আজি শুভ দীপাৱলী, কিয় পালন কৰা হয় দীপাৱলী আৰু পূজাৰ পদ্ধতি জানি লওক।

আজি ১২ নৱেম্বৰ দেওবাৰে সমগ্ৰ দেশতে শুভ দীপাৱলী উদযাপন কৰা হৈছে। এইবাৰৰ দীপাৱলী সৌভাগ্য যোগ আৰু স্বাতী নক্ষত্ৰত। এই সুন্দৰ কাকতলীয়া কাণ্ডত দীপাৱলীৰ লক্ষ্মী পূজা হ’ব, যিটো আপোনাৰ বাবে শুভ আৰু উপকাৰী হ’ব। আজি পূজাৰ সময় সন্ধিয়া। কাৰ্তিক অমাৱস্যাৰ দিনা প্ৰদোষ কালত দীপাৱলী পূজা কৰাটো শুভ। ইয়াৰ উপৰিও নিশিত কালত লক্ষ্মী পূজাও কৰিব পাৰি। দীপাৱলীত লক্ষ্মী মন্ত্ৰ জপ কৰিলে ধন-সম্পত্তি বৃদ্ধি পায়।

দীপাৱলীৰ গুৰুত্ব

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি ভগৱান শ্ৰীৰামে ত্ৰেতাযুগত লংকাৰ অসুৰ ৰজা ৰাৱণক বধ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ মাতৃ সীতা, ভাতৃ লক্ষ্মণ, সুগ্ৰীৱ, বিভিষণ আদিৰ সৈতে অযোধ্যা পালেগৈ। ১৪ বছৰ নিৰ্বাসনৰ অন্তত অযোধ্যাত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে কাৰ্তিক অমৱস্যাৰ দিনা সমগ্ৰ নগৰখন দীপেৰে সজাই তোলা হয়। ঘৰে ঘৰে সুখৰ লেম্প জ্বলাইছিল। এই কাৰণেই আমি প্ৰতি বছৰে প্ৰদোষ কালত কাৰ্তিক অমাৱস্যাত দীপাৱলী জ্বলাই দিপাৱলী পালন কৰো। দীপাৱলীত দেৱী লক্ষ্মী আৰু গণেশ ভগৱানক পূজা কৰিলে সুখ, সমৃদ্ধি, ধন-সম্পত্তি ইত্যাদি বৃদ্ধি পায়।

দেৱালীৰ শুভ সময়, লক্ষ্মী পূজা পদ্ধতি, পূজা সামগ্ৰী, মন্ত্ৰ, প্ৰসাদ, আৰতি আদিৰ বিষয়ে কেন্দ্ৰীয় সংস্কৃত বিশ্ববিদ্যালয়, পুৰিৰ জ্যোতিষী ড° গণেশ মিশ্ৰৰ পৰা জানি লওক।

দীপাৱলী ২০২৩ৰ শুভ সময়

কাৰ্তিক অমাৱস্য তিথিৰ আৰম্ভণি: আজি, নিশা ০২:৪৪ বজাৰ পৰা
কাৰ্তিক অমৱস্য তিথিৰ অন্তঃ কাইলৈ, নিশা ০২:৫৬ বজাত
দীপাৱলী লক্ষ্মী পূজাৰ সন্ধিয়া মুহুৰ্তাঃ ০৫:৩৯ বজাৰ পৰা ০৭:৩৫ বজালৈ
দীপাৱলী লক্ষ্মী পূজাৰ নিশাৰ সময়: নিশা ১১:৩৯ বজাৰ পৰা পুৱা ১২:৩২ বজালৈ
স্বতী নক্ষত্ৰঃ আজি পুৱালৈ কাইলৈ ​​পুৱা ০২:৫১ বজালৈ।
সৌভাগ্য যোগঃ আজি বিয়লি ০৪:২৫ বজাৰ পৰা কাইলৈ ​​বিয়লি ০৩:২৩ বজালৈ

Diwali 2023 পূজা সমগ্ৰী

লক্ষ্মী দেৱীৰ নতুন মূৰ্তি, ভগৱান গণেশ, অক্ষত, ভাৰমিলিয়ন, কুমকুম, ৰলি, চন্দন, ৰঙা ফুল, পদুম আৰু গোলাপ ফুল, মালা, কেশৰ, ফল, সুতাপাত, সুতা বাদাম, কমলগতা, ধানৰ লাভা, বতাশা, মিঠাই, হালধীয়া গৰু , মৌ, সুগন্ধি, গংগা পানী, গাখীৰ, দৈ, তেল, বিশুদ্ধ ঘিউ, খীৰ, মডাক, লাদ্দু, পঞ্চ মেৱা, কলৱ, পঞ্চ পল্লৱ, সপ্তধ্যা, এটা কলশ, পিতলৰ লেম্প, মাটিৰ লেম্প, কপাহী বেত, লৱণ। দূৰভা, কাঠৰ খুঁটা, আমৰ পাত, পৰিষ্কাৰ আটা, আসনৰ বাবে ৰঙা বা হালধীয়া কাপোৰ, এবিধ নাৰিকল, লক্ষ্মী আৰু গণেশৰ সোণ বা ৰূপৰ মুদ্ৰা, ধনীয়া ইত্যাদি।

লক্ষ্মী দেৱীৰ মন্ত্ৰ

ওম শ্ৰী হ্ৰীম শ্ৰী কমলে কমলায়ে প্ৰসিদ প্ৰসিদ শ্ৰী হ্ৰীম শ্ৰী ওম মহালক্ষ্মী নমঃ। ( ऊँ श्रीं ह्रीं श्रीं कमले कमलालये प्रसीद प्रसीद श्रीं ह्रीं श्रीं ऊँ महालक्ष्मी नम:॥)

গণেশ জীৰ মন্ত্ৰ

গজননমভূমিগভু গণদিসেৱিত কপিত্ত জম্বু ফালচাৰুভাষণম।
উমসুতন সু শোক বিনাস্কাৰকম নমমি বিঘ্নেশ্বৰপদপংকজম।

( गजाननम्भूतगभू गणादिसेवितं कपित्थ जम्बू फलचारुभक्षणम्।
उमासुतं सु शोक विनाशकारकं नमामि विघ्नेश्वरपादपंकजम्।)

লক্ষ্মী-গণেশৰ প্ৰিয় প্ৰসাদ

দীপাৱলীৰ দিনা খিল-বতাশে, মাখানা খীৰ বা গাখীৰ, চাউল আৰু চেনিৰে তৈয়াৰী খীৰ বা গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰী বগা মিঠাই লক্ষ্মী দেৱীক অৰ্পণ কৰিব লাগে। মদক বা বুণ্ডী লাড়ু ভগৱান গণেশক অৰ্পণ কৰিব লাগে।

দীপাৱলী ২০২৩ পূজা পদ্ধতি

দীপাৱলীৰ শুভ সময়ত প্ৰতিটো কাঠৰ খুঁটাত দেৱী লক্ষ্মী আৰু ভগৱান গণেশৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰক। তাৰ পিছত কলশ স্থাপন কৰাৰ পিছত প্ৰথমে গণেশক পূজা কৰক। প্ৰথমে অক্ষত, চিৰঙ্ক, দূৰ্ভা, ফুল, ফল, সুগন্ধি, ধূপ, দীপ, পবিত্ৰ সূতা, মডাক, সুতাপাত, তম্বু বাদাম আদি পূজনীয় ভগৱান গণেশক অৰ্পণ কৰক। ওম গণ গণপতায়ে নম মন্ত্ৰ জপ কৰক।

ইয়াৰ পিছত অক্ষত, কুমকুম, পদুম ফুল, ৰঙা গোলাপ, পদুম, গৰু, শংখ, নাৰিকল, ধূপ, লেম্প, খিল, বতাশা, কাপোৰ, ফল, বগা মিঠাই আদি দেৱী লক্ষ্মীক অৰ্পণ কৰিব। তেওঁৰ মন্ত্ৰ জপ কৰক। ভগৱান গণেশ আৰু দেৱী লক্ষ্মীৰ বাবে ঘিউৰ দীপ জ্বলোৱা।

এটা ডাঙৰ অখণ্ড তেলৰ লেম্প জ্বলায়, যিটো গোটেই ৰাতি জ্বলি থাকিব লাগে। ধন-সম্পত্তি লাভ কৰিবলৈ শ্ৰী সূক্তম বা কনকাৰধৰ স্তোত্ৰ পাঠ কৰক। ভগৱান গণেশ আৰু লক্ষ্মী দেৱীৰ আৰতি কৰ্ফূৰ বা ঘিউৰ দীপেৰে কৰক। তাৰ পিছত দেৱী লক্ষ্মীক ধন-সম্পত্তি, সুখ, সমৃদ্ধি আৰু মহিমা প্ৰদানৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰক। ইয়াৰ পিছত প্ৰসাদ বিতৰণ কৰক। ঘৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত তেলৰ লেম্প জ্বলাই ৰাখিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment