মহিলাসকলে আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় এই ৫ টা সমস্যাৰ দ্বাৰা…

পুৰুষৰ দৰে মহিলাৰো বহু ধৰণৰ যৌন ৰোগ হয়। কিন্তু পৰ্যাপ্ত তথ্যৰ অভাৱত চিকিৎসাৰ বাবে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা মহিলাৰ সংখ্যা বহুত কম। এনে পৰিস্থিতিত মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত বেছিকৈ দেখা পোৱা এনে যৌন সমস্যাৰ বিষয়ে অন্ততঃ জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

পুৰুষৰ লুকাই থকা ৰোগৰ কথা সকলোতে অতি মুকলিকৈ চৰ্চা হয়। আনকি তেওঁলোকৰ বিজ্ঞাপনবোৰো দেৱালত ডাঙৰ ডাঙৰ আখৰেৰে আঁৰি দিয়া হয়। কিন্তু নাৰীৰ যৌন সমস্যাৰ সন্দৰ্ভত এনেকুৱা কিবা এটা খুব কমেইহে দেখা পালেহেঁতেন। ইয়াৰ প্ৰভাৱ আজি হৈছে যে বৃহৎ জনসংখ্যাৰ নাৰীয়ে নিজৰ দুখ আৰু সমস্যাৰ কথা কাকো ক’ব পৰা নাই।

অন্ধবিশ্বাসী লোকৰ বাবে মহিলাৰ যৌন সমস্যা বুলি কোনো কথা নাই, সেয়েহে ইয়াৰ বাবেই মহিলাসকলে বহু ধৰণৰ হাৰাশাস্তিৰ মাজেৰে পাৰ হ’বলগীয়া হয়। এনে পৰিস্থিতিত এনেকুৱা ঘটনা আপোনাৰ লগত নহয় বা আপুনি আন কাৰোবাৰ সমস্যা ভুলকৈ বুজি নাপায়, ইয়াত আমি কিছুমান যৌন ৰোগৰ কথা কৈছো যিবোৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত অতি সাধাৰণ।

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ অভাৱ

ক্লান্তি, মানসিক চাপ, নিজকে চিকন কৰি ৰখাৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ আৰু বেয়া যৌন অভিজ্ঞতাৰ বাবে মহিলাৰ যৌন ইচ্ছা সাধাৰণতে অকালতে কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

প্ৰেৰণাৰ অভাৱ

বহু সময়ত যোনি শুকান হোৱাৰ বাবে মহিলাৰ পৰা উত্তেজনাৰ অভাৱৰ সমস্যা আৰম্ভ হয়। যাৰ বাবে তাই শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰাত কোনো ধৰণৰ আনন্দ নাপায়, আৰু তাই ইয়াক এৰাই চলিবলৈ চেষ্টা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু ইয়াৰ এটা প্ৰধান কাৰণ হ’ল সংগীৰ প্ৰতি আকৰ্ষণৰ অভাৱ আৰু ঘৰ আৰু কৰ্মস্থলীত উত্তেজনা।

এনৰ্গাজমিয়া

ব্ৰাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ স্বাস্থ্য শিক্ষা ছাইটৰ যৌন স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় প্ৰবন্ধ অনুসৰি প্ৰতি তিনিগৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকীয়ে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ সময়ত অৰ্গাজম লাভ নকৰে। ইয়াক এনৰ্গাজমিয়া বুলিও কোৱা হয়। সাধাৰণতে ডায়েবেটিছ, মাল্টিপল স্ক্লেৰচিছ, স্ত্ৰীৰোগ, এন্টি ডিপ্ৰেছন ঔষধৰ দ্বাৰা সমস্যাটো আৰু বেছি বেয়া হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ হ’ল অৰ্গাজমত উপনীত হোৱাৰ সঠিক উপায়ৰ বিষয়ে জ্ঞানৰ অভাৱ।

যোনিৰ ৰোগ

এইটো এটা সমস্যা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত দেখা দিয়ে, য’ত তেওঁলোকৰ পেলভিক ফ্ল’ৰৰ পেশীবোৰ স্পাম হয়, যাৰ বাবে লিংগটো ইয়াত প্ৰৱেশ কৰাটো অতি কঠিন হৈ পৰে। সাধাৰণতে বাৰে বাৰে চেনিৰ সংক্ৰমণৰ বাবে এই সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ইয়াৰ উপৰিও যৌনতা, গৰ্ভাৱস্থা বা যৌন নিৰ্যাতনৰ ফলত হোৱা আঘাতেও ইয়াৰ সৃষ্টি কৰে।

ডিছপাৰেউনিয়া

মহিলাৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ পিছত হোৱা তীব্ৰ বিষক ডিস্পেৰিউনিয়া বোলা হয়। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল এণ্ডোমেট্ৰিয়াছিছ অৰ্থাৎ জৰায়ুৰ বাহিৰত জৰায়ুৰ আৱৰণৰ বৃদ্ধি। ইয়াৰ উপৰিও যোনি, ইউটিআই, যোনি শুকান হোৱা আৰু মানসিক কাৰণতো এই সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment