প্ৰতিদিনে কমেও দুলিটাৰ পানী কিয় খাব লাগে?

শীতকাল পাৰ হৈ গ্ৰীষ্মৰ বতৰ আৰম্ভ হৈছে। গৰমত অলপ বাহিৰলৈ ওলাই গ’লে প্ৰচুৰ ঘাম ওলাব। বহুত পানী শৰীৰৰ পৰা ওলাই যায়। শৰীৰৰ পানীলগা হৈ পৰে। গতিকে চিকিৎসকে দিনটোত কমেও ২ৰ পৰা ৩ লিটাৰ পানী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। পিয়াহ অনুভৱ নকৰিলেও এই পৰিমাণৰ পানী খাব লাগে। কিন্তু কিয়?

চিকিৎসকে কয় যে শাৰীৰিক কাম-কাজ স্বাভাৱিক কৰি ৰাখিবলৈ পানী খোৱাটো জৰুৰী। কিন্তু পানীৰ পৰিমাণ ২ৰ পৰা ৩ লিটাৰত সীমাবদ্ধ ৰাখিব লাগে। কাৰণ অত্যধিক পানী খালে বিপৰীত সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

নিয়মিত ২ৰ পৰা ৩ লিটাৰ পানী খালে শৰীৰক সঠিকভাৱে সহায় কৰে?

১. শৰীৰৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিক কৰি ৰাখে
পানীয়ে শৰীৰৰ নিজৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিক কৰি ৰখাত সহায় কৰে। পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খালে ঘামৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পায়। আৰু ঘামচি ওলালে শৰীৰটো ঠাণ্ডা হৈ পৰে। বতৰ বৃদ্ধি হ’লে শৰীৰৰ ভিতৰৰ পৰা শীতল কৰি ৰখাত ঘামচিয়ে সহায় কৰে।

২. প্ৰদূষক আঁতৰায়
পানীয়ে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে। পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী নোখোৱাকৈ কোষ্ঠকাঠিন্য পৰিষ্কাৰ নহয়। ঘাম আৰু প্ৰস্ৰাৱৰ পৰিমাণো কমি যায়। বৃক্কৰ কাৰ্য্যক্ষমতা অটুট ৰাখিবলৈ পানী খোৱাটো প্ৰয়োজনীয়।

৩. খাদ্য হজম হোৱাত সহায় কৰে
খাদ্য খোৱাৰ পিছত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী নাখালে পাচনতন্ত্ৰত অসুবিধা হ’ব পাৰে। খাদ্য হজম কৰাৰ উপৰিও পানীয়ে খাদ্যনলীৰ পৰা পেটলৈ খাদ্য স্থানান্তৰিত কৰাত সহায় কৰে।

৪. গাঁঠিৰ স্বাভাৱিক কাৰ্য্যক্ষমতা বজাই ৰাখে
পানীয়ে শৰীৰৰ বিভিন্ন অংশৰ কাৰ্টিলেজ আৰু গাঁঠিৰ স্বাভাৱিক কাৰ্য্যক্ষমতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে। গাঁঠিবোৰ নমনীয় কৰি ৰখাত পানীৰ বিশেষ ভূমিকা আছে।

৫. ৰক্তচাপ স্বাভাৱিক কৰি ৰাখে
পানীয়েও তেজৰ সোঁত দ্ৰুত কৰাত সহায় কৰে। ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু শৰীৰক জলসিঞ্চিত কৰি ৰাখিবলৈ দিনটোত কমেও ২ লিটাৰ পানীৰ প্ৰয়োজন হয়।

(অস্বীকাৰ: আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। কোনো তথ্য বা বিশ্বাস কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment