যেতিয়াই স্বামীয়ে এই ৩ টা কাম বিচাৰে তেতিয়াই পত্নীয়ে মানা কৰিব নালাগে

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যিজনে অহৰহ চেষ্টা কৰে তেওঁ কেতিয়াও দুখীয়া হ’ব নোৱাৰে। আচাৰ্য্য চাণক্যই কৈছে যে জীৱনৰ মঞ্চত নিজৰ চৰিত্ৰটো এনেদৰে উপস্থাপন কৰক যে পৰ্দাখন আঁতৰোৱাৰ পিছতো হাতচাপৰিৰ বাজি বাজি থাকে।

জীৱনত বহু প্ৰকাৰৰ মানুহ লগ পায়, কিন্তু জ্ঞান প্ৰয়োজনীয় সকলৰ লগতহে ভাগ কৰিব লাগে, নহ’লে মূৰ্খৰ লগত জ্ঞান ভাগ কৰি নিজকে আঘাত দিব পাৰে।

আচাৰ্য চাণক্যই নীতিশাস্ত্ৰত কৈছে যে যিসকলে মৌন হৈ থাকে আৰু কম কথা কয় তেওঁলোকে বিতৰ্কৰ পৰা আঁতৰি থাকে। কাৰণ আপুনি কেৱল নিজেই সলনি কৰিব পাৰে, আনক সলনি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি সময় নষ্ট নকৰিব। নিজৰ ওপৰত কটোৱা সময়খিনি কিছু সময়ৰ পিছত ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে।

যদি আপুনি কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ পিছতো সফলতা লাভ কৰা নাই, তেন্তে আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যিসকলে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে তেওঁলোকৰ সদায় দেৱী লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ থাকে।

আৰু এনে লোকৰ সকলো ধৰণৰ সুখ লাভ কৰাৰ ক্ষমতাও থাকে। সময়ক সন্মান কৰাজনৰ আৰু সততাৰে চেষ্টা কৰি থকাজনে সমাজত সদায় সন্মান পায়।

আচাৰ্য চাণক্যই কয় সমালোচনালৈ ভয় নকৰিব। কৃতিত্ব আৰু সমালোচনা ইজনে সিজনৰ সংগী, যদি আপোনাৰ কৃতিত্ব বাঢ়ি যায় তেন্তে নিশ্চয় আপোনাৰ সমালোচনাও একেই হ’ব। কিন্তু সাৱধান হোৱাটো জৰুৰী।সতৰ্ক হৈ থকাজনে কেতিয়াও ক্ষতিৰ ভয় নকৰে।

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে প্ৰণাম কৰাটো যিমান প্ৰয়োজন সিমানেই কৰিব লাগে অন্যথা ই ব্যক্তিজনৰ অহংকাৰ বৃদ্ধি কৰিব। কেতিয়াও আপোনাৰ অভাৱ কাকো নকব, তেনে কৰিলে আপোনাৰ বাবে মাৰাত্মক হ’ব, কাৰণ শত্ৰুৱে এই অভাৱক প্ৰথমে আক্ৰমণ কৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment