৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ আৱেগ নিয়ন্ত্ৰণত সহজ হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও আপুনি আন বহুতো সুবিধা লাভ কৰিব।

উত্তনাসন (Standing Forward Fold Pose) – এই ভংগীমাই ডিঙি, কান্ধ আৰু পিঠিৰ টেনচন দূৰ কৰাৰ লগতে আপোনাৰ মগজুত তেজৰ সোঁত উন্নত কৰে।

( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment