মহিলাসকলে বিয়াৰ পিছতহে ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি কিয় পিন্ধে, ইয়াৰ আঁৰৰ বিজ্ঞান কি?

আপুনি নিশ্চয় বিবাহিত মহিলাৰ ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি প্ৰায়ে দেখিছে, আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে ধৰ্মীয় কাৰণৰ বাহিৰেও এই ভৰিৰ আঙঠিটোৰ আঁৰত বৈজ্ঞানিক কাৰণো আছে।

সনাতন ধৰ্মত বিবাহিত নাৰীৰ অলংকাৰৰ গুৰুত্ব বেছি। য’ত কপালৰ বিন্দি, মংগলসূত্ৰ, বেংগল, মংগলসূত্ৰ, মাং টিক্কা, কাণফুলি আৰু ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি আদি বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত। সনাতন ধৰ্মত নাৰীৰ প্ৰতিটো অলংকাৰৰ এক সুকীয়া আৰু বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। বিজ্ঞানসন্মত কাৰণত বহুকেইটা কথা আছে। ইয়াৰে এটা হ’ল বিচ যিটো বিবাহিত মহিলাৰ মেকআপত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। সনাতন ধৰ্মত বিবাহিত মহিলাৰ ভৰিত ৰূপৰ আঙঠি পিন্ধাৰ প্ৰথা আছে। ইয়াৰ আঁৰৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণবোৰ আজি কওঁ।

ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধাৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণ কি কি?

ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধাৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্বৰ উপৰিও ইয়াৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণো আছে। আপোনালোকক কওঁ যে নাৰীৰ ভৰিৰ তিনিটা আঙুলিৰ শিৰা নাৰীৰ জৰায়ু আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত। এনে পৰিস্থিতিত ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধিলে প্ৰজনন ক্ষমতা শক্তিশালী হয়। লগতে গৰ্ভধাৰণত কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন নহয়।

ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধাৰ ধৰ্মীয় তাৎপৰ্য কি?

সনাতন ধৰ্মত বিচিয়া সোলাহ শ্ৰিংগাৰৰ এটা অংশ। এনে পৰিস্থিতিত এটা ধৰ্মীয় বিশ্বাস আছে যে ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধিলে বিবাহিত মহিলাৰ জীৱনত সুখ আৰু শান্তি আহে। কোৱা হয় যে এগৰাকী মহিলাই দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় ভৰিৰ আঙুলিত ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধিব লাগে। কোৱা হয় যে ইয়াৰ ফলত পত্নী আৰু স্বামীৰ সম্পৰ্ক ভাল হৈ থাকে। ইয়াৰ উপৰিও ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধিলে ধনৰ দেৱী লক্ষ্মীক সন্তুষ্ট হয়। ইয়াৰ উপৰিও ই ঋণাত্মক শক্তিকো আঁতৰাই ৰাখে।

নেটল ৰামায়ণৰ লগতো সম্পৰ্কিত

কোৱা হয় যে মা দুৰ্গাৰ পূজাৰ সময়ত তেওঁক ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধাই দিয়া হয়। ইয়াক শুভ বস্তুৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। আনহাতে সনাতন ধৰ্মত অবিবাহিত ছোৱালীয়ে ভৰিৰ আঙুলিৰ আঙঠি পিন্ধাটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়।

ইয়াৰ বাহিৰেও নেটলৰ সংযোগ ৰামায়ণৰ সৈতেও কোৱা হয়। কোৱা হয় যে ৰাৱণে যেতিয়া মাতৃ সীতাক অপহৰণ কৰি আছিল তেতিয়া মাতৃ সীতাই নিজৰ বিচনাখন পথত পেলাই দিছিল। মৰ্যাদা পুৰুষোত্তম ভগৱান শ্ৰী ৰামক সহজে বিচাৰি পাব পৰাকৈ তেওঁ এই কাম কৰিছিল।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment