পূজা কৰাৰ সময়ত কিয় মূৰ ঢাকি লব লাগে? জানক এই নিয়মৰ আঁৰত লুকাই থকা ধৰ্মীয় কাৰণ

হিন্দু ধৰ্মত পূজা সম্পৰ্কীয় কিছুমান নিয়ম প্ৰণয়ন কৰা হৈছে যিবোৰ মানি চলাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচিত হৈছে। এই নিয়ম প্ৰণয়নৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য আছিল পূজাত যাতে কোনো ধৰণৰ দোষ নাথাকে আৰু পূজাৰ সম্পূৰ্ণ ফল পোৱা যায়। অৱশ্যে প্ৰতিটো নিয়মৰ আঁৰত নিশ্চয়কৈ কিবা এটা ধৰ্মীয় কাৰণ লুকাই থাকে। একেদৰে পূজাৰ সময়ত মূৰ ঢাকি ৰখাৰ নিয়ম আছে যিটো আজিও বহু ঘৰত পালন কৰা হয়। পূজা কৰাৰ সময়ত মূৰটো সদায় ঢাকি ৰাখিব লাগে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত জ্যোতিষী ৰাধাকান্ত ভাটছৰ পৰা জানক পূজাৰ সময়ত মূৰ ঢাকি ৰখাৰ আঁৰৰ কাৰণ কি।

উপাসনাৰ সময়ত মূৰ ঢাকি ৰখাটো কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?

শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে মন চঞ্চল আৰু পূজাৰ সময়ত ই আটাইতকৈ বেছি অস্থিৰ হৈ পৰে। এনে অৱস্থাত যদি মূৰৰ ওপৰত কাপোৰ এখন ৰখা হয় বা মূৰটো কাপোৰেৰে ঢাকি দিয়া হয়, তেন্তে মনটো অন্যমনস্ক হৈ নাথাকে আৰু পূজাৰ ওপৰত কেন্দ্ৰীভূত হৈ থাকে।

তদুপৰি পূজাৰ সময়ত মূৰ ঢাকি ৰখাটোও সন্মান প্ৰদৰ্শন বুলি জনা যায়। যেনেকৈ বয়োজ্যেষ্ঠৰ সন্মুখত কাপোৰেৰে মূৰ ঢাকি ৰখাটো সন্মানৰ বিষয় বুলি গণ্য কৰা হয়। একেদৰে ঈশ্বৰৰ আগত উপাসনাৰ সময়ত মূৰ ঢাকি ৰখাটোৱে তেওঁৰ প্ৰতি সমৰ্পিততা প্ৰকাশ কৰে।

একে সময়তে এটা দৃষ্টিভংগীও আছে যে ইবাদত পবিত্ৰতাৰ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। এনে পৰিস্থিতিত যদি কোনো পূজাৰ সামগ্ৰীৰ পৰা কোনো চুলি ভাঙি যায় বা সৰি পৰে, তেতিয়া পূজা দূষিত হৈ পৰে। সেয়েহে মূৰ ঢাকি দিয়াৰ লগতে চুলি বান্ধিবলৈও কোৱা হয়।

একে সময়তে আমি পূজা কৰোতে আমাৰ চৌপাশৰ নেতিবাচক শক্তিয়ে আমাক পূজা কৰাত বাধা দিবলৈ চেষ্টা কৰে বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। নেতিবাচকতা কেৱল মূৰৰ মাজেৰেহে শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে। এই কাৰণে মূৰ ঢাকি পূজা কৰিব লাগে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment