Advertisement
স্বাস্থ্য

কিয় মহিলাৰ স্তন ঢিলা হৈ পৰে? আকৃতি হেৰুৱাৰ কাৰণ জানি লওক

জীৱনৰ বিভিন্ন পৰ্যায়ত স্তনৰ আকৃতি সলনি হয় আৰু কিছু সময়ৰ পিছত স্তন লৰচৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ডাক্তৰ গৰিমা শ্ৰীবাস্তৱে বুজাইছে তেওঁলোকৰ ঢলি পৰাৰ কাৰণ।

শৰীৰৰ অন্যতম প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়া হ’ল স্তনৰ আকৃতি সলনি হোৱা। বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে স্তনৰ টান কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আচলতে মহিলাৰ স্তন চৰ্বি আৰু লিগামেণ্টৰ সহায়ত গঠন হয় আৰু যদি পেশীৰ কলা কম হয় তেন্তে যিকোনো ধৰণৰ ব্যায়াম বা ক্ৰীমে বিশেষ পাৰ্থক্য নকৰে। কিন্তু যদি আমি স্তন লৰচৰ কৰাৰ আগতে কিছুমান কাম কৰো, তেন্তে হয়তো এই সমস্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ পৰিৱৰ্তে হ্ৰাস পাব পাৰে।

এনে হোৱাৰ কাৰণবোৰ জনাটো জৰুৰী। লেপ চাৰ্জন তথা স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ গৰিমা শ্ৰীবাস্তৱ এম ডিয়ে এই সম্পৰ্কীয় তথ্য ইনষ্টাগ্ৰামত শ্বেয়াৰ কৰিছে। তেওঁ কয় যে স্তন লৰচৰ কৰাটো সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া আৰু এইবোৰেই ইয়াৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

১/ বয়স বৃদ্ধি

মহিলাৰ বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে স্তনৰ কলাবোৰ ঢিলা হৈ পৰে। বয়সৰ প্ৰভাৱ প্ৰথমে দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰা অংগবোৰৰ ভিতৰত স্তন অন্যতম। স্থিতিস্থাপকতা কমি যোৱাৰ লগে লগে স্তনৰ পূৰ্ণতা কমি যায় আৰু স্তনৰ তলৰ সমৰ্থন কমি যায়।

এই পৰিৱৰ্তন ৰজোনিবৃত্তিৰ আগতে বেছিকৈ হয়। যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপোনাৰ বয়সৰ আগতেই এনেকুৱা হৈছে, তেন্তে আপুনি ব্যায়াম কৰা উচিত আৰু আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাস উন্নত কৰা উচিত।

২/ সমৰ্থনৰ অভাৱ

আপোনাৰ স্তনৰ আকাৰ যিয়েই নহওক কিয়, সদায় সহায়ক ব্ৰা পিন্ধিব লাগে। যদি আপুনি আৰম্ভণিৰে পৰা এই অভ্যাস গঢ়ি তোলে, তেন্তে ৩৫ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত আপোনাৰ স্তন লৰচৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। যদি আপোনাৰ স্তন গধুৰ হয় তেন্তে আপুনি বহুত মনোযোগ দিব লাগিব। সমৰ্থনৰ বাবে ব্ৰা পিন্ধাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়, কিন্তু সাধাৰণ কপাহী ব্ৰাতকৈ স্তন লৰচৰ কৰাৰ সুযোগ বেছি হ’ব।

বহু মহিলাই নিজৰ স্তনৰ আকাৰ অনুযায়ী সঠিক ব্ৰা পিন্ধা নাই। যদি আপোনাৰ এনে লাগে তেন্তে আপোনাৰ ব্ৰাৰ আকাৰ আকৌ পৰীক্ষা কৰক। যদি বেণ্ডৰ আকাৰ সৰু আৰু কাপৰ আকাৰ ডাঙৰ হয়, তেন্তে সেই অনুসৰি ব্ৰাটো কিনি লওক।

৩/ ধূমপান আৰু মদ্যপান

জীৱনশৈলীৰ প্ৰভাৱ আমাৰ স্তনতো পৰে। চিগাৰেটৰ ক্ষেত্ৰত আৰু বেছি। ধূমপানে শৰীৰৰ ইলাষ্টিন আঁহত প্ৰভাৱ পেলায় আৰু ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা হ্ৰাস কৰে। ধূমপান কেৱল স্তন লৰচৰ কৰাই নহয়, ইয়াৰ ফলত মুখৰ ছালখন অতি সোনকালে পুৰণি যেন লাগে।

৪/ ওজন বৃদ্ধি

ওজন বৃদ্ধিৰ ফলত স্তনৰ আকৃতিৰ ওপৰত ব্যাপক প্ৰভাৱ পৰে। অতিৰিক্ত ওজনে স্তনৰ পেশীবোৰ টানি আনে। সুস্থ ওজনৰ বাবে শাৰীৰিক ফিটনেছও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপোনাৰ ওজন অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি বা হ্ৰাস পাইছে, তেন্তে আপুনি থাইৰয়ড পৰীক্ষা কৰাব লাগে। লগতে ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ মতে খাদ্যৰ পৰিৱৰ্তন কৰিব লাগে।

৫/ মাধ্যাকৰ্ষণ শক্তি

মাধ্যাকৰ্ষণ শক্তিয়ে আমাৰ স্তনত বহুত প্ৰভাৱ পেলায়। বছৰ বছৰ ধৰি যদি স্তন টানি থাকে তেন্তে অৱশেষত স্তন ঢিলা হৈ পৰিব। মাধ্যাকৰ্ষণ শক্তিৰ লগতে ৰ’দত পোৰা আৰু অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিয়েও স্তনৰ স্থিতিস্থাপকতাত প্ৰভাৱ পেলায়। এই কাৰণেই সদায় ডিঙি, স্তন আৰু পিঠিৰ অংশত ছানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰাটো বাঞ্ছনীয়।

ডাঃ গৰিমাৰ মতে স্তনৰ আকৃতিৰ সদায় পৰিৱৰ্তন ঘটে যদিও যদি আপুনি আপোনাৰ ফিটনেছ আৰু জীৱনশৈলীৰ যত্ন লয় তেন্তে ইহঁতৰ লৰচৰ অলপ হ্ৰাস পাব পাৰে। অৱশ্যে এইটো একেবাৰে স্বাভাৱিক আৰু ইয়াক লৈ আতংকিত হোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই।

যদি এই লিখনীটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Related Articles

One Comment

  1. Bra শব্দটো অসমীয়াত কাঞ্চুলি বুলি কয়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button