Advertisement
ধৰ্মNews

ৰামলালাৰ মূৰ্তি কিয় ক’লা? আচল কাৰণ জানো আহক…

অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰৰ অভয়াৰণ্যত স্থাপন কৰা ৰাম লাল্লাৰ মূৰ্তিৰ আবিৰ্ভাৱৰ পিছত কোটি কোটি ভক্তই দৰ্শন কৰে। ৰামলালাৰ মূৰ্তিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ক’লা শিল অৰ্থাৎ কৃষ্ণশিলৰ বিষয়ে অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে। ইয়াক প্ৰস্তুত কৰা কাৰিকৰ অৰুণ যোগীৰাজৰ পত্নী বিজেতা যোগীৰাজে কয় যে এই শিলটো ব্যৱহাৰ কৰি ৰামলালাৰ মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰাৰ বিশেষ কাৰণ আছে। কৃষ্ণ শিলাৰ এনে গুণ আছে যে অভিষেক কৰিলে অৰ্থাৎ মূৰ্তিক গাখীৰ আগবঢ়ালে সেৱন কৰিব পাৰি। আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইয়াৰ কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।

এই শিলৰ বাবে গাখীৰৰ গুণৰ কোনো পৰিৱৰ্তন নহয়। এই কাৰণেই এই শিলটো বাছনি কৰা হৈছে। কাৰণ ই কোনো এচিড বা জুই বা পানীৰ লগত বিক্ৰিয়া নকৰে। এইটো আগন্তুক হাজাৰ বছৰতকৈও অধিক সময়লৈকে চলিব। বিজেতা যোগীৰাজে লগতে কয় যে ভৱিষ্যৎ ৰাম মন্দিৰৰ অভয়াৰণ্যত স্থাপনৰ বাবে ৰামলালাৰ মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰাৰ সময়ত অৰুণ যোগীৰাজে ঋষিৰ দৰে জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিছিল।

মূৰ্তিটো বনাই থাকোঁতে অৰুণ ঋষিৰ দৰে হৈ থাকিল।

বিজেতা যোগীৰাজে কয় যে মূৰ্তিটো প্ৰস্তুত কৰাৰ সমগ্ৰ সময়ছোৱাত অৰুণ যোগীৰাজে ছমাহ সময় ‘সাতভিক খাদ্য’, ফল-মূল আৰু অংকুৰিত শস্যৰ সীমিত খাদ্য গ্ৰহণ কৰি কটায়। অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰৰ ‘গৰ্ভ গ্ৰীহ’ত স্থাপনৰ বাবে অৰুণে নিৰ্মাণ কৰা ৰামলালাৰ মূৰ্তিটো বাছনি হোৱাত সুখ প্ৰকাশ কৰি বিজেতাই কয়, ‘আমি কেতিয়াও ভবা নাছিলোঁ। কিন্তু অৰুণৰ যথেষ্ট প্ৰতিভা আছে। তেওঁৰ কলাক সমগ্ৰ বিশ্বতে স্বীকৃতি আৰু প্ৰশংসা কৰা উচিত।

অৰুণ যোগীৰাজ পঞ্চম প্ৰজন্মৰ ভাস্কৰ্য শিল্পী

বিজয়ী গৰাকীৰ মতে, অৰুণ যোগীৰাজ এজন পঞ্চম প্ৰজন্মৰ ভাস্কৰ্য শিল্পী। যি ১১ বছৰ বয়সৰ পৰাই খোদিত কাম আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰাই তেওঁ পৰিয়ালৰ চহকী পৰম্পৰাৰ প্ৰতীক হৈ পৰিছে। সমগ্ৰ দেশৰ মানুহৰ পৰা লাভ কৰা প্ৰচণ্ড মৰম আৰু আশীৰ্বাদৰ বাবে কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰি প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা অনুষ্ঠানৰ পিছত পৰিয়ালটোৱে অযোধ্যা ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰা বুলি প্ৰকাশ কৰে বিজেতাই।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button