ঔষধৰ কেপচুল দুটা বেলেগ বেলেগ ৰঙৰ কিয়?

আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত আমি কেতিয়াবা অসুস্থ হৈ পৰো, গতিকে আমাক সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ ঔষধ বা কেপচুলৰ প্ৰয়োজন হয়। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা লক্ষ্য কৰিছেনে যে কেপচুলৰ দুটা অংশৰ ৰং কিয় বেলেগ বেলেগ? কিন্তু বহুতে ইয়াক ডিজাইন বুলি ভাবে। এইটো সম্পূৰ্ণ ভুল। আপুনিও জানি আচৰিত হ’ব যে ইয়াৰ আঁৰত এটা বিশেষ কাৰণ আছে।

আপুনি নিশ্চয় লক্ষ্য কৰিছে যে কেপচুলটোৰ দুটা অংশ থাকে আৰু দুয়োটাৰে ৰং বেলেগ বেলেগ। ডাঙৰ অংশটোক ‘কেপ’ আৰু সৰু অংশটোক ‘পাত্ৰ’ বুলি কোৱা হয়। এটা অংশত ঔষধ ধৰি থাকে আৰু আনটো অংশ ঢাকি ৰখা হয়। কেতিয়াবা কেপচুলটো খুলিলে এটা অংশ ঔষধ আৰু আনটো অংশ খালী হোৱা দেখিব।

কেপচুলৰ কেপ আৰু পাত্ৰ বিভিন্ন ৰঙৰ যাতে কেপচুল যোগ কৰাৰ সময়ত কোম্পানীত কাম কৰা কৰ্মচাৰীসকলৰ কোনো ভুল বুজাবুজি নহয়। যদি এনে নহয় তেন্তে কেপচুল যোগ কৰিলে বেছি সময় লাগিব আৰু ভুলও হ’ব পাৰে।

কিন্তু ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীয়ে কেৱল কেপচুলৰ কেপ আৰু পাত্ৰৰ ৰং বেলেগ ৰাখিবলৈ বহুত টকা খৰচ কৰিবলগীয়া হয়। একে সময়তে কেপচুলৰ উজ্জ্বল ৰঙৰ এক অদ্ভুত কাৰণো আছে। আচলতে মানুহে ৰঙীন বস্তুবোৰ বেছি ভাল পায় আৰু বিশ্বাস কৰে। এই দাবী কেপচুলত প্ৰয়োগ কৰি ৰোগ নিৰাময় কৰা হৈছে।

অৱশ্যে এইটোও মন কৰিবলগীয়া যে কেপচুল জেলেটিন আৰু চেলুল’জৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। শেহতীয়াকৈ বহু দেশত জেলেটিনৰ পৰা কেপচুল তৈয়াৰ কৰাত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে। ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জেলেটিনৰ পৰিৱৰ্তে চেলুল’জেৰে কেপচুল তৈয়াৰ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment