কিয় দিনক দিনে সলনি হৈ আছে তাজমহলৰ বগা ৰং?

আগ্ৰাৰ তাজমহল বিশ্বৰ সাতটা আশ্চৰ্য্যৰ ভিতৰত অন্যতম। যমুনা নদীৰ পাৰত অৱস্থিত এই বগা শিলৰ তাজমহলটো আচলতে মোগল সম্ৰাট শ্বাহজাহান আৰু তেওঁৰ পত্নী মুমতাজৰ প্ৰেমৰ স্মৃতি। এই কীৰ্তিচিহ্নটো চাবলৈ প্ৰতি বছৰে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা আৰু বিদেশৰ পৰা লাখ লাখ পৰ্যটকে ভিৰ কৰে।

এই স্মৃতিসৌধৰ মুকুতাৰ দৰে বগা ৰং ক্ৰমান্বয়ে সেউজীয়া হৈ পৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে বাৰিষা বা গ্ৰীষ্মকালত পাথৰত এই ধৰণৰ ছাবজেটৰ সংক্ৰমণ স্বাভাৱিক, কিন্তু শীতকালত এনে হ’ব নালাগে।

ভাৰতীয় পুৰাতত্ত্বই সদায় কৈ আহিছে যে বগা মাৰ্বল শিলৰ ৰং সলনি হোৱাৰ আঁৰত ‘গোল্ডিকিৰ্নোমাছ’ নামৰ এটা বিশেষ ধৰণৰ পোক আছে।

এইবিধ পোকে সাধাৰণ জাকত থাকিবলৈ পছন্দ কৰে। তেওঁলোকৰ ৰাজ্য তাজমহলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। ভাৰতীয় পুৰাতত্ত্বই সদায় কৈ আহিছে যে সেই ‘গোল্ডিকিৰ্নোমাছ’ কৃমিৰ মুখৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা লালা আৰু মল জমা হোৱাৰ লগে লগে বগা শিলৰ ৰং ক্ৰমান্বয়ে সেউজীয়া হৈ আহিছে।

এই কীটবিধ প্ৰথম ২০১৫ চনত আবিৰ্ভাৱ হৈছিল। যমুনা নদীৰ দূষিত পানীয়েই সেই পোকটোৰ প্ৰজনন ক্ষেত্ৰ। মাৰ্চ-এপ্ৰিল আৰু ছেপ্টেম্বৰ-অক্টোবৰ, বছৰত দুবাৰকৈ এই পোকবোৰৰ প্ৰজনন সময়। গতিকে গ্ৰীষ্মকালত এই পোক-পৰুৱাবোৰ বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে শীতকাল অহাৰ আগতেই ইহঁতৰ সংখ্যা বাঢ়ি গৈ থাকে।

এই পোকবোৰৰ পৰা প্ৰেমৰ স্মৃতিসৌধক ৰক্ষা কৰিব নোৱাৰিনে?

পুৰাতত্ত্ববিদ ৰাজকুমাৰ পেটেলৰ তত্বাৱধানত গৱেষকৰ এটা দলে এই বিষয়টোৰ ওপৰত চকু ৰাখিছে। তদন্তত তেওঁলোকে জানিব পাৰিলে যে ২০১৫ চনৰ পৰা বগা মাৰ্বলৰ ৰং অলপ অলপকৈ সেউজীয়ালৈ সলনি হ’বলৈ ধৰিলে। বহুতে ইয়াৰ বাবে প্ৰদূষণক দোষাৰোপ কৰে। সেইটো বহুলাংশে শুদ্ধ। কিন্তু কৰ’না মহামাৰীৰ সময়ত প্ৰদূষণৰ মাত্ৰা অলপ হ্ৰাস পালে। কিন্তু ইয়াৰ পিছতো এই ঠাইত কোনো পৰিৱৰ্তন নহ’ল।

যোৱা বছৰৰ তুলনাত এইবাৰ পুনৰ দুগুণ বেগেৰে এই পোক-পৰুৱাৰ বংশবৃদ্ধি হৈছে। ফলত সমস্যাটো স্থায়ী হৈ থাকে। কিন্তু বহুতৰ মতে যথেষ্ট ঠাণ্ডা হ’লে পোক-পৰুৱাৰ আক্ৰমণ অলপ হ’লেও কমি যাব।

তাজমহলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে এতিয়ালৈকে কি ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হৈছে?

ভাৰতীয় পুৰাতত্ত্বই তাজমহলৰ মুখৰ পৰা সেউজীয়া দাগবোৰ মচিবলৈ সদায় আগ্ৰহী হৈ আহিছে। তেওঁলোকৰ এই পদক্ষেপৰ বাবে ইতিমধ্যে সমগ্ৰ কীৰ্তিচিহ্নটো ‘ডিষ্টিলড ৱাটাৰ’ৰে ধুই পেলোৱা হৈছে। যদিও কিছুদিন ধৰি পোক-পৰুৱাৰ উপদ্ৰৱ নিয়ন্ত্ৰণত আছিল, তথাপিও ইহঁত পুনৰ নিজৰ আদি স্থানলৈ ঘূৰি আহিছে। পৃথিৱীৰ এই সপ্তম আশ্চৰ্য্যক পোক-পৰুৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ প্ৰত্নতত্ত্ববিদ ৰাজকুমাৰ পেটেলে ভাৰতৰ প্ৰত্নতাত্ত্বিক জৰীপ বিভাগৰ ৰসায়ন বিভাগৰ সৈতেও কথা পাতিছিল।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment