Advertisement
স্বাস্থ্য

শীতকালত কিয় বাঢ়ে কাণৰ বিষ? মনোযোগ নিদিলে হ’ব পাৰে সমস্যা

Winter Ear Pain: সকলোৱে আগ্ৰহেৰে শীতকালৰ বাবে অপেক্ষা কৰে। কোৱা বাহুল্য যে এই ছিজনটো বহুত ভাল যদিও ইয়াৰ লগত বহু সমস্যা আহি পৰে। ঠাণ্ডা বতৰেও নিজৰ লগত বহু বেমাৰ আনে। যেনে চৰ্দি, জ্বৰ, দাঁতৰ বিষ, চুলি সৰা আদি। কিন্তু আন এটা ৰোগ আছে যিয়ে এই বতৰত কিছুমান মানুহক বহুত অসুবিধা দিয়ে, সেয়া হ’ল কাণৰ বিষ। হয়, শীতকালত বহুতে কাণৰ সমস্যাত ভুগি থাকে। কিছুমান মানুহে ইয়াক অতি সহজভাৱে লৈ আওকাণ কৰে। কিন্তু আপোনালোকক কওঁ যে যদি কাণৰ লগত জড়িত সমস্যাবোৰ সময়মতে যত্ন লোৱা নহয়, তেন্তে কাণৰ পৰাও ৰক্তক্ষৰণ হ’ব পাৰে।

আচলতে কাণৰ ভিতৰৰ গঠনটো অতি সুক্ষ্ম। ইয়াৰ শিৰাবোৰ মগজু আৰু ডিঙিৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়। গতিকে কাণৰ বিষৰ কাৰণ কি, ইয়াৰ লক্ষণ কি আৰু ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কি সমাধান আছে জানো?

কাণৰ বিষ কিয় হয়?

শীতকালত মানুহে অনুভৱ কৰে যে কেৱল বতাহৰ বাবেই কাণত বিষ হয়। কিন্তু সেয়া নহয়, ইয়াৰ আঁৰত আন কিছুমান কাৰণো আছে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে কাণৰ বিষৰ দুটা প্ৰধান কাৰণ আছে। প্ৰথমতে, ঠাণ্ডা বতাহে কাণৰ ড্ৰামত খুন্দা মাৰে যাৰ ফলত কাণখন ঠাণ্ডা অনুভৱ হয় আৰু বিষ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সাধাৰণতে কেপ বা মাফলাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ ফলত কাণত সকাহ পোৱা যায়।

নাক ফুলাৰ মূল কাৰণ

কিন্তু ইয়াৰ দ্বিতীয় কাৰণ হ’ল ঠাণ্ডাৰ সময়ত নাকত ফুলা, নাক বন্ধ হোৱা, নাকৰ পৰা শ্লেষ্মা ওলোৱা। আমাৰ কাণ আৰু নাকৰ মাজত ইউষ্টেচিয়ান টিউব থাকে। নাকত শ্লেষ্মাৰ বাবে এই নলীডাল বন্ধ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই নলী বন্ধ হোৱাৰ বাবে কাণত গধুৰতা অনুভৱ হয়, যাৰ ফলত কাণত খজুৱতি আৰু বিষ আৰম্ভ হয়। যেতিয়ালৈকে এই সমস্যাটো সৰু হৈ থাকে তেতিয়ালৈকে মানুহে ইয়াৰ প্ৰতি গুৰুত্ব নিদিয়ে, কিন্তু বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে বিষ বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই বিষে ৰাতি অধিক আমনি কৰে।

কাণৰ পৰা তেজ উলাব পাৰে!

এই বিষ বাঢ়িলে কাণৰ পৰাও ৰক্তক্ষৰণ হ’ব পাৰে। সেয়ে কাণত বিষ হ’লে আওকাণ কৰা উচিত নহয়। এনে হোৱাৰ লগে লগে চিকিৎসকৰ লগত যোগাযোগ কৰিব লাগে। যাতে নাক বা ডিঙিত কিবা অসুবিধা হৈছে নে নাই সময়মতে গম পোৱা যায়। শীতকালত ঠাণ্ডা হোৱাটো অতি সাধাৰণ কথা। যাৰ বাবে এনে সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। এই কাৰণেই ঠাণ্ডাৰ দিনত কাণত বিষ হয়।

এই লক্ষণসমূহ আওকাণ নকৰিব

টনচিলৰ সংক্ৰমণ,
ডিঙিত ফেৰিঞ্জিয়াল বেৰ থাকে। এই বেৰত বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ বাবে ৰঙা ফোহা ওলায়। কেতিয়াবা এই সংক্ৰমণ ইউষ্টাচিয়ান নলীত উপনীত হয়। যাৰ বাবে এই সংক্ৰমণ বিয়পে আৰু কাণত বিষ আৰম্ভ হয়।

নাকত দীৰ্ঘদিনীয়া ফুলা
শীতকালত উষ্ণতা কম হোৱাৰ বাবে নাকত ফুলি উঠে আৰু যদি ই দীৰ্ঘদিন ধৰি থাকে তেন্তে বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছ বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল কৰে। যাৰ বাবে কাণৰ সমস্যা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

প্ৰতিৰোধ পদ্ধতি

১- শৰীৰ গৰম কৰি ৰাখক
ইয়াৰ প্ৰতিৰোধৰ আটাইতকৈ উত্তম উপায় হ’ল শৰীৰটো গৰম কৰি ৰখা। চৰ্দি আৰু কাহৰ বাবে মানি চলা সকলো নিয়ম মানি চলক।

২- শৰীৰৰ সুক্ষ্ম অংগবোৰ গৰম কৰি ৰাখক
কাণৰ বিষৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ভৰিৰ তলুৱা, নাকৰ ডগা আৰু কাণ গৰম কৰি ৰাখিব লাগে। কাৰণ এইবোৰেই শৰীৰৰ সুক্ষ্ম অংগ য’ৰ পৰা ঠাণ্ডা শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে, সেয়েহে ইহঁতে শৰীৰৰ উষ্ণতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

৩- গৰম বস্তু খোৱা
শীতকালত গৰম খাদ্য সামগ্ৰী খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। যেনে- গুৰ, তিল, খেজুৰ, জাম, শুকান ফল আদি।

৪- গৰম পানীয় সেৱন কৰা
সময়ে সময়ে চাহ-কফি, কুহুম গাখীৰ, কুহুম পানীৰ দৰে পানীয় দৈনন্দিন খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

৫- কঠিন কামৰ পৰা আঁতৰি থাকক
কঠিন বস্তু চোবাই খালে তলৰ চোলা আৰু মূৰৰ খুলিৰ টি এম গাঁঠিত বিষ হয়। এই বিষবোৰে কাণত প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰভাৱ পেলায়। সেয়েহে কঠিন বস্তু খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button