মটৰ চাইকেলৰ ডিস্ক ব্ৰেকত কিয় থাকে ফুটা? বুজি লওক এইটো কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ

Bike’s Disc Brake: বাইকৰ ডিস্ক ব্ৰেকত বহুতো সৰু সৰু ফুটা থাকে, যিবোৰ দেখি বহুতে হয়তো ভাবিব পাৰে যে সেইবোৰ কেৱল ডিজাইনৰ বাবেহে। কিন্তু তেনেকুৱা নহয়। এই ফুটাবোৰে আচলতে ব্ৰেকিঙৰ কাৰ্য্যক্ষমতা আৰু সুৰক্ষাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। আমি বুজি পাওঁ।

১/ উন্নত বায়ু চলাচল

ব্ৰেকিং কৰাৰ সময়ত পেড আৰু ডিস্কৰ মাজত ঘৰ্ষণ হয়, যাৰ ফলত তাপ উৎপন্ন হয়। ডিস্কত ফুটা থাকিলে বায়ুৰ প্ৰবাহ উন্নত হয়, যাৰ বাবে তাপ দ্ৰুতভাৱে বিয়পি পৰে। ইয়াৰ ফলত ব্ৰেকিং চিষ্টেমটো ঠাণ্ডা কৰি ৰখাত সহায় হয় আৰু ব্ৰেক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনাও কম হয়। অৰ্থাৎ ডিস্ক ব্ৰেকৰ ফুটাবোৰে বায়ু চলাচলৰ বাবে কাম কৰে।

২/ কম জঞ্জাল

বৰষুণৰ সময়ত বা ভিজা পথত গাড়ী চলোৱাৰ সময়ত ডিস্ক আৰু ব্ৰেক পেডত পানী আৰু মলি জমা হ’ব পাৰে। ডিস্কৰ ফুটাবোৰে পানী আৰু মলি নিষ্কাশন কৰাত সহায় কৰে। যাৰ বাবে ব্ৰেকিং চিষ্টেমে ভালদৰে কাম কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

ব্ৰেকিঙৰ সময়ত পেডবোৰ ক্ষয় যায়, যাৰ বাবে ইয়াৰ সৰু সৰু কণাবোৰ ডিস্কত আহে। ফুটাবোৰ আঁতৰোৱাতো উপযোগী। ইয়াৰ ফলত পেড আৰু ডিস্কৰ মাজত উন্নত সংস্পৰ্শ হয় আৰু ব্ৰেকিং ক্ষমতা উন্নত হয়।

৩/ ওজন কম

ফুটা থকাটোৱে ডিস্কৰ ওজন কম ৰখাত সহায় কৰে, যাৰ বাবে বাইকখনৰ সামগ্ৰিক ওজনো কম হৈ থাকে। ইয়াৰ ফলত বাইকখনৰ গতি, মাইলেজ আৰু পাৰফৰমেন্স উন্নত হয়।

৪/ কম খৰচী

সৰু ফুটা হোৱাৰ বাবে ডিস্ক তৈয়াৰ কৰাত কম সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এতিয়া যদি কম সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয় তেন্তে ইয়াক বনোৱাৰ খৰচ কম হ’ব। যদি কাষ্ট কম হয় তেন্তে বাইকখনৰ দাম প্ৰতিযোগিতামূলক কৰি ৰখাটো সহজ হ’ব।

বাইকৰ ডিস্ক ব্ৰেকত ফুটা থাকিলে ভাল ভেন্টিলেচন, কম মলি, লঘু ওজন আৰু ভাল ব্ৰেকিং। যদি আপুনি আপোনাৰ বাইকৰ বাবে এটা উন্নত ব্ৰেকিং চিষ্টেম বিচাৰে, তেন্তে ডিস্ক ব্ৰেক থকা মডেল বাছি লোৱাটো এটা উত্তম বিকল্প হ’ব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment