মদ খোৱাৰ পিছত এজন ব্যক্তিয়ে কিয় চেতনা আৰু বুজাবুজি হেৰুৱাই পেলায়?

মদ খোৱাৰ পিছত চেতনা হেৰুৱালে অৰ্থাৎ ব্লেকআউট হোৱাৰ অৰ্থ হ’ল আপুনি এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ত আপোনাৰ স্মৃতিশক্তি গোটাব নোৱাৰে। মদ খোৱাৰ পিছত কিয় ব্লেকআউট হয় আৰু ই আমাৰ মগজুত কেনে প্ৰভাৱ পেলায় জনাওক।

আজি কামৰ কথা আৰম্ভ কৰোঁ আহক। গতিকে যদি আপুনিও প্ৰতিটো উদযাপনত এটা বটল খুলি দিয়ে, তেন্তে এই লেখাটো আপোনাৰ বাবে। মদ, মদ, সুৰা বা মদ্যপান কৰা কিছুমান নাম আমি মদ বুলি কওঁ। আটাইতকৈ সাধাৰণ নামটো হ’ল সুৰা। ভাৰতত সুৰা সেৱনক প্ৰায়ে বেয়া বুলি গণ্য কৰা হয়। যদি কোনো পৰিয়ালত কোনোবাই মদ খায় তেন্তে বেছিভাগ মানুহেই তেওঁক মদ খাবলৈ বাধা দিয়ে। বহু সময়ত সুৰাৰ প্ৰভাৱত বহু অপ্ৰীতিকৰ ঘটনা সংঘটিত হয়, যিটো হ’ব নালাগিছিল। কিছুমানে দাবী কৰে যে মদ্যপান কৰি কোৱা কথাবোৰ পাহৰি যায়। গতিকে মদ খোৱাৰ পিছত মানুহে কথাবোৰ পাহৰি যোৱাটো কিয় হয়, মদ্যপানে আপোনাৰ মন আৰু শৰীৰত কেনে প্ৰভাৱ পেলায়, সেই বিষয়ে জনাওক। ইয়াৰ বাহিৰেও আমি বুজিম যে কোনোবাই মদ খাব লাগে নে নাই, কিমান পৰিমাণত মদ খোৱাটো উচিত আৰু কিয় মদৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ পৰে। ইয়াৰ লগতে মদৰ অভ্যাস কেনেকৈ এৰি দিব পাৰি।

মদ কি

মদ এবিধ ঔষধ যি বিষাক্ত আৰু নিচাযুক্ত হ’ব পাৰে। আমি মদৰ কথা কওঁতে সাধাৰণতে বিয়েৰ, ৱাইন আৰু স্পিৰিটত পোৱা মদক বুজাইছোঁ। এই পানীয়বোৰত উপস্থিত মৌল হৈছে মদ, যিয়ে আপোনাক মদ্যপান কৰি তোলে।

মদ কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰা হয়?

পানীয়ত থকা এলক’হলক ইথানল বা ইথাইল এলক’হল বোলা হয়। শস্য, ফল-মূল আৰু শাক-পাচলিত থকা চেনিৰ পৰা ইয়াক চেনিৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা হয়। আঙুৰত থকা চেনিৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা সুৰাক যেনেকৈ ৱাইন বোলা হয়, আনহাতে আলুত থকা চেনিৰ পৰা ভদকা প্ৰস্তুত কৰা হয়।

কিয় মানুহ মদৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ পৰে?

এতিয়া যদি মদ ইমান বেয়া হয় তেন্তে আমি কিয় খাওঁ? আমি কিয় মদৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ পৰো? গতিকে আচলতে মদ্যপানে ড’পামিন সক্ৰিয় কৰে। এতিয়া এই ড’পামিন কি? গতিকে ড’পামিন হৈছে এটা নিউৰ’ট্ৰান্সমিটাৰ যিয়ে আনন্দ, প্ৰেৰণা আৰু শিক্ষণত ভূমিকা পালন কৰে। ই মগজুৰ পুৰস্কাৰ ব্যৱস্থাত প্ৰভাৱ পেলায়। অৰ্থাৎ ই আপোনাক সুখী, পোহৰ আৰু অনুপ্ৰাণিত অনুভৱ কৰায়।

ইয়াৰ প্ৰভাৱ শেষ হ’লে ব্যক্তিজনে মানসিক চাপ আৰু উদ্বিগ্নতা অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ তেওঁ পুনৰ মদ খাব বিচাৰে, কাৰণ সেই পৰিস্থিতিয়ে তেওঁক আৰামদায়ক আৰু ভাল অনুভৱ কৰায়। বিশেষকৈ যেতিয়া মানুহে নিজৰ ইচ্ছাক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে তেতিয়া মদ্যপানৰ আসক্তিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে কাৰণ ই তেওঁলোকৰ ওপৰত আৱেগিক আৰু শাৰীৰিকভাৱে প্ৰভাৱ পেলায়। এই কাৰণেই এজন ব্যক্তিয়ে বাৰে বাৰে মদ খাবলৈ মন যায়।

কিশোৰ-কিশোৰীৰ ওপৰত মদ্যপানৰ প্ৰভাৱ

মদ খোৱাৰ পিছত পেটৰ মাজেৰে পাৰ হৈ অন্ত্ৰত প্ৰৱেশ কৰে। যেতিয়া ই অন্ত্ৰৰ চাৰিওফালে থকা কেপিলাৰী অৰ্থাৎ শৰীৰৰ আটাইতকৈ পাতল ৰক্তবাহী নলীত প্ৰৱেশ কৰে তেতিয়া ই পৰ্টেল ভেইনলৈ যোৱাৰ পথত আহে। যকৃত আৰু কেপিলাৰীলৈ তেজ প্ৰেৰণ কৰা শিৰাক পৰ্টেল ভেইন বোলে।

কিশোৰ-কিশোৰীৰ মগজু প্ৰাপ্তবয়স্কৰ মগজুতকৈ মদৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱৰ প্ৰতি অধিক সংবেদনশীল। কৈশোৰ কালত মদ্যপানে মগজুৰ বিকাশৰ পৰিৱৰ্তন ঘটাব পাৰে, যাৰ ফলত মগজুৰ গঠন আৰু কাৰ্য্যত দীৰ্ঘস্থায়ী পৰিৱৰ্তন হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment