কেৱল বহাগ মাহতহে কিয় খোল খায় কেদাৰনাথৰ দুৱাৰ? জানি লওক ইয়াৰ তাৎপৰ্য

অহা ১০ মে’ৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব লগা হৈছে কেদাৰনাথ যাত্ৰা। প্ৰতি বছৰে বহাগ মাহত কেদাৰনাথ যাত্ৰা আৰম্ভ হয়। কেদাৰনাথৰ দুৱাৰ কেৱল বহাগ মাহতহে খোলা হয়, কিন্তু কেতিয়াবা ভাবিছেনে কেদাৰনাথ মন্দিৰৰ দুৱাৰ আন কোনো মাহত কিয় খোল নহয়, এই মাহতে কিয় খোল খায়। যদি আপুনিও এই বিষয়ে অজ্ঞাত, তেন্তে বহাগ মাহত কেদাৰনাথ ধাম মুকলি কৰাৰ তাৎপৰ্য কি সেয়া জ্যোতিষী ৰাধাকান্ত ভাটছৰ পৰা জানো আহক।

কেৱল বহাগ মাহতহে কিয় কেদাৰনাথ যাত্ৰা আৰম্ভ হয়?

হিন্দু ধৰ্মগ্ৰন্থ অনুসৰি বহাগ মাহক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। আচলতে বহাগ মাহ হিন্দু বছৰৰ প্ৰথম মাহ আৰু এই বছৰত সকলো দেৱ-দেৱীয়ে অৱতাৰ লৈছে। এই মাহতে ভগৱান বিষ্ণুৰ পৰা ভগৱান শিৱলৈকে বহু অৱতাৰ লোৱা হৈছে।

ইয়াৰ বাহিৰেও বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টি নহ’লে তেতিয়া ভগৱান বিষ্ণু আৰু শিৱ আৰু মাতা লক্ষ্মী আৰু মাতা পাৰ্বতীৰ পূজাৰ বাবে আন দেৱতাসকলে নিজেই নিজৰ বাসস্থান বৈকুণ্ঠ আৰু কৈলাশলৈ গৈ ৰীতি-নীতি পূজা কৰিছিল বুলিও বিশ্বাস কৰা হয় .

ইয়াৰ পিছত যেতিয়া বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টি হৈছিল আৰু প্ৰতিটো ঘটনাই প্ৰতিটো মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ সূচনা কৰিছিল, তেতিয়াও প্ৰাচীন কালত কেৱল দেৱ-দেৱীসকলেহে স্বৰ্গৰ পৰা আহি মন্দিৰৰ দুৱাৰ খুলি পূজা কৰিছিল।

যেতিয়া মন্দিৰৰ দুৱাৰ খোলে সকলো ঐশ্বৰিক শক্তি মন্দিৰত উপস্থিত থাকে বুলি শাস্ত্ৰত বিশ্বাস কৰা হয়। বিশেষকৈ বহাগ মাহত যিকোনো দেৱতাৰ মন্দিৰৰ দুৱাৰ খোল খায়, কিন্তু সেই সময়ত সকলো দেৱ-দেৱী উপস্থিত থাকে আৰু আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ কৰে।

এই কাৰণে বহাগত কেদাৰনাথৰ দুৱাৰ খুলি দিয়াটো অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয় কাৰণ এফালে এই মাহত কেদাৰনাথ ধামলৈ গৈ ভগৱান শিৱৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে, আনফালে আন দেৱ-দেৱীৰ আশীৰ্বাদো পায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment