ৰাতি কিয় পৰ্দাৰে ঢাকিব লাগে ঘৰৰ মন্দিৰ? জানি লওক জ্যোতিষৰ কাৰণবোৰ

মন্দিৰৰ লগত জড়িত বহুতো নিয়ম আমাৰ ধৰ্মশাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা হৈছে। মন্দিৰত প্ৰৱেশৰ বাবে যেনেকৈ কিছুমান নিয়ম ব্যাখ্যা কৰা হৈছে, একেদৰে ঘৰুৱা মন্দিৰৰ বাবেও কিছুমান কথাত মনোযোগ দিয়াৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

এনে যিকোনো নিয়ম পালন কৰিলে ঘৰৰ সুখ আৰু সমৃদ্ধি অটুট থাকে আৰু সদায় সুখৰ সৃষ্টি হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ঘৰৰ মন্দিৰ পাকঘৰ আৰু শোৱা কোঠাত নাথাকিব, মন্দিৰ দক্ষিণ দিশত ৰাখিব নালাগে, মন্দিৰত পূজা নিয়ম অনুসৰি কৰিব লাগে।

তেনে এটা নিয়ম হ’ল ৰাতি ঘৰৰ মন্দিৰত পৰ্দা পিন্ধা। আপোনাৰ মন্দিৰটো ডাঙৰ হওক বা সৰু হওক, তাত পূজাৰ লগত জড়িত সকলো কথা সদায় অনুসৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপোনাৰ ঘৰত মন্দিৰ আছে তেন্তে আপুনি নিশ্চয় জানিব যে ৰাতি মন্দিৰত পৰ্দা পিন্ধাটো প্ৰয়োজনীয়। জ্যোতিষী ড° আৰতি দহিয়াৰ পৰা বিতংভাৱে জনাওক।

মন্দিৰত কিয় পৰ্দা স্থাপন কৰিব লাগে?

বিশ্বাস কৰা হয় যে ৰাতিৰ সময়ক যেনেকৈ আমাৰ সকলোৰে বাবে বিশ্ৰামৰ সময় বুলি গণ্য কৰা হয়, ঠিক তেনেদৰে ঘৰৰ মন্দিৰত স্থাপন কৰা সকলো দেৱতাকো বিশ্ৰামৰ প্ৰয়োজন। ৰাতি মন্দিৰত পৰ্দা পিন্ধা পৰম্পৰা আমাৰ ধৰ্ম শাস্ত্ৰৰ লগত জড়িত আৰু ঘৰৰ কোঠাবোৰ যেনেকৈ বাহিৰৰ মানুহৰ চকুৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ ঘৰৰ কোঠাবোৰত পৰ্দা লগাওঁ, ঠিক তেনেদৰে মন্দিৰৰ মূৰ্তিবোৰো ৰাতি মানুহৰ চকুৰ পৰা ৰক্ষা কৰা হয়। পৰ্দা পিন্ধাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচিত হয়।

মন্দিৰত পৰ্দা লগোৱাটো সন্মানৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়

ঈশ্বৰক সন্মান কৰিবলৈ মন্দিৰত প্ৰৱেশ কৰাৰ সময়ত আমি মূৰটো ঢাকি দিওঁ। একেদৰে আমি যেতিয়া মন্দিৰত ৰাতি পৰ্দা আঁকো তেতিয়া ইয়াক ঈশ্বৰৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শনৰ এক উপায় বুলি গণ্য কৰা হয়।

ইয়াৰ প্ৰতীক হৈছে যে আমি ঈশ্বৰৰ দৈনন্দিন কাম-কাজ অতি ভালদৰে পালন কৰি আছো। আমাৰ দৈনন্দিন কাম-কাজৰ বাবে যেনেকৈ নিয়ম আছে য’ত গা ধোৱাটোৱেই প্ৰথম পদক্ষেপ, ঠিক সেইদৰে ঘৰুৱা মন্দিৰৰ মূৰ্তিবোৰেও নিজৰ দৈনন্দিন কাম-কাজৰ বাবে পদক্ষেপ নিৰ্ধাৰণ কৰিছে, দিনটোৰ শেষ পদক্ষেপটো হ’ল মন্দিৰটো বন্ধ কৰাৰ পিছত… শায়ন আৰতি।ইছ। একেদৰে মূল মন্দিৰবোৰতো ৰাতি মন্দিৰৰ দুৱাৰ বন্ধ কৰাৰ পৰম্পৰা আছে।

মন্দিৰত পূজাৰ নিয়ম

ঘৰুৱা মন্দিৰ হৈছে কেৱল ঈশ্বৰৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ বাবে উৎসৰ্গিত এক পবিত্ৰ স্থান। এই কাৰণে ঘৰত মন্দিৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰ সময়ত ইয়াৰ নিয়ম বিশেষভাৱে পালন কৰি সঠিক দিশত নিৰ্মাণ কৰা হয়। ঘৰত মন্দিৰ স্থাপনৰ সঠিক দিশটো উত্তৰ-পূব বা উত্তৰ-পূব বুলি ধৰা হয়।

ঘৰৰ মন্দিৰৰ উচ্চতাৰ বাবেও এটা মৌলিক নিয়ম আছে আৰু মজিয়াৰ ওপৰত যুক্তিসংগত দূৰত্বত ৰাখিব লাগে য’ত সহজে পূজা কৰিব পৰা যায়। পূজা কৰোতে ভক্ত মন্দিৰৰ ওপৰত থাকিব নালাগে বুলিও আপুনি মনত ৰাখিব লাগে। মন্দিৰটোও বেৰত ওলোমাই দিব পাৰে।

ঘৰৰ মন্দিৰটো সৰু হওক বা ডাঙৰ হওক, মন্দিৰত নিয়মিতভাৱে পূজা কৰা আৰু দেৱতাসকলক গা ধোৱাৰ বাবে বিশেষ যত্ন লোৱাটো প্ৰয়োজন। মন্দিৰত প্ৰতিষ্ঠিত দেৱ-দেৱীসকলকো প্ৰসাদ নিয়মিতভাৱে আগবঢ়াব লাগে।

ঘৰৰ বাবে মন্দিৰ কিয় প্ৰয়োজনীয়?

আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে ঈশ্বৰ সৰ্বব্যাপী, মানসিক শান্তি আৰু মনোনিৱেশ বজাই ৰাখিবলৈ ঘৰত ভগৱানৰ ধ্যান কৰিব পৰাকৈ নিৰাপদ স্থান থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। এই কাৰণে ঘৰত মন্দিৰ বা পূজা কক্ষ নিৰ্মাণ কৰা হয়।

এই স্থানে ধ্যান, পূজা, জপ আৰু প্ৰাৰ্থনাৰ বাবে অনুকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰাৰ উদ্দেশ্য পূৰণ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ঘৰুৱা মন্দিৰক আমাৰ বাবে আমাৰ দেৱতাক আদৰি লোৱাৰ উপায় হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু তেওঁলোকক আমাৰ হৃদয় আৰু ঘৰত স্থায়ী স্থান প্ৰদান কৰা হয়।

ঘৰত মন্দিৰ বা উৎসৰ্গিত উপাসনা স্থান থাকিলে ঈশ্বৰৰ ওপৰত এক অবিচ্ছেদ্য আস্থা জগাই তোলে যে তেওঁ পৰিয়ালটোক সকলো ধৰণৰ ক্ষতি আৰু বেয়াৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ সদায় উপস্থিত থাকে।

ঘৰত থকা উপাসনাৰ মন্দিৰে আমাৰ আধ্যাত্মিক চিন্তাধাৰাক প্ৰচাৰ কৰে আৰু আমাৰ আৱেগক চেনেল কৰে। আমি যিমানেই অশান্তি নকৰোঁ কিয়, ঘৰুৱা মন্দিৰত কেইটামান মুহূৰ্ত কটালে সম্পূৰ্ণ শান্তি পোৱা যায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment