কিয় মহাত্মা গান্ধীয়ে ত্ৰিৰংগক চেলুট দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল? কিহৰ বাবে খং কৰিছিল!

Indian National Flag: ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰত স্বাধীন হয়। স্বাধীনতাৰ ঠিক আগতে ১৯৪৭ চনৰ ২২ জুলাইত সংবিধান সভাৰ এখন বৈঠক আহ্বান কৰা হয় আৰু বৰ্তমানৰ ৰূপত জাতীয় পতাকাখন গ্ৰহণৰ বাবে অনুমোদন জনোৱা হয়। এই সভাৰ আগতে ইউনিয়ন জেকৰ ঠাই ল’বলগীয়া পতাকাখন (ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ পতাকা), ইয়াৰ পৰা পৃথক আছিল। এই পতাকাখন ১৯৪৭ চনৰ ত্ৰিশ বছৰ আগতে স্বাধীনতাৰ পিয়াহত থকা জনসাধাৰণৰ সভা, শোভাযাত্ৰা আৰু বিক্ষোভত উৰি আছিল। ইয়াত ওপৰৰ ফিটাটো কেশৰ, মাজৰ বগা আৰু তলৰ অংশ সেউজীয়া। মাজত নীলা ৰঙেৰে নিৰ্মিত ঘূৰ্ণন চকা এটা আছিল।

পুৰণি পতাকাখন কেনেকুৱা আছিল?

এই পতাকাখন ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দিয়া কংগ্ৰেছৰ বাবে স্বয়ং মহাত্মা গান্ধীয়ে বাছি লৈছিল। ইয়াৰ কেশৰ, বগা আৰু সেউজীয়া ৰেখাবোৰৰ মাজত তেওঁ এটা ঘূৰ্ণন চকা ৰাখিছিল, যিটো এক প্ৰকাৰে তেওঁৰ ব্যক্তিগত ছীল আছিল। ইতিহাসবিদ ডমিনিক লেপিয়েৰ আৰু লেৰী কলিন্সে তেওঁলোকৰ “ফ্ৰিডম এট মিডনাইট” নামৰ গ্ৰন্থখনত লিখিছে যে তেওঁ ভাৰতীয় জনসাধাৰণক তেওঁলোকৰ অহিংস মুক্তিৰ বাবে এই সহজ অস্ত্ৰ (চৰখা) দিছিল। স্বাধীনতাৰ গুণগুণনি আৰম্ভ হোৱাৰ সময়ত কংগ্ৰেছত চৰ্চা হৈছিল যে ‘গান্ধীজীৰ খেলনা’ই জাতিৰ ভৱিষ্যতৰ পতাকাত কেন্দ্ৰীয় স্থান লাভ কৰাৰ কি অধিকাৰ আছিল?

দলৰ সকলো নেতাই অনুভৱ কৰি আছিল যে চৰখা অতীতৰ প্ৰতীক, ই নাৰীৰ বাবে নিৰ্মিত বস্তু আৰু অন্তৰ্মুখী প্ৰাচীন ভাৰতৰ প্ৰতীক।

তেতিয়া কি সলনি হ’ল?

বহু কংগ্ৰেছ নেতাৰ জোৰত জাতীয় পতাকাত আটাইতকৈ সন্মানীয় স্থান আন এটা চক্ৰক দিয়া হ’ল, যিটো আছিল সম্ৰাট অশোকৰ বিজয়ী সৈনিকৰ যুদ্ধৰ প্ৰতীক। শক্তি আৰু সাহসৰ প্ৰতীক দুই সিংহৰ মাজত ক্ষমতা আৰু কৰ্তৃত্বৰ প্ৰতীক অশোকৰ ধৰ্মচক্ৰ নতুন ভাৰতৰ প্ৰতীক হৈ পৰিল। গান্ধীজীয়ে যেতিয়া তেওঁৰ অনুগামীসকলৰ এই সিদ্ধান্তৰ বিষয়ে জানিব পাৰিলে, তেতিয়া তেওঁ অতি দুখী হৈ পৰিল।

কিয় গান্ধীয়ে চেলুট নাকচ কৰিলে?

ডমিনিক লেপিয়েৰ আৰু লেৰী কলিন্সে লিখিছে যে গান্ধীজীয়ে কৈছিল, “ডিজাইন যিমানেই কলাত্মক নহওক কিয়, আঁৰত এনে বাৰ্তা থকা পতাকাক মই কেতিয়াও চেলুট নকৰো…” লেপিয়েৰ আৰু কলিন্সে লিখিছে যে মহাত্মা গান্ধীৰ বাবে এইটো প্ৰথম হতাশা নাছিল। ভৱিষ্যতে প্ৰবীণ নেতাগৰাকীয়ে যিখন দেশৰ বাবে গঢ়িবলৈ ইমানখিনি কৰিছিল, সেইখন দেশত নিৰন্তৰ হতাশাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল। সেই ধাৰাবাহিকখনৰ এইটোৱেই আছিল প্ৰথম খণ্ড। গান্ধীজীৰ প্ৰিয় ভাৰতক কেৱল দুটা ভাগত বিভক্ত হোৱাই নহয়, এই বিভাজনৰ পিছত অতি সোনকালে গঠন হ’বলগীয়া নতুন ভাৰতৰ দীৰ্ঘদিনীয়া সংগ্ৰামৰ সময়ত তেওঁ সপোন দেখা আৰু যাৰ বাবে তেওঁ যুঁজিছিল, সেই ভাৰতৰ লগত কোনো সাদৃশ্য নাছিল।

গান্ধীজীৰ সদায় এটা সপোন আছিল যে তেওঁ এখন আধুনিক ভাৰত গঢ়ি তুলিব যি এছিয়া আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ সন্মুখত তেওঁৰ সামাজিক আদৰ্শৰ জীৱন্ত নিদৰ্শন হ’ব। তেওঁৰ সমালোচকসকলে তেওঁৰ আদৰ্শক এজন বৃদ্ধৰ হুইম বুলি গণ্য কৰিছিল যদিও তেওঁৰ অনুগামীসকলৰ বাবে এই আদৰ্শ আছিল এজন জ্ঞানী ব্যক্তিয়ে উন্মাদনাৰ দিশে আগবাঢ়ি যোৱাৰ সময়ত মানৱতাক ডুব যোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ দেখুওৱা কল্যাণমূলক পথ।

২০০২ চনত কি সলনি হ’ল?

২০০২ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতৰ পতাকা সংহিতা সংশোধন কৰা হয় আৰু স্বাধীনতাৰ কেইবাবছৰ পিছত ভাৰতৰ নাগৰিকসকলক কেৱল ৰাষ্ট্ৰীয় দিনতে নহয় যিকোনো দিনতে কোনো ধৰণৰ বাধা নোহোৱাকৈ নিজৰ ঘৰ, কাৰ্যালয় আৰু কাৰখানাত পতাকা উৰুৱাবলৈ অনুমতি দিয়া হয়, যদিহে তেওঁলোকে কৰিব লাগে পতাকাৰ সংহিতা কঠোৰভাৱে পালন কৰক আৰু ত্ৰিৰংগৰ গৌৰৱ কমি যাব নালাগে।

জাতীয় পতাকা লৈ কি কৰিব নোৱাৰি?

জাতীয় পতাকা সাম্প্ৰদায়িক কামত, পৰ্দা বা কাপোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিব। পতাকা সংহিতা অনুসৰি বতৰৰ কোনো প্ৰভাৱ নপৰাকৈ সূৰ্য্য উদয়ৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈকে যিমান পাৰি উৰুৱাই নিব লাগে। পতাকাখন ইচ্ছাকৃতভাৱে মাটি, মজিয়া বা পানী স্পৰ্শ কৰিব নালাগে। আমাৰ পতাকাতকৈ ওখ ঠাইত আন কোনো পতাকা বা বেনাৰ স্থাপন কৰিব নোৱাৰি। ত্ৰিৰঙী পতাকাখন চেলুট, পতাকা খুঁটা বা গোলাপৰ দৰে গঠনত ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment