বছৰত দুবাৰকৈ কিয় হনুমান জয়ন্তী পালন কৰা হয়? কাৰণটো বৰ বিশেষ

হনুমান জী হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম বিশিষ্ট দেৱতা। সনাতন ধৰ্মত যেনেকৈ প্ৰতিটো দিনক কোনোবা দেৱতা বা দেৱীৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত বুলি ধৰা হয়, ঠিক সেইদৰে মঙলবাৰকো পৱনপুত্ৰ হনুমান জীৰ বাবে উৎসৰ্গিত বুলি গণ্য কৰা হয়। বছৰত দুবাৰকৈ হনুমান জয়ন্তী উদযাপন কৰা হয় আৰু এই দুয়োটা জয়ন্তীৰ বিশেষ তাৎপৰ্য্য থকা বুলি ধৰা হয়।

ভগৱান শ্ৰীৰামৰ উগ্ৰ ভক্ত হনুমান জীৰ পূজাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। হনুমান জীক শংকতমোচন বুলিও কোৱা হয়, কাৰণ তেওঁ মানুহৰ সকলো দুখ আৰু বেদনা আঁতৰাই পেলায়। একে সময়তে হনুমান জয়ন্তীৰ দিনটোৰো বিশেষ তাৎপৰ্য আছে, কাৰণ হনুমান জীৰ জন্ম এই তাৰিখতে হৈছিল। কিন্তু আপুনি জানেনে যে বছৰত দুবাৰকৈ হনুমান জয়ন্তী পালন কৰা হয়। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ জানো আহক

হনুমান জয়ন্তী

বাল্মিকী ৰামায়ণৰ মতে, কাৰ্তিক মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী তাৰিখে স্বাতী নক্ষত্ৰত হনুমান জীৰ জন্ম হৈছিল। একে সময়তে চৈত্ৰ মাহৰ পূৰ্ণিমাৰ তাৰিখত উদযাপন কৰা হনুমান জয়ন্তীৰ আঁৰত এটা পৌৰাণিক কাহিনী আছে।

দ্বিতীয় হনুমান জয়ন্তী উদযাপন

কিংবদন্তি অনুসৰি শৈশৱত এবাৰ হনুমান জীয়ে যেতিয়া ভোক অনুভৱ কৰিছিল, তেতিয়া তেওঁ সূৰ্য্যক এবিধ ফল বুলি ভুল কৰি ফল খাবলৈ দৌৰিছিল। সি সূৰ্য্যক গিলিবলৈ চেষ্টা কৰিলে, যাৰ ফলত পৃথিৱীত আন্ধাৰ পৰিল। ইন্দ্ৰদেৱে এই কথা গম পাই হনুমান জীক বাধা দিবলৈ বজ্ৰপাতেৰে আক্ৰমণ কৰিলে, যাৰ বাবে হনুমান জী অচেতন হৈ পৰিল।

পৱনদেৱে এই কথা গম পাই অত্যন্ত খং উঠিল আৰু সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ প্ৰাণশক্তি বন্ধ কৰি দিলে। যাৰ বাবে পৃথিৱীত হুলস্থুলৰ সৃষ্টি হৈছিল। তেতিয়া ব্ৰহ্মজীয়ে পৱনদেৱক শান্ত কৰি হনুমান জীক প্ৰাণ দিলে। চৈত্ৰা মাহৰ পূৰ্ণিমাৰ তাৰিখত হনুমান জীয়ে নতুন জীৱন লাভ কৰিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই কাৰণেই প্ৰতি বছৰে চৈত্ৰা মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পূৰ্ণিমা দিৱসটোও হনুমান জন্মোৎসৱ হিচাপে পালন কৰা হয়।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment