মহিলাসকলে ভুলতেও আওকাণ কৰিব নালাগে এই লক্ষণসমূহ, হ’ব পাৰে গুৰুতৰ সমস্যা

বেছিভাগ মহিলাই ঘৰুৱা আৰু বাহিৰৰ কামত ইমানেই ব্যস্ত হৈ পৰে যে নিজৰ যত্ন ল’বলৈ সময় নাপায়। বহু সময়ত এই অসাৱধানতাৰ বাবেই মহিলাসকলে গুৰুতৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। এনে পৰিস্থিতিত শৰীৰত দেখা পোৱা কোনো ভিন্ন বস্তুক নাৰীয়ে আওকাণ নকৰাটো জৰুৰী। আজি আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান লক্ষণৰ বিষয়ে ক’বলৈ ওলাইছো, যদি গুৰুত্ব নিদিয়ে যিবোৰৰ প্ৰতি ভৱিষ্যতে মহিলাসকলে বহুতো গুৰুতৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। এই চিনবোৰৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক-

এইবোৰ কথা মহিলাসকলে ভুলতেও আওকাণ কৰা উচিত নহয়-

হঠাৎ দুৰ্বলতা- শৰীৰত হঠাৎ দুৰ্বলতা হ’লে ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ ইংগিত পোৱা যায়। আন আন লক্ষণসমূহ হ’ল হঠাতে বিভ্ৰান্তি, কথা ক’ব নোৱাৰা, দৃষ্টিশক্তি ম্লান হোৱা আৰু খোজ কঢ়াত অসুবিধা হোৱা।

অনবৰতে উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা – যেতিয়া আমাৰ হৃদপিণ্ডই পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ অক্সিজেন নাপায় তেতিয়া আমি উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধাৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। আপোনালোকক কওঁ যে পুৰুষৰ তুলনাত মহিলাৰ নিৰৱ হাৰ্ট এটেকৰ আশংকা বেছি, যাৰ মূল লক্ষণ দুটা হ’ল উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা আৰু অত্যন্ত ক্লান্তি। মহিলাসকলেও ৰক্তহীনতা আৰু হাওঁফাওঁৰ ৰোগৰ বাবে উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

বুকুৰ বিষ- যদি বুকুৰ বিষ, দ্ৰুত হৃদস্পন্দন আৰু হাত, কান্ধ আৰু চোলাৰ বিষৰ লগতে উশাহ লোৱাত অসুবিধা হৈছে, তেন্তে ই হৃদযন্ত্ৰৰ অৱস্থাৰ ইংগিত দিয়ে।

দৃষ্টিশক্তি অসুবিধা – বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে চকুৰ দৃষ্টিশক্তি কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু যদি আপুনি হঠাতে দুয়োখন চকুৰে দেখাত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয় তেন্তে ই ষ্ট্ৰোকৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। একেদৰে মাইগ্ৰেইনত আক্ৰান্ত লোকসকলেও জিলিকি থকা পোহৰ বা আনকি ৰঙীন আভাও অনুভৱ কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ই আপোনাৰ ৰেটিনা ফাটি যোৱা বা বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। যদি এই সমস্যাৰ সমাধান নহয় তেন্তে আপুনি চিৰদিনৰ বাবে অন্ধ হৈ পৰিব পাৰে।

হঠাৎ ওজনৰ পৰিৱৰ্তন- কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ হঠাতে ওজন সলনি হ’লে গুৰুতৰ সমস্যাৰ ইংগিত পোৱা যায়। বহু সময়ত থাইৰয়ড, ডায়েবেটিছ, মানসিক বিকাৰ, যকৃতৰ ৰোগ আৰু কেন্সাৰৰ বাবে এই সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। একে সময়তে যদি হঠাতে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, তেন্তে ই থাইৰয়ডৰ মাত্ৰা কম, হতাশা বা বিপাকীয় ক্ৰিয়া কম হোৱাৰ ইংগিত দিয়ে।

স্তনত গাঁঠি- মহিলাসকলে স্তনত কিছু গাঁঠি অনুভৱ কৰাটো সাধাৰণ কথা। কিন্তু যদি আপুনি বুকুৰ বেৰ বা ছালত কিছু গোটা গোটা বা ইয়াত ছালৰ লগতে নিপলৰ ৰং সলনি হোৱা লক্ষ্য কৰে, তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা স্তন কেন্সাৰ হোৱাৰ ইংগিত পোৱা যায়। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

অত্যধিক মানসিক চাপ আৰু উদ্বেগ- প্ৰায় প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে মানসিক চাপৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়, কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি ইয়াক আওকাণ কৰিব লাগে। যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপোনাৰ মানসিক চাপৰ মাত্ৰা ইমানেই বৃদ্ধি পাইছে যে ইয়াক চম্ভালিবলৈ আপোনাৰ বাবে কঠিন হৈ পৰিছে আৰু ই আপোনাৰ দৈনন্দিন কাম-কাজত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে, তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সোনকালে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে।

পিৰিয়ডৰ পৰিৱৰ্তন- মাহেকীয়াৰ সামান্য পৰিৱৰ্তন হোৱাটো স্বাভাৱিক, কিন্তু যদি আপুনি কিবা আচহুৱা অনুভৱ কৰে তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। পিৰিয়ডৰ পৰিমাণ, সময় আৰু প্ৰবাহৰ কোনো পৰিৱৰ্তন হ’লে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে। যদি আপুনি ৰজোনিবৃত্তিৰ পিছতো ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়, তেন্তে ইয়াৰ বাবেও নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment