বিয়াৰ পিছত মহিলাৰ কঁকাল কিয় মোটা হৈ পৰে?

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে ৩৫০ গৰাকী কইনাৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি কইনাৰ স্তন আৰু কঁকাল কিয় বিয়াৰ পিছত মোটা হৈ পৰে সেই বিষয়ে জানিবলৈ দিয়ে। দেখা গৈছে যে বিয়াৰ পিছত প্ৰথম ছমাহত কইনাৰ ওজন প্ৰায় পাঁচ পাউণ্ড বৃদ্ধি পায়। পৰ্যবেক্ষণ কৰা হৈছে যে যিসকলে বিবাহৰ সময়ত ধুনীয়া দেখাবলৈ অতি সোনকালে ওজন কমাব পাৰে, তেওঁলোকৰ ওজন বিবাহৰ পিছত সোনকালে বৃদ্ধি পায়।

বিয়াৰ পিছত নতুন কইনা: প্ৰায়ে দেখা যায় যে ছোৱালীয়ে বিয়াৰ সময়ত চিকন আৰু সৰু দেখাব বিচাৰে। এই কাৰণতে বিয়াৰ কেইমাহমান আগতে কঠোৰ খাদ্যাভ্যাসত ব্যস্ত থাকে। আনকি দেখা যায় যে পৰিয়ালৰ সদস্য আনকি তেওঁলোকৰ হবু ছোৱালীয়েও তেওঁলোকক ওজন কমাবলৈ কয়।

ইয়াৰে বেছিভাগেই প্ৰায় ২০ পাউণ্ড (৯ কিলোগ্ৰাম) ওজন কমোৱাৰ পৰিকল্পনাৰে খাদ্য আৰম্ভ কৰে। এই খাদ্যৰ ফলত বহুতৰে ওজন কমি যায় যদিও বেছিভাগৰে ওজনৰ কোনো বিশেষ পৰিৱৰ্তন দেখা নাযায়। তাৰ পিছত প্ৰথম ছমাহত ইহঁতৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়।

বিয়াৰ পিছত স্তন বৃদ্ধি: দেখা যায় যে বিয়াৰ ছমাহৰ পিছত তেওঁলোকৰ ওজন গড়ে ৪.৭ পাউণ্ড (২.১ কিলোগ্ৰাম) বৃদ্ধি পায়। বিয়াৰ আগতে যিসকলে ওজন কমাছিল তেওঁলোকৰ ওজন আৰু অধিক বৃদ্ধি পাইছিল, প্ৰায় ৭.১ পাউণ্ড (৩.২ কিলোগ্ৰাম)। কিন্তু বিয়াৰ আগতে ইহঁতৰ ওজন কমি যায় যদিও বিয়াৰ পিছত তেওঁলোকৰ ওজন ৪.৫ কিলোগ্ৰাম পৰ্যন্ত বৃদ্ধি পায়।

বিয়াৰ পিছত ছোৱালীয়ে অনুভৱ কৰে যে আগলৈ কোনো ডাঙৰ অনুষ্ঠান নাই আৰু সেয়েহে তেওঁলোকে ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ দিশত বিশেষ লক্ষ্য ৰাখে। তেওঁলোকে খাদ্য আৰু ব্যায়ামৰ সম্পৰ্কীয় নিয়ম মানি চলা বন্ধ কৰে, যাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি পায়। বহুতে ভাবে যে বিয়াৰ পিছত আকৰ্ষণীয় ফিগাৰ বজাই ৰখাৰ প্ৰয়োজন নাই, সেইবাবেই তেওঁলোকৰ ওজন এনেকৈ বাঢ়ি যায়।

বিয়াৰ পিছত মোটা নহ’বলৈ কি কৰিব লাগে: কিন্তু কেৱল ছোৱালীৰ বাবেই নহয়, পুৰুষ-মহিলা উভয়ে এই টিপছবোৰ মানি চলি ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। হানিমুনত থকা সময়ত বেছিকৈ জাংক ফুড খোৱাৰ পৰিৱৰ্তে পুষ্টিকৰ খাদ্য খোৱাৰ চেষ্টা কৰক।

যেনে, পোলাও, বিৰিয়ানীৰ সলনি গ্ৰীল কৰা কুকুৰা বা মাছ খাব পাৰে। ইয়াৰ লগত বহুত চালাড খাব। আৰু কেক, পেষ্ট্ৰি আদি মিঠা খাদ্য খোৱাৰ সলনি ফলৰ চালাড আৰু ফলৰ ৰস খাব পাৰে। ভ্ৰমণৰ সময়তো চহকী খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

আপুনি চিকিতসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছত ভিটামিন বি ঔষধ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। নতুন পৰিবেশত নতুন দায়িত্ব ল’বলৈ ভিটামিন বিয়ে প্ৰয়োজনীয় শক্তি যোগান ধৰিব, ঘৰত খাদ্যৰ প্ৰয়োজন নাথাকিব।

বিয়াৰ পিছত নতুন দম্পতীক প্ৰায় প্ৰতিদিনে কোনোবা আত্মীয়ৰ ঘৰলৈ মাতি অনাটো স্বাভাৱিক। আৰু ইয়াত ওজন বহুত বৃদ্ধি পায়। গতিকে, যদি আপুনি ক’ৰবাত দাৱাৰ বাবে যায়, তেন্তে একেবাৰে নাখাব, কিন্তু ঘিউ আৰু তেল মছলাযুক্ত খাদ্য কমকৈ চালাডৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰক। শীতল পানীয়ৰ সলনি পানী খাব লাগে।

শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱত মেদবহুলতাৰ সৃষ্টি হয়। গতিকে চাহ-কফি আৰু শীতল পানীয় কম কৰক। আৰু ৰাতি শুই উঠাৰ আগতে এগিলাচ গাখীৰ খাবলৈ নাপাহৰিব, কাৰণ গাখীৰেই কেলচিয়ামৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ উৎস। কঠিন হ’লেও বিষয়টো মানি চলিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment