Advertisement
স্বাস্থ্য

পিৰিয়ডৰ আগতে মহিলাৰ সপৰ্কৰ ইচ্ছা কিয় বাঢ়ি যায়?

সাধাৰণতে পিৰিয়ডৰ কেইদিনমান আগতে মহিলাৰ সম্পৰ্কৰ ইচ্ছা বহু পৰিমাণে বাঢ়ি যায়। যদিও প্ৰতিগৰাকী মহিলাই ইয়াৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰে, কিন্তু ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণবোৰ হয়তো কমেইহে জানে। গতিকে এই লেখাটোত জনাওক পিৰিয়ডৰ আগতে সম্পৰ্কৰ প্ৰতি আকাংক্ষা বৃদ্ধি পোৱাৰ কাৰণ কি?

এগৰাকী মহিলাৰ শৰীৰত গোটেই মাহটো হৰম’নৰ খেল চলি থাকে, যাৰ বাবে তেওঁ কেতিয়া কি কৰাৰ মুডত থাকিব সেয়া জনাটো অতি কঠিন। এই সমস্যা পিএমএছৰ সময়ত বেছিকৈ দেখা দিয়ে। এই সময় পিৰিয়ড অহাৰ ঠিক আগৰ। য’ত মহিলাৰ বহু কাম কৰাৰ প্ৰবল ইচ্ছা থাকে আৰু লগতে সম্পৰ্ক স্থাপনৰ প্ৰবল ইচ্ছাও থাকে।

এইটোৱেই কাৰণ

ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ সময় ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে মহিলাৰ শৰীৰত ইষ্ট্ৰজেন হৰম’নৰ উৎপাদন যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়, যাৰ ফলত উত্তেজনা বৃদ্ধি পায়। একে সময়তে যেতিয়া মাহেকীয়া হোৱাৰ আগতে আৰু পিছত প্ৰজেষ্টেৰন হৰম’নৰ মাত্ৰা কমি যায় তেতিয়া ই মহিলাৰ সম্পৰ্কৰ উত্তেজনাও বৃদ্ধি কৰে।

এয়া আন এক কাৰণ

মাহেকীয়াৰ সময়ত মহিলাৰ যওনতাৰ প্ৰতি আকাংক্ষা বৃদ্ধি পোৱাৰ মানসিক কাৰণো আছে। আচলতে মহিলাসকলে মাহেকীয়াৰ সময়ত গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা অতি কম, যাৰ বাবে তেওঁলোকে নিজকে মুক্ত অনুভৱ কৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button