কিয় মহিলাসকলে বিবাহিত পুৰুষৰ প্ৰতি অধিক আকৰ্ষিত হয়

সাধাৰণতে কোনো বিশেষ কাৰণত ইজনে সিজনক ভাল পোৱা, তাৰ পিছত প্ৰেম। কাহিনীটো এনেকৈয়ে আৰম্ভ হয়। কেতিয়াবা সেই সম্পৰ্ক সাময়িক, কেতিয়াবা চিৰদিনৰ বাবে। ইয়াৰ বাহিৰেও বহুতে প্ৰেমৰ সম্পৰ্কত থকাৰ পিছতো আন নাৰী বা পুৰুষৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হয়। তাৰ পিছত আগৰ সম্পৰ্ক আঁতৰাই নতুন সম্পৰ্ক গঢ় লৈ উঠে। গতিকে কোনোবাই কেতিয়া কেনেকৈ প্ৰেমৰ জালত পৰে সেয়া বুজিবলৈ টান।

শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে মহিলাসকলে বিবাহিত পুৰুষৰ প্ৰতি অধিক আকৰ্ষিত হয়। গৱেষকসকলে কয় যে প্ৰায় ৯০ শতাংশ মহিলাই ইতিমধ্যে কোনো ধৰণৰ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ সম্পৰ্কত থকা পুৰুষক পছন্দ কৰে।

‘জাৰ্নেল অৱ হিউমেন নেচাৰ’ নামৰ বৈজ্ঞানিক আলোচনী এখনত প্ৰকাশিত এক তত্ত্ব অনুসৰি ইয়াক ‘মিমিক্ৰী অৱ মেট চেলেকচন’ বুলি ব্যাখ্যা কৰা হৈছে। এই তত্ত্ব অনুসৰি বহু ক্ষেত্ৰত এগৰাকী নাৰীয়ে আন এগৰাকী নাৰীক অনুকৰণ কৰে। সাধাৰণতে যুৱতীসকলে বিবাহিত বা অন্য সম্পৰ্কত থকা পুৰুষক অভিজ্ঞ আৰু নিৰাপদ বুলি গণ্য কৰে। গৱেষকৰ মতে মহিলাসকলে শাৰীৰিক আকৰ্ষণতকৈ আৱেগিক আকৰ্ষণক অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰে।

বিবাহিত পুৰুষৰ প্ৰতি মহিলাসকল অধিক আকৰ্ষিত হোৱাৰ কাৰণ-

*যেতিয়া পুৰুষ এগৰাকী নাৰীৰ আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰে, তেতিয়া আন মহিলাসকলেও তেওঁক আকৰ্ষণীয় বুলি বিবেচনা কৰে। আন এগৰাকী মহিলাৰ অভিজ্ঞতাই সেই পুৰুষজনক সম্পৰ্কৰ বাবে উপযুক্ত কৰি তুলিছে।

*বেছিভাগ মহিলাই সম্পৰ্কত থকা পুৰুষক প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু প্ৰতিশ্ৰুতি পালন কৰাত অধিক নিৰ্ভৰযোগ্য বুলি বিবেচনা কৰে। কাৰণ মহিলাসকলে ভাবে যে পুৰুষে ইতিমধ্যে সম্পৰ্ক এটাত নিজৰ নিৰ্ভৰযোগ্যতা প্ৰমাণ কৰিছে। বিশেষকৈ বিবাহ বিচ্ছেদ হোৱা মহিলাসকলৰ মাজত এই ধাৰা অধিক।

*ইতিমধ্যে সম্পৰ্কত থকা মানুহৰ অভিজ্ঞতা আৰু পৰিপক্কতাই বহু ক্ষেত্ৰত নাৰীক আকৰ্ষণ কৰে। গৱেষকৰ মতে, বেছিভাগ মহিলাই বিশ্বাস কৰে যে বিবাহিত পুৰুষসকলে অবিবাহিত পুৰুষতকৈ সম্পৰ্কৰ বিপৰ্যয়সমূহ চম্ভালিবলৈ অধিক সক্ষম।

*বিবাহিত বা সম্পৰ্কত থকা পুৰুষে পুনৰাবৃত্তি সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ দ্বিধাবোধ কৰে। যিয়ে সম্পৰ্কটোক স্থিৰতা দিব পাৰে। অবিবাহিত পুৰুষৰ যৌন সম্পৰ্ক বহু ক্ষেত্ৰত মহিলাৰ বাবে বাঞ্ছনীয় নহয়।

*বিবাহ বহিৰ্ভূত প্ৰেম বিবাহিত পুৰুষৰ বাবে এক ডাঙৰ বিপদ। যেতিয়া এজন বিবাহিত পুৰুষে বিবাহৰ বাহিৰৰ কামত লিপ্ত হয়, তেতিয়া ইয়াৰ পৰা দেখা যায় যে তেওঁ এই দ্বিতীয়গৰাকী মহিলাৰ বাবে ডাঙৰ ৰিস্ক ল’বলৈ সাজু। এই নিষিদ্ধ আকৰ্ষণে বহু নাৰীক বিবাহিত পুৰুষৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ কৰে।

কিন্তু মনত ৰখা ভাল যে এই সকলোবোৰ তত্ত্ব; বাস্তৱ জীৱনত এটা বিশেষ সম্পৰ্কৰ ৰসায়ন বিজ্ঞান কি সেয়া নিৰ্ভৰ কৰে সম্পৰ্কত থকা মানুহবোৰৰ ওপৰত।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment