পুৰুষৰ তুলনাত এই বস্তুবোৰৰ প্ৰতি নাৰীৰ থাকে অধিক আকাংক্ষা, তেওঁলোকে কেতিয়াও বাখ্যা নকৰে এই কথা

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতি শাস্ত্ৰ গ্ৰন্থত জীৱনৰ সকলো দিশ বিশদভাৱে বৰ্ণনা কৰিছে। চাণক্যই শ্লোকৰ যোগেদি সুখ-দুখ, ধৰ্ম, প্ৰগতি, কেৰিয়াৰ আৰু কামনাৰ কথা কৈছে। চাণক্যই এটা শ্লোকত কৈছে যে পুৰুষতকৈ নাৰীৰ কিছুমান বিশেষ বিষয়ত হেঁপাহ বেছি।

स्त्रीणां द्विगुण आहारो लज्जा चापि चतुर्गुणा ।
साहसं षड्गुणं चैव कामश्चाष्टगुणः स्मृतः ॥१७॥

এই পদত আচাৰ্যই এগৰাকী নাৰীৰ বহু বৈশিষ্ট্য বৰ্ণনা কৰিছে। নাৰীৰ বহুতো দিশ আছে যিবোৰ সাধাৰণতে মানুহে লক্ষ্য নকৰে।

পুৰুষতকৈ মহিলাক খাদ্যৰ প্ৰয়োজন বেছি কাৰণ তেওঁ পুৰুষতকৈ বেছি শাৰীৰিক কাম কৰিব লাগে। যদি আমি প্ৰাচীন প্ৰেক্ষাপটত চাওঁ, তেন্তে সেই সময়ত মহিলাসকলে ঘৰতে বহুতো সৰু সৰু কাম কৰিবলগীয়া হৈছিল, যাৰ বাবে শক্তিৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। আজিৰ পৰিৱেশতো পৰিস্থিতি প্ৰায় একেই। শাৰীৰিক গঠন, ইয়াৰ পৰিৱৰ্তন আৰু প্ৰজনন ইত্যাদি। য’ত মহিলাগৰাকীক হেৰুৱা শক্তি পুনৰ লাভ কৰিবলৈ অধিক পুষ্টিৰ প্ৰয়োজন হয়।

সত্যৰ জ্ঞান নথকাৰ বাবে, কিন্তু কাৰ্যক্ষেত্ৰত বিপৰীত আচৰণৰ বাবেও পুৰুষতকৈ ছোৱালী আৰু মহিলাই পুষ্টিহীনতাত অধিক ভুগিবলগীয়া হয়। সমস্যা সমাধানৰ দ্বাৰা বুদ্ধিমত্তাৰ বিকাশ হয়। এই দৃষ্টিকোণৰ পৰাও মহিলাসকলে পৰিয়ালৰ সদস্য আৰু তাৰ বাহিৰেও বহু মানুহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলগীয়া হয়। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ বুদ্ধিমত্তা চোকা হৈ পৰে আৰু সৰু সৰু কথাবোৰ বুজিবলৈ তেওঁলোকৰ দৃষ্টিশক্তি গঢ় লৈ উঠে।

আৱেগমুখী হোৱাৰ বাবে এগৰাকী নাৰীৰ উচ্চ মাত্ৰাৰ সাহস থকাটো স্বাভাৱিক। মাইকী জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইৰ ক্ষেত্ৰতো দেখা গৈছে যে সন্তানক ৰক্ষা কৰিবলৈ সিহঁততকৈ বহুগুণ শক্তিশালী কোনোবা এজনৰ সন্মুখত যুঁজি মৰিবলৈ সাজু হয়। আঠগুণৰ কাম পঢ়ি শুনাত আচৰিত যেন লাগে যদিও ইয়াৰ পৰা বুজা যায় যে আমি কামৰ স্বৰূপ সঠিকভাৱে বুজি পোৱা নাই। কাম পাপ নহয়।

এগৰাকী নাৰীৰ লিবিডো পুৰুষৰ পৰা পৃথক। তাত মনৰ অৱস্থাহে গুৰুত্বপূৰ্ণ, শৰীৰ নহয়। এগৰাকী নাৰীৰ মাজত ঘটি থকা পৰিৱৰ্তনেও এই দাবী উত্থাপন কৰে – স্বাভাৱিকতে। কিন্তু মাটিয়ে যেনেকৈ মলিক গোবৰলৈ পৰিণত কৰি প্ৰাণ দিয়ে, ঠিক তেনেদৰে নাৰীয়ে ইয়াক পৰিশোধন কৰে। এই কথা সম্পূৰ্ণৰূপে বুজিবলৈ কামশাস্ত্ৰ অধ্যয়ন কৰা উচিত।

এই লেখাত দিয়া তথ্য সম্পূৰ্ণ সত্য আৰু সঠিক বুলি আমি দাবী নকৰো। এইবোৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে নিশ্চিতভাৱে সংশ্লিষ্ট ক্ষেত্ৰৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment