হৰ হৰ মহাদেৱক কিয় কোৱা হয়?

শিৱই যেতিয়াই ভক্তৰ কথা শুনে তেতিয়াই কেৱল হৰ হৰ মহাদেৱৰ জপ শুনা যায়। হৰ হৰ মহাদেৱৰ অৰ্থ কি। ইয়াৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জনাওক।

সনাতন ধৰ্মত ভগৱান শিৱৰ ভক্তসকলে জয়কাৰ জপ কৰি হৰ হৰ মহাদেৱ জপ কৰে। পৌৰাণিক বেদ ঋগ্বেদত ইয়াৰ বিশদ ব্যাখ্যা কৰা হৈছে। শাস্ত্ৰ অনুযায়ী সনাতন ধৰ্মত তিনিটা প্ৰধান দেৱতা আছে। ব্ৰহ্ম, বিষ্ণু আৰু মহেশ। মহেশ মানে ভগৱান শিৱ। যিসকলক ধ্বংসকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়, অৰ্থাৎ অশুভৰ অন্ত পেলোৱা আৰু যিসকলক ভগৱান বিষ্ণু আৰু ব্ৰহ্মৰ দাতা বুলি গণ্য কৰা হয়। সেইবাবেই তেওঁলোকক মহাদেৱ বুলি সম্বোধন কৰা হৈছে। যাৰ অৰ্থ, ঈশ্বৰৰ ঈশ্বৰ। এতিয়া এনে পৰিস্থিতিত ভগৱান শিৱক কিয় হৰ হৰ মহাদেৱ বুলি কোৱা হয়? এই বিষয়ে বিতংভাৱে জানি লওক জ্যোতিষী পণ্ডিত অৰবিন্দ ত্ৰিপাঠীৰ পৰা।

হৰ হৰ মহাদেৱ বুলি কোৱাৰ অৰ্থ

যেতিয়া বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত ধনাত্মক শক্তিৰ জন্ম হৈছিল, তেতিয়া ধনাত্মক শক্তিৰো জন্ম হৈছিল, কিন্তু মানুহে ঋণাত্মক শক্তিৰ সন্মুখীন নহ’ল আৰু তেওঁলোকক ৰক্ষা কৰিবলৈ মহাদেৱক মাতিলে। ইয়াৰ বাবে মহাদেৱে হৰ হৰ মহাদেৱৰ জপ কৰি সকলো মানুহকে তেওঁৰ শক্তিৰ প্ৰতি সচেতন কৰি তুলিছিল। যাৰ অৰ্থ, মহাদেৱ সকলোৰে আৰু সকলোৱে মহাদেৱ। তাৰমানে সকলোৱে শক্তিশালী। গতিকে মহাদেৱৰ বাবে অপেক্ষা কৰাৰ পৰিৱৰ্তে আপোনাৰ ভিতৰত থকা মহাদেৱক জাগ্ৰত কৰি নেতিবাচক শক্তিক ধ্বংস কৰাই ভাল।

মহাদেৱৰ আন এক অৰ্থ হ’ল ধ্বংস। জীৱনৰ সাৰমৰ্ম ঋগবেদত বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰা হৈছে। কোৱা হয় যে ভগৱান শিৱ হৈছে পৰম চেতনা আৰু আত্মা শিৱ। হৰ হৰ মহাদেৱ মানে মহাদেৱ সকলোতে বাস কৰে। মহাদেৱ ব্যক্তিজনৰ ভিতৰতো বাস কৰে।

হৰ হৰ মহাদেৱৰ অৰ্থ কি।

হৰ হৰ মানে ধ্বংস কৰা। অৰ্থাৎ ভগৱান শিৱৰ উপাসকসকলে নিজৰ ভিতৰত থকা সকলো দোষ ধ্বংস কৰিব লাগে।

দ্বিতীয় অৰ্থ হ’ল মহাদেৱ শিৱই সকলোৰে দোষ আঁতৰাই সকলো দোষ শুদ্ধ কৰে। কেৱল মহাদেৱক পূজা কৰিলেই সকলো বিপদ দূৰ কৰিব পৰা যায় আৰু ব্যক্তিজনেও আকাংক্ষিত ফলাফল পায়। সেয়েহে মহাদেৱৰ ভক্তসকলে হৰ হৰ মহাদেৱৰ জপ কৰে।

হৰ হৰ মহাদেৱ বুলি ক’বলৈ, নিজকে উৎসৰ্গা কৰিবলৈ।

পূজাৰ সময়ত হৰ হৰ মহাদেৱ কোৱাৰ লগে লগে সকলোৱে হাত দাঙি হৰ হৰ মহাদেৱ জপ কৰে। এই কাম কৰি থাকোঁতে ভক্তসকলে নিজকে ভগৱান শিৱৰ ওচৰত উৎসৰ্গা কৰে। ভক্তসকলে বিচাৰে ভগৱান শিৱই ভক্তসকলৰ সকলো কষ্ট দূৰ কৰি তেওঁলোকক মোক্ষৰ আশীৰ্বাদ প্ৰদান কৰক।

যদি আপুনি এই কাহিনীটো ভাল পাইছে তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। অধিক অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। লেখাটোৰ ওপৰৰ কমেন্ট বক্সত আপোনাৰ মনৰ কথা আমালৈ প্ৰেৰণ কৰক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment