Advertisement
সম্পৰ্ক

বিবাহিত দম্পতীৰ মাজত কিয় শেষ হয় অন্তৰংগতা? জানক ইয়াৰ কাৰণবোৰ

সৰুৰে পৰা সাধুকথাত শুনি আহিছোঁ কিছু সময়ৰ পাছত জীৱনৰ সকলো ঠিক হৈ পৰে। আমি সদায় ‘হেপিলি এভাৰ আফটাৰ’ৰ কথা শুনি আহিছো, কিন্তু আচলতে এনেকুৱা হয়নে? এইটো হোৱাটো ন্যায্য বুলি মই নাভাবো। বেছিভাগ সময়তে শুনা যায় যে বিয়াৰ পিছত কেইদিনমান সকলো ঠিকেই চলিছিল, কিন্তু তাৰ পিছত সকলো বেয়া হ’বলৈ ধৰিলে। এইটো কেৱল শুনা কথা নহয়, সঠিক গৱেষণাৰ দ্বাৰাও কোৱা হৈছে।

নেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ বায়’টেকন’লজি ইনফৰ্মেশ্যন (এন চি বি আই)ৰ এক গৱেষণাৰ মতে প্ৰায় ১৫% দম্পতীয়ে বিবাহৰ পিছত অন্তৰংগ সম্পৰ্ক হ্ৰাস কৰে। ১০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি বিবাহিত হোৱা ১৩.৫ শতাংশ দম্পতীৰ বিগত ৫ বছৰ ধৰি কোনো ধৰণৰ অন্তৰংগ সম্পৰ্ক নাছিল। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই অধ্যয়নৰ ভিত্তি আছিল ১৮ হাজাৰ আমেৰিকান দম্পতীৰ ওপৰত কৰা এক সমীক্ষা। ৫৭ৰ পৰা ৮৫ বছৰ বয়সৰ দম্পতীৰ ক্ষেত্ৰতো একেধৰণৰ তথ্য পোৱা গৈছে। বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে দম্পতীয়ে নিজৰ বিবাহক লৈ বিৰক্ত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু এই অধ্যয়ন অনুসৰি ২৫-৩৫ বছৰ বয়সৰ ৭.৮% দম্পতীয়ে এবছৰ ধৰি যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা নাই।

অন্তৰংগতা কিয় শেষ হয়?

অধ্যয়নত কিছুমান কাৰণো উল্লেখ কৰা হৈছে যিবোৰ ঘনিষ্ঠতাৰ অন্ত পৰাৰ বাবে দায়ী। ইয়াৰ ভিতৰত জনগাঁথনি, স্বাস্থ্য, জীৱনশৈলীৰ কাৰকসমূহো অন্তৰ্ভুক্ত।

বিৰক্তি

আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণটো হ’ল আমি আমাৰ জীৱনশৈলীত ইমানেই ব্যস্ত হৈ পৰো যে আমি বিৰক্ত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰোঁ। সংগীৰ লগত নতুনত্বৰ অনুভৱ বন্ধ হৈ যায় যাৰ বাবে সমস্যা বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। দম্পতীয়ে অনুভৱ কৰে যে তেওঁলোকৰ জীৱনটো কেৱল ৰুটিন হৈ পৰিছে। যদি সম্পৰ্কটোত নতুন একো নাথাকে তেতিয়াহ’লে বৰ কষ্ট অনুভৱ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

ভাগৰ

বিজ্ঞানেও বিশ্বাস কৰে যে ক্লান্তিৰ বাবে যৌন ইচ্ছা কমি যায়। বিয়াৰ পিছত সন্তানৰ যত্ন লোৱা, অফিচৰ কাম কৰা, বৃদ্ধ পিতৃ-মাতৃৰ যত্ন লোৱা আদি অতি কঠিন হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে সময় উলিয়াব লগা হয় আৰু অন্তৰংগতা কমি যায়। শাৰীৰিক সম্পৰ্ক আপোনাৰ তালিকাত ক’ৰবাত নিম্নগামী হৈ পৰে। যদি আপোনাৰ শৰীৰত শক্তি নাথাকে তেন্তে আপোনাৰ বাবে চিন্তা কৰাটোও কঠিন হ’ব।

পৰিয়াল

ভাৰতত যৌথ পৰিয়াল বা সন্তানেও দম্পতীৰ যৌন জীৱনত প্ৰভাৱ পেলায়। ব্যক্তিগত স্থান আৰু গোপনীয়তা বিচাৰি পোৱাটো অলপ কঠিন। বহুক্ষেত্ৰত এহাল দম্পতীৰ বিবাহৰ কেইবছৰমানৰ পাছতো মানুহবোৰ নিজৰ কোঠাত আহি-যোৱা কৰি থাকে। তেওঁলোকে নিজৰ বাবে সময় নাপায় আৰু লাহে লাহে তেওঁলোকৰ অন্তৰংগ জীৱন শেষ হ’বলৈ ধৰে।

কাজিয়া

ঘনিষ্ঠতা হ্ৰাস পোৱাৰ এটা কাৰণ হ’ল সময়ৰ লগে লগে দম্পতীৰ মাজত কাজিয়া বাঢ়ি যায়। ইটোৰ পিছত সিটোকৈ কাজিয়াৰ কম্পাঙ্ক বাঢ়ি যায় আৰু এনে পৰিস্থিতিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইজনে সিজনৰ প্ৰতি খং ইমানেই বাঢ়ি যায় যে অন্তৰংগ হোৱাৰ কথাও ভাবিব নোৱাৰি।

স্বাস্থ্যৰ অৱস্থা

শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্য দুয়োটাকে ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ইয়াত কেৱল বয়সেই প্ৰভাৱিত হোৱাই নহয়, বহু ক্ষেত্ৰত কৰ্মৰ মানসিক চাপ আৰু জীৱনশৈলীৰো দোষ। আমাৰ শৰীৰে ইমানেই বেমাৰ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যে জীৱনত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে ঠাই নাথাকে। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

গৱেষণাৰ মতে যৌনতাহীন সম্পৰ্কত অলপ বেছি মানসিক চাপ থাকে। এনে পৰিস্থিতিত দম্পতীহালৰ মাজত সমন্বয় কম হয় আৰু তেওঁলোকে অধিক হতাশা অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যদি আপুনি আপোনাৰ সম্পৰ্কত এনে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে, তেন্তে আপুনি এই বিষয়ে বিশেষজ্ঞৰ সৈতে কথা পাতিব লাগে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button