মংগলসূত্ৰ কিয় পিন্ধোৱা হয় জানেনে? কোনে আৰম্ভ কৰিলে এই পৰম্পৰা, জানি লওক পিন্ধিলে কি লাভ হয়

হিন্দু ধৰ্মৰ বিবাহিত মহিলাসকলে মংগলসূত্ৰ পৰিধান কৰে। বিশ্বাস অনুসৰি মংগল সূত্ৰ পৰিধান কৰিলে বিবাহিত জীৱন ৰক্ষা হয় আৰু লগতে বৈবাহিক জীৱন সুখী হৈ থাকে। কিন্তু ডিঙিত মংগলসূত্ৰ পিন্ধাৰ পৰম্পৰা কেনেদৰে আৰম্ভ হৈছিল জানেনে আৰু ইয়াক পিন্ধাৰ আন কি কি লাভ আছে? যদি আপুনি এই বিষয়ে নাজানে তেন্তে আমি আপোনাক বিতং তথ্য দিওঁ।

এইদৰেই আৰম্ভ হৈছিল মংগলসূত্ৰ পৰিধান কৰাৰ পৰম্পৰা

হিন্দু ধৰ্মৰ পৌৰাণিক গ্ৰন্থত উল্লেখ আছে যে বিবাহিত মহিলাই ডিঙিত মংগলসূত্ৰ পিন্ধা পৰম্পৰা শিৱ আৰু পাৰ্বতীৰ বিবাহৰ পৰাই আৰম্ভ হৈছিল। মাতৃ সতীৰ মৃত্যুৰ পিছত ভগৱান শিৱই মাতৃ পাৰ্বতীক বিয়া কৰায়। মাতৃ পাৰ্বতীৰ সৈতে বিবাহৰ সময়ত ভগৱান শিৱই মাতৃ সতীক স্মৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আপোনালোকক কওঁ যে মাতৃ সতিয়ে হাৱন কুণ্ডত আত্মদহন কৰিছিল।

মাতৃ পাৰ্বতীৰ কোনো অপ্ৰীতিকৰ ঘটনা যাতে কেতিয়াও নহয় তাৰ বাবে ভগৱান শিৱই হালধীয়া সূতাত ক’লা মুকুতা বান্ধি ৰক্ষাসূত্ৰ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু বিবাহ অনুষ্ঠানৰ সময়ত মাতৃ পাৰ্বতীক সেই সূতা পিন্ধিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল। ভগৱান শিৱই বিচাৰিছিল যে এতিয়া তেওঁৰ বিবাহিত জীৱনত কোনো বাধা নাথাকে।

বিশ্বাস অনুসৰি তেতিয়াৰ পৰাই হিন্দু ধৰ্মৰ বিবাহিত মহিলাসকলে মংগল সূত্ৰ পৰিধান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। একে সময়তে ইতিহাস বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে মহেঞ্জোদাৰোৰ খননত মংগলসূত্ৰৰ প্ৰমাণ পোৱা গৈছে, সেয়েহে তেওঁলোকে বিশ্বাস কৰে যে ই কেৱল সেই সময়ৰ পৰাই আৰম্ভ হৈছিল।

মংগলসূত্ৰ কিয় পৰিধান কৰা হয়?

মঙ্গলসূত্ৰ পৰিধান কৰাৰ আঁৰত বহুতো বিশ্বাস আছে। মঙ্গলসূত্ৰ পৰিধান কৰিলে বৈবাহিক জীৱন সুৰক্ষিত হোৱাৰ লগতে বিবাহিত জীৱনৰ সমস্যাৰ পৰাও ৰক্ষা পৰে বুলি আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় বিশ্বাস।বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে মংগলসূত্ৰত ৯টা গুটি আছে যিবোৰক মাতৃ দুৰ্গাৰ নটা ৰূপৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।সেয়ে মঙ্গলসূত্ৰ পৰিধান কৰি নাৰী সবল হৈ থাকে।

জ্যোতিষৰ মতে ইয়াক পিন্ধিলে বৃহস্পতি গ্ৰহ শক্তিশালী হয়, কাৰণ মংগলসূত্ৰৰ অধিকাংশই সোণ বা হালধীয়া সূতাৰে নিৰ্মিত। এই দুয়োটা বস্তুৱেই বৃহস্পতি গ্ৰহৰ সৈতে জড়িত আৰু বৃহস্পতি হৈছে বৈবাহিক জীৱনত সুখ আৰু সমৃদ্ধি কঢ়িয়াই অনা গ্ৰহ। ক’লা সূতাৰে নিৰ্মিত মংগলসূত্ৰ পিন্ধাসকলে শনি দেৱৰ আশীৰ্বাদ পায়।

মংগলসূত্ৰ পৰিধান কৰাৰ উপকাৰিতাৰ

এগৰাকী মহিলাই যদি মংগলসূত্ৰ পিন্ধে তেন্তে তেওঁৰ বিবাহিত জীৱনত ভাল ফল পোৱাই নহয়, ইয়াক পিন্ধাটোও স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। মংগলসূত্ৰ পৰিধান কৰিলে শৰীৰত শক্তি থাকে আৰু ইতিবাচক চিন্তা মনলৈ আহে। ইয়াক পিন্ধিলে আপোনাৰ সৌন্দৰ্য্য বৃদ্ধি পায় আৰু লগতে কুচক্ষীৰ পৰাও ৰক্ষা পৰে। অবিৰতভাৱে ডিঙিত মংগলসূত্ৰ পিন্ধা মহিলাগৰাকীয়েও ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে।

(অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ ধৰ্মীয় বিশ্বাস আৰু লোকবিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। ইয়াৰ কোনো বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই। এটাও কথাৰ সত্যতাৰ প্ৰমাণ নিদিয়ে।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment