Advertisement
ধৰ্ম

কিয় মহাদেৱে বাঘৰ ছাল নিজৰ আসন হিচাপে লৈছিল?

ভগৱান শিৱ আদিদেৱ, তেওঁ পৃথিৱীত জীৱন বিয়পাই দিলে। ডিঙিত সাপ, কাৰ্তিকেয়াৰ বাহন ময়ুৰ, তেওঁৰ গণ নন্দী, শ্ৰী গণেশৰ বাহন মুশকে এই সকলোবোৰৰ মাজেৰে সকলোৰে বাবে জীৱন অধিকাৰৰ নীতি প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। তেন্তে বাঘৰ ছালখনক তেওঁলোকে নিজৰ আসন হিচাপে লোৱাৰ কাৰণ কি? ইয়াৰ আঁৰত কোনো বৈজ্ঞানিক যুক্তি আছে নে নাই জনাওক।

মহাদেৱে বাঘৰ ছাল আসন হিচাপে বনোৱাৰ ধৰ্মীয় কাহিনী

ভগৱান বিষ্ণুৱে যেতিয়া হিৰণ্যকশিপুক বধ কৰিবলৈ নৰসিংহ ৰূপে অৱতাৰ লৈছিল, তেতিয়া তেওঁ অৰ্ধ মানুহ আৰু অৰ্ধসিংহৰ ৰূপত আছিল। যেতিয়া নৰসিংহ অৱতাৰৰ লক্ষ্য সম্পন্ন হ’ল, তেতিয়া ভগৱান বিষ্ণুৰ পৰামৰ্শমতে মহাদেৱে সেই ঘটনাক চিৰদিনৰ বাবে অমৰ কৰি ৰাখিবলৈ নৰসিংহৰ চোলা পিন্ধিলে। কেৱল আসন বনোৱাই নহয় বস্ত্ৰৰ দৰে গাত পিন্ধিছিল। অৰ্থাৎ ভগৱান শিৱৰ আসন ভগৱান বিষ্ণুৰ পুৰুষ + সিংহৰ আৱৰণ। ই কোনো প্ৰাণীৰ ছাল নহয়।

ভগৱান শিৱৰ বাঘ ছালৰ আসনৰ বৈজ্ঞানিক যুক্তি

ভগৱান শিৱৰ বাসস্থান হিমালয়ৰ ওপৰত অৱস্থিত কৈলাশ পৰ্বত আৰু এই বাঘটো হিমালয়ৰ বাহিৰে সমগ্ৰ এছিয়াত পোৱা যায়। আপোনালোকে জনা মতে ভগৱান শিৱ মহাকাশৰ অধিপতি। বিজ্ঞান সকলোৰে লগত জড়িত। এনে বিজ্ঞান যিটো নাছা আৰু ইছৰোৱেও গৱেষণা কৰিব পৰা নাই। বাঘৰ ছাল শক্তিৰ সৰ্বোত্তম পৰিবাহী। ভগৱান শিৱই ইয়াক আসন হিচাপে লৈ অভিযান্ত্ৰিকতাৰ এক মহান উদাহৰণ দাঙি ধৰিলে।

শক্তিৰ প্ৰবাহ বন্ধ কৰিবলৈ কোনো উদ্ভাৱনৰ প্ৰয়োজন নাই। প্ৰকৃতিৰ বহু বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। বাঘৰ ছাল উদাহৰণ হিচাপে লৈ তেওঁ বুজাই দিলে যে কৈলাশ পৰ্বতৰ দৰে অতি ঠাণ্ডা ঠাইতো এই ধৰণৰ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি ইয়াৰ ক্ষতিৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি।

অধিক পঢ়কঃ

( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

(Disclaimer: এই বাতৰিত দিয়া তথ্য জ্যোতিষ আৰু ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে। Axominfo-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।)

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button