ঘৰত কেতিয়া বজাব নালাগে শংখ ? আপুনিও কৰি আছে নেকি ভুল ?

When not to blow the Sank: শংখ বজোৱাটো হিন্দু ধৰ্মত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে শংখ বজালে ঘৰত ধনাত্মকতা আহে আৰু ঘৰত থকা ঋণাত্মক শক্তি আঁতৰাই পেলায়। ইয়াৰ উপৰিও শংখ বজোৱাটোও দেৱতাৰ আমন্ত্ৰণ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই কাৰণে পুৱা আৰু গধূলি পূজাৰ পিছত ঘৰত শংখ বজোৱাৰ পৰম্পৰা আছে। কিন্তু কোন সময়ত শংখ বজাব নালাগে সেই কথা অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে। হয়, শংখ বজোৱাটো কেতিয়া নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়, সেই বিষয়েও শাস্ত্ৰত বৰ্ণনা আছে। জ্যোতিষী ৰাধাকান্ত ভাটছৰ পৰা এই বিষয়ে বিতংভাৱে জনাওক।

ঘৰত কেতিয়া শংখ বজোৱাটো নিষেধাজ্ঞা?

ঘৰত শংখ বজোৱাটো দিয়াটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। শংখ বজালে ঘৰত ঐশ্বৰিক শক্তিৰ প্ৰৱেশ ঘটে। কিন্তু শংখ বজোৱাৰ লগত জড়িত বহুতো নিয়ম আছে যিবোৰ মানি চলাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচিত হৈছে। ইয়াৰে এটা নিয়ম হ’ল শংখ বজোৱাৰ সময়।

শাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা তথ্য অনুসৰি ৰাতি শংখ বজোৱা উচিত নহয়। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ হ’ল সূৰ্যাস্তৰ পিছত দেৱ-দেৱী বিশ্ৰামৰ বাবে যায়। এনে পৰিস্থিতিত শংখ বজালে তেওঁলোকৰ জিৰণি লোৱাত বাধাৰ সৃষ্টি হয়।

ৰাতি শংখ বজাই দিলে ঘৰলৈ অশুভতা আনে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ হ’ল পূজা-পাতলত ব্যৱহাৰ কৰা বস্তুবোৰ সূৰ্য্য উদয়ৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈকে বিশুদ্ধ হৈ থাকে। ৰাতি তাই অশুদ্ধ হৈ পৰে।

এই কাৰণে ৰাতি ঘণ্টা বাজিও নিষিদ্ধ। শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে আৰতিৰ সময়ত ঘণ্টা বাজি থকাৰ বাবে সূৰ্যাস্তৰ আগে আগে সন্ধিয়া বা সূৰ্যাস্তৰ সময়ত আৰতি কৰিব লাগে।

যদি আপোনাৰ ঘৰতো পূজাৰ সময়ত শংখ বজোৱা হয় বা সন্ধিয়া আৰতিৰ সময়ত ঘণ্টা বজোৱা হয়, তেন্তে সূৰ্যাস্তৰ পিছত ৰাতি শংখ বজোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব।

এই লেখাত দিয়া তথ্যৰ জৰিয়তে আপুনিও জানিব পাৰিব যে শংখ কেতিয়া বজাব নালাগে আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি। আমাৰ লিখাৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। যদি এই লিখাটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment