প্লাষ্টিকৰ তুল সমূহৰ মাজত এটা ফুটা থাকে কিয় ? ইয়াৰ আঁৰৰ ৰহস্য কি ?

বহুতৰ দৰে আপুনিও কেতিয়াবা মন কৰিছেনে যে সকলো প্লাষ্টিকৰ তুলৰ মাজত কিয় এটা ফুটা থাকে? যদি আপুনিও এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ নাজানে, তেন্তে কোনো সমস্যা নাই, আমি আপোনাক ক’ম ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি।

ইয়াৰ উত্তৰ বিজ্ঞানত লুকাই আছে

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি প্লাষ্টিক সামগ্ৰী নিৰ্মাণ কৰা কাৰখানাটো ব্ৰেণ্ডেড হওক বা স্থানীয় হওক, সকলোতে উৎপাদনৰ বাবে বিজ্ঞানৰ সাধাৰণ নিয়ম মানি চলা হয়। গতিকে তুল এখন পৃথিৱীৰ যিকোনো কোণতে বনোৱা হওক, ইয়াৰ মাজত এটা ডাঙৰ ফুটা ইচ্ছাকৃতভাৱে বনোৱা হয় কাৰণ ঠাইৰ অভাৱত, সেয়া আপোনাৰ ঘৰেই হওক বা দোকানেই হওক, প্লাষ্টিকৰ তুলবোৰ প্ৰায়ে এটাক আনটোৰ ওপৰত ৰখা হয়।যদি এই তুলবোৰত কোনো ফুটা নাথাকে, তেতিয়া ইহঁত ইটোৱে সিটোৰ লগত লাগি থাকিব, বায়ুৰ চাপ আৰু ভেকুৱামৰ বাবে, ইহঁতক পৃথক কৰিবলৈ বহুত বলৰ প্ৰয়োজন হ’ব। এইটো স্পষ্ট যে সকলোৰে বাবে সিহঁতক আঁতৰাই টানি অনাটো সহজ নহ’ব, সেইবাবেই বিজ্ঞানৰ নিয়ম অনুসৰি তুলত এটা ফুটা থাকে।

আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণো জানি লওক

ইয়াৰ লগতে যদি কোনো অতিৰিক্ত ওজনৰ ব্যক্তিয়ে তুল খনত থিয় হৈ থাকে আৰু তথাপিও সেই তুল খন সহজে ভাঙি নাযায়, এনে ক্ষেত্ৰত সেই তুল খনত কৰা ফুটাটোৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। একে সময়তে ইয়াৰ আঁৰৰ আন এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণো আপুনি মানি ল’ব পাৰে কাৰণ প্ৰতি খন তুলতে এটাকৈ ফুটা ৰাখিলে কিছুমান সামগ্ৰী অৰ্থাৎ কিছু প্লাষ্টিকও ৰাহি হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment