এই ৬টা অভ্যাসে আপোনাক বয়সতকৈ আগতেই কৰি তোলে বুঢ়া, চুটি হৈ যায় জীৱনটো !

এই পৃথিৱীত বয়সেই একমাত্ৰ বস্তু যিটো আপুনি টকাৰে কিনিব নোৱাৰে বা কোনো চিকিৎসাৰ জৰিয়তে ঘূৰাই পাব নোৱাৰে। বয়স এবাৰ পাৰ হৈ গ’লেই পাৰ হৈ যায়। সেয়ে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ জীৱন দীঘলীয়া হোৱাটো কামনা কৰে। তেওঁ ১০০ বছৰ জীয়াই আছিল, কিন্তু কেতিয়াবা এজন ব্যক্তিৰ কিছুমান অভ্যাস থাকে যিয়ে তেওঁৰ ক্ষতি কৰে। এই অভ্যাসবোৰে মানুহক মৃত্যুৰ মুখলৈ লৈ যায়।

মানুহৰ বেয়া অভ্যাসেই তাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শত্ৰু। যদি সময়ত অভ্যাসবোৰ সলনি নহয়, তেন্তে কিছু সময়ৰ পিছত সেইবোৰে ক্ষতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আজিকালি মোবাইল আৰু লেপটপ ব্যৱহাৰ কৰাটো সাধাৰণ কথা, কিন্তু আপুনি জানেনে যে অত্যধিক ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ বয়সত প্ৰভাৱ পৰে। সেয়েহে এই অভ্যাসটো অলপ সলনি কৰাটো প্ৰয়োজন। কেৱল কামৰ বাবে ফোন আৰু লেপটপ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ শিকক।

একে সময়তে যদি আপুনি কম টোপনি যায় তেন্তে এইটোও এটা অভ্যাস যিয়ে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰে। ইয়াৰ বাবে বহু ধৰণৰ ৰোগে আপোনাক আক্ৰান্ত কৰিব পাৰে। গতিকে এজন ব্যক্তিয়ে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ টোপনি ল’ব লাগে। এজন ব্যক্তিয়ে কমেও ৬ৰ পৰা ৮ ঘণ্টা শুব লাগে।

যদি আপুনি টেঙা আৰু ভজা বস্তুৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত তেন্তে এই চখটোৱে আপোনাৰ ওপৰত যথেষ্ট বোজা দিব পাৰে। ইয়াৰ বাবেই আপুনি কলেষ্টেৰল আৰু হৃদযন্ত্ৰকে ধৰি বহু ৰোগৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

আনহাতে, যদি আপুনি চিগাৰেট, বিড়ি বা গাঞ্জা-মদ সেৱন কৰে, তেন্তে এই অভ্যাসে আপোনাক বিপদজনক পৰিণতিলৈ লৈ যাব পাৰে। তৎক্ষণাত ড্ৰাগছৰ আসক্তি ত্যাগ কৰাটো আপোনাৰ স্বাৰ্থত।

যদি আপুনি এটা ঠাইত ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা বহি থাকে তাৰ পিছত আপোনাৰ অভ্যাস সলনি কৰে, তেন্তে ই আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ কাম এনেকুৱা হয়, তেন্তে মাজে মাজে উঠি শৰীৰটো লৰচৰ কৰি থাকিব, যাতে ই সক্ৰিয় হৈ থাকে। এটা ঠাইত বহু সময় বহি থাকিলে শৰীৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে।

যদি আপুনি আপোনাৰ খাদ্যত অত্যধিক নিমখ ভাল পায় তেন্তে ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বেয়া। নিমখৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰে আপোনাৰ ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে। ৰক্তচাপ বৃদ্ধিৰ বাবে আপুনি বহুতো ৰোগত আক্ৰান্ত হব পাৰে। বহু ধৰণৰ ৰোগে আপোনাক আগুৰি ধৰিব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment