যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত যোনিৰ পৰা ৰক্তক্ষৰণ হোৱাৰ কাৰণ, লক্ষণ আৰু বিপদজনক কাৰক

কিছুমান মহিলাৰ যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যা হয়। ইয়াক ‘জননাংগৰ ৰক্তক্ষৰণ’ আৰু যৌন সম্পৰ্কৰ পিছৰ ৰক্তক্ষৰণ বুলিও কোৱা হয়। কেতিয়াবা যথেষ্ট কষ্টদায়কও হ’ব পাৰে। জানক, যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত মহিলাৰ ৰক্তক্ষৰণৰ কাৰণ কি আৰু ইয়াৰ নিদান আৰু চিকিৎসা কি?

কিছুমান মহিলাৰ যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যা হয়। ইয়াক ‘Genital Bleeding’ বুলিও কোৱা হয়। ইয়াক যৌন সম্পৰ্কৰ পিছৰ ৰক্তক্ষৰণ বুলিও কোৱা হয়। ইয়াত যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত যোনিৰ পৰা তেজ আহে, কিন্তু কেতিয়াবা বিষ হয়, আৰু কেতিয়াবা বিষ নাথাকে। কিছুমান মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যা অতি মৃদু, কিন্তু কিছুমান মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত অধিক ৰক্তক্ষৰণ হয়। এনে পৰিস্থিতি গুৰুতৰ হ’ব পাৰে। সংগমৰ পিছত বহু কাৰণত ৰক্তক্ষৰণ হয়। এক গৱেষণাৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে প্ৰায় ০.৭ৰ পৰা ৯ শতাংশ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায় য’ত যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণ হয়। এই ৰক্তক্ষৰণ জৰায়ুৰ মুখৰ পৰা বেছিকৈ হয়। জানক, যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত মহিলাৰ ৰক্তক্ষৰণৰ কাৰণ কি আৰু ইয়াৰ নিদান আৰু চিকিৎসা কি?

যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত যোনিৰ পৰা ৰক্তক্ষৰণ হোৱাৰ কাৰণ

যোনি শুকান হোৱা

বহু সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ সময়ত যোনি অতি শুকান হৈ পৰে। যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যাৰ আঁৰত যোনি শুকানতাও হ’ব পাৰে। ইয়াকে যৌন সম্পৰ্কৰ পিছৰ ৰক্তক্ষৰণৰ মূল কাৰণ বুলি ধৰা হয়। আচলতে ব্যক্তিগত অংগৰ ছালখন অতি সুক্ষ্ম আৰু কোমল। ছাল শুকান হ’লে ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ ফলত যোনিৰ ভিতৰৰ শ্লেষ্মা উৎপন্ন কলাত আঘাত হয়, যাৰ ফলত ৰক্তক্ষৰণ হয়।

যোনি শুকান হোৱাৰ মূল কাৰণ

যৌন উত্তেজনাৰ অভাৱৰ সময়ত যৌনতাৰ ইচ্ছাৰ অভাৱ আৰু যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ বাবে যোনি শুকান হৈ থাকে। যেতিয়া আপুনি উত্তেজিত হয় তেতিয়া যোনিৰ কলাবোৰে প্ৰাকৃতিক লুব্ৰিকেণ্ট নিৰ্গত কৰে। ইয়াৰ বাবে যোনিৰ কলা শুকান হৈ নাথাকে আৰু যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত ঘৰ্ষণৰ ফলত যোনিৰ ছালৰ কোনো ক্ষতি নহয়।

স্তনপান কৰিলেও শুকান অৱস্থা হয়

গৰ্ভাৱস্থাত ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। শিশু জন্ম হ’লে ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰা যথেষ্ট কমি যায়। ইয়াৰ পিছত ইষ্ট্ৰজেন হৰম’নে মাতৃদুগ্ধ উৎপন্ন কৰে। কিছুমান ঔষধ সেৱনৰ বাবেও যোনি শুকান হৈ থাকে। এন্টি-ইষ্ট্ৰজেন ঔষধ সেৱন কৰিলেও যোনি শুকান হোৱাৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। আন বহুতো ঔষধ যেনে ষ্টেৰইড, চেডেটিভ, এন্টিডিপ্ৰেছন, চৰ্দি-ফ্লুৰ ঔষধ ইত্যাদি সেৱন কৰিলেও এই সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

সুগন্ধিযুক্ত লুব্ৰিকেণ্ট আৰু কণ্ডমৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰ

গৰম টাবত গা ধুলে, সুগন্ধিযুক্ত লুব্ৰিকেণ্ট, কণ্ডমৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰ কৰিলে যোনিৰ শুকানতা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাবে যোনিৰ ছাল ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় আৰু যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণ আৰম্ভ হয় ।

আঘাতো ইয়াৰ কাৰণ

যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত ঘৰ্ষণৰ ফলত যোনিৰ কলাত আঁচোৰ বা কাটি যোৱাৰ আশংকা প্ৰায়ে দেখা দিয়ে। শিশু জন্ম হ’লে এই সুক্ষ্ম কলাটোও প্ৰসাৰিত হয়। বহু সময়ত অত্যধিক যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে যোনিৰ ছালৰ এটা অংশ হাইমেনো টানি যায়, যাৰ বাবে ই ভাঙি যায় আৰু ৰক্তক্ষৰণ হ’ব পাৰে (Bleeding after Sex in women in Hindi)।

সংক্ৰমণৰ সমস্যাই যোনিৰ পৰাও ৰক্তক্ষৰণ বৃদ্ধি কৰে

যদি আপোনাৰ যোনিৰ আশে-পাশে বা ভিতৰত কোনো ধৰণৰ সংক্ৰমণ হয়, তেন্তে যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত ৰক্তক্ষৰণ হ’ব পাৰে। এই সময়ছোৱাত আপুনিও বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে। যোনিৰ কলাত ফুলাৰ বাবেও ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যা হয়। ঈষ্টৰ সংক্ৰমণ, ছাৰ্ভাইচাইটিছ, পেলভিক ইনফ্লেমেটৰী ডিজিজ, যোনিৰ ৰোগ, যৌন সংক্ৰমণ যেনে ক্ল’মাইডিয়া, গ’ন’ৰিয়া আদিতো ৰক্তক্ষৰণৰ সমস্যা দেখা দিয়ে। এই সকলোবোৰ যৌন সংক্ৰমণ, য’ত বহু সময়ত কোনো লক্ষণ দেখা নাযায়।

ছাৰ্ভাইকেল ডিছপ্লেছিয়া

কেতিয়াবা জৰায়ুৰ মুখৰ আৱৰণ বা এণ্ডোচাৰ্ভাইকেল কেনেল (যোনি আৰু জৰায়ুৰ খোলা)ত কৰ্কট কোষৰ অস্বাভাৱিক বিকাশ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, ইয়াক ছাৰ্ভাইকেল ডিছপ্লেছিয়া বোলা হয়। এইটো এটা প্ৰিকেন্সাৰ অৱস্থা। যদি এইটো এটা গুৰুতৰ সমস্যা হয় তেন্তে যোনিত খজুৱতি, ব্যক্তিগত অংগৰ কলাবোৰৰ ক্ষতি ইত্যাদি হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে ৰক্তক্ষৰণৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়। এই সময়ছোৱাত আপুনিও বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে।

জৰায়ুৰ মুখ আৰু জৰায়ুৰ কৰ্কট ৰোগো ইয়াৰ বাবে দায়ী

কেতিয়াবা জৰায়ুৰ কৰ্কট, জৰায়ুৰ মুখ আৰু জৰায়ুৰ কৰ্কট ৰোগৰ বাবেও ৰক্তক্ষৰণ হয়। বহু সময়ত কেন্সাৰ আগতীয়াকৈ ধৰা নপৰে, এনে পৰিস্থিতিত যদি সঘনাই যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণ হয়, তেন্তে সজাগ হওক। এবাৰ ডাক্তৰৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণৰ বিপদজনক কাৰক

  • অতি উত্তেজনাৰে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা
  • যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত যোনি অত্যধিক শুকান হোৱা
  • যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ সময়ত কণ্ডম ব্যৱহাৰ নকৰিব
  • উচ্চ ৰক্তচাপ
  • যোনিৰ সংক্ৰমণ
  • ডায়েবিটিছ
  • যোনি শুকান আৰু ফুলাৰ পাৰিবাৰিক ইতিহাস
  • পানীলগা সমস্যা
  • কিছুমান বিশেষ ধৰণৰ ঔষধ গ্ৰহণ কৰা

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment