Advertisement
ধৰ্ম

অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰ: কিয় সলনি হ’ল ৰামলালাৰ নাম? ৰাম মন্দিৰৰ পূজাৰীয়ে মুখ মেলিলে

যোৱা ২২ জানুৱাৰীত অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত প্ৰান প্ৰতিষ্ঠা কৰে ৰাম লালাৰ। অৰুণ যোগীৰাজে নিৰ্মাণ কৰা এই ৫১ ইঞ্চি ক’লা শিলৰ ৰামলালাৰ প্ৰতিমূৰ্তি এতিয়াৰে পৰা নতুন নামেৰে আখ্যা দিয়া হ’ব বুলি ৰাম মন্দিৰৰ এজন পুৰোহিতে জানিবলৈ দিয়ে। ২২ জানুৱাৰীত প্ৰাণৰ জন্মৰ পিছত এইবাৰ ৰামলালা বালক ৰাম নামেৰে পৰিচিত হ’ব। এই নামটো কিয় ৰখা হৈছে? পুৰোহিতে কি ক’লে?

২২ জানুৱাৰীত অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত ৰামলালাৰ প্ৰতিমূৰ্তি স্থাপন কৰা হয়। পুৰোহিতসকলে ৰামলালাক তেওঁৰ সিংহাসনত আড়ম্বৰ আৰু আনুষ্ঠানিকভাৱে বহুৱাই দিলে। ৰামলালা এই মূৰ্তিত ৰামৰ শৈশৱৰ প্ৰকাশ।

ৰামলালাৰ নতুন নাম কি?

ৰামলালাৰ এই মূৰ্তিটোৰ নাম ‘বালক ৰাম’। শিল্পীগৰাকীৰ কল্পনাত ৰামৰ শৈশৱৰ ৰূপটো আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। মূৰ্তিটোত তেওঁৰ শৈশৱৰ ৰূপ চিত্ৰিত কৰা হৈছে। ৰামলালাক পাঁচ বছৰীয়া শিশু হিচাপে কল্পনা কৰি এই মূৰ্তিটো সৃষ্টি কৰা হৈছিল। পদুম এটাৰ ওপৰত থিয় হৈ আছে।

কিয় এই নতুন নাম?

পুৰোহিতে অৰ্থাৎ পুৰোহিত অৰুণ দীক্ষিতে কয় যে নতুন নামটোৰ আঁৰত এটা কাৰণ আছে, সেয়া হৈছে ভগৱান ৰামৰ জীৱন। অযোধ্যাৰ এই ৰামৰ মূৰ্তিটো শিশুৰ দৰে দেখা যায়। তেওঁৰ বয়স পাঁচ বছৰ বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। পাঁচ বছৰীয়া ল’ৰা হিচাপে চিত্ৰিত কৰিবলৈ নাম সলনি কৰা হৈছে। অৰুণ দীক্ষিতে কয় যে তেওঁক ৰাম লালা নামেৰে পৰিচিত নহ’ব। ল’ৰাটো ৰাম নামেৰে পৰিচিত হ’ব। কাৰণ ল’ৰা শব্দটো ৰামলালাৰ নামৰ লগত সংলগ্ন হৈ আছে তাইৰ শিশুসুলভ মনৰ মহিমা বজাই ৰাখিবলৈ। ৰজা ৰাম নহয়, সকলোৰে বাবে তেওঁ হৈ পৰিল প্ৰিয় ল’ৰা ৰাম।

কি ক’লে অৰুণ দীক্ষিতে?

অৰুণ দীক্ষিত বাৰাণসীৰ বাসিন্দা। এতিয়ালৈকে তেওঁ ৫০-৬০ টা মূৰ্তিৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে। ৰাম মন্দিৰৰ ৰামলালা প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা কৰি তেওঁ আৱেগিক হৈ পৰিছিল। তেওঁ ক’লে, ‘মই এতিয়ালৈকে যিমানখিনি জীৱন প্ৰতিষ্ঠা কৰিছো তাৰ ভিতৰত ভগৱান ৰামলালাৰ জীৱন প্ৰতিষ্ঠা মোৰ জীৱনত অলৌকিক আৰু ঐশ্বৰিক। প্ৰথমবাৰৰ বাবে মূৰ্তিটো দেখাৰ সময়ত মই ভয় খাইছিলো। চকুৰ পৰা অজানিতে চকুলো ওলাই আহিল। তেতিয়া মোৰ যি অনুভৱ হৈছিল সেয়া বৰ্ণনা কৰিব নোৱাৰা।

ৰামলালাৰ এই প্ৰতিমূৰ্তি কোনে নিৰ্মাণ কৰিছিল?

অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰৰ অভয়াৰণ্যত স্থাপন কৰিবলগীয়া মূৰ্তিসমূহ নিৰ্মাণৰ বাবে তিনিজন ভাস্কৰ্য শিল্পীৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল। বঙাইগাঁৱৰ গণেশ ভাট, কৰ্ণাটকৰ অৰুণ যোগীৰাজ, আৰু ৰাজস্থানৰ সত্যনাৰন পাণ্ডেই তিনিটা পৃথক মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰিছিল। ইয়াৰ ভিতৰত অৰুণ যোগীৰাজৰ মূৰ্তিটোৱে বাকী দুটা মূৰ্তিক পৰাস্ত কৰি ৰাম মন্দিৰৰ অভয়াৰণ্যত স্থাপনৰ ভোটদানত জয়লাভ কৰে। বাকী দুটা মূৰ্তি মন্দিৰৰ অন্য ঠাইত স্থাপন কৰা হ’ব বুলি ৰাম মন্দিৰ ট্ৰাষ্টে জানিবলৈ দিয়ে।

ৰামায়ণ, ৰামচৰিতমানস, আলবন্দ্ৰ ষ্টোত্ৰমৰ দৰে গ্ৰন্থৰ নিবিড় গৱেষণা আৰু অধ্যয়নৰ অন্তত এই মূৰ্তিৰ অলংকাৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। বেনাৰসী কাপোৰ পিন্ধি ‘বালক ৰাম’। ৰামলালাক হালধীয়া ধোতি আৰু ৰঙা ৰঙৰ ‘অংগবস্ত্ৰ’ৰে সজাই তোলা হৈছে।অংগবস্ত্ৰত বিশুদ্ধ সোণৰ জৰী আৰু সূতাৰে সজাই তোলা হৈছে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button