এইবাৰ হনুমান জন্মোৎসৱ কেতিয়া? মংগল সময় আৰু পূজা পদ্ধতি জানি লওক

আঠটা সাফল্য আৰু নটা ধনৰ দাতা ভগৱান হনুমানৰ জন্ম হৈছিল চৈত্ৰ মাহত শুক্ল পক্ষ অৰ্থাৎ ৰামনৱমীৰ পূৰ্ণিমাৰ তাৰিখৰ মাত্ৰ ছয় দিনৰ পিছত। এই উপলক্ষে স্মৃতিত হনুমান জয়ন্তী প্ৰতি বছৰে চৈত্ৰা শুক্লাৰ পূৰ্ণিমাৰ তাৰিখত উদযাপন কৰা হয়। ইয়াত হনুমান জয়ন্তীৰ সলনি হনুমান জন্মোৎসৱ বুলি কোৱাটো অধিক উপযুক্ত হ’ব, কাৰণ বজৰংগবলীক অমৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। হনুমান জী এতিয়াও পৃথিৱীত শাৰীৰিকভাৱে উপস্থিত আছে আৰু জীৱিত মানুহৰ অৱতাৰ দিৱসক জন্ম বাৰ্ষিকীৰ সলনি জন্ম বাৰ্ষিকী বুলি কোৱা হয়। হনুমান জন্মোৎসৱ সমগ্ৰ বিশ্বৰ হনুমান ভক্তসকলে অতি আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰে। এই শুভ দিনটোত মাৰুতি নন্দনৰ পূজাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। প্ৰকাণ্ড পৰ্বত উঠা, সাগৰ পাৰ হৈ নিজে ভগৱানৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰা শংকত মোচন হনুমানক পূজা কৰিলে জীৱনত কোনো ভয় নাথাকে। এনে পৰিস্থিতিত এইবাৰ হনুমান জন্মোৎসৱ কেতিয়া আৰু আজিৰ দিনটোত পূজাৰ নিয়ম কি কি আছে জনাওক…

হনুমান জন্ম বাৰ্ষিকী ২০২৪ তাৰিখ

হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি চৈত্ৰা মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পূৰ্ণিমা তাৰিখ ২০২৪ চনৰ ২৩ এপ্ৰিলৰ পৰা পুৱা ০৩.২৫ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব। এই তাৰিখৰ অন্ত পৰিব পিছদিনা ২৪ এপ্ৰিল ২০২৪ তাৰিখে পুৱা ০৫:১৮ বজাত। উদয়া তিথি ২৩ এপ্ৰিলত পৰিছে, সেয়েহে ২৩ এপ্ৰিলত হনুমান জন্মোৎসৱ পালন কৰা হ’ব।

হনুমান জন্মোৎসৱ ২০২৪ পূজা মুহুৰাত

এইবাৰ জন্ম বাৰ্ষিকীত ব্ৰহ্ম মুহুৰ্তাৰ পুৱা ০৪.২০ বজাৰ পৰা পুৱা ০৫.০৪ বজালৈ। অভিজিত মুহুৰ্তা দিনটোৰ পুৱা ১১:৫৩ বজাৰ পৰা নিশা ১২:৪৬ বজালৈ। এই দিনটোত হনুমান জীৰ পূজাৰ সময় পুৱা ০৯.০৩ বজাৰ পৰা ১০.৪১ বজালৈ। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

হনুমান জন্মোৎসৱ ২০২৪ত ঘটি থকা আচৰিত কাকতলীয়া ঘটনা

এইবাৰ হনুমান জন্মোৎসৱৰ গুৰুত্ব আৰু অধিক বৃদ্ধি পাইছে, কাৰণ ২৩ এপ্ৰিলৰ হনুমান জন্মোৎসৱ মঙলবাৰ আৰু মঙলবাৰ বজৰংগবলীৰ বাবে উৎসৰ্গিত। এনে পৰিস্থিতিত এই দিনটোত পূজা কৰিলে দুগুণ ফল পোৱা যাব।

হনুমান জন্ম বাৰ্ষিকী পূজা পদ্ধতি

হনুমান জন্মোৎসৱৰ দিনা ৰাতিপুৱা গা ধুই পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পৰিধান কৰি বজৰংবলীৰ সন্মুখত ব্ৰত ৰখাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিব লাগে। এই দিনটোত হালধীয়া বা ৰঙা ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধাটো শুভ। বজৰংবলীৰ মূৰ্তি বা মূৰ্তিটো কাঠৰ পেডেষ্টেলত স্থাপন কৰক, যাৰ ওপৰত ইতিমধ্যে হালধীয়া ৰঙৰ কাপোৰ মেলি দিয়া হৈছে। তাৰ পিছত বজৰংবলীৰ সন্মুখত ঘিউৰ লেম্প জ্বলাই পানী ছটিয়াই কেঁচা গাখীৰ, দৈ, ঘিউ আৰু মৌ মিহলাই বজৰংবলীত অভিষেক কৰক। ইয়াৰ পিছত ৰঙা বা হালধীয়া ৰঙৰ কাপোৰ, কালাৱ, ফুল, ধূপ, ধূপ কাঠ আৰু দীপ আদি আগবঢ়াই যথাযথভাৱে বজৰংবলীক পূজা কৰিব লাগে। অৱশেষত হনুমান জীয়ে আৰতি আৰু চলিছা আবৃত্তি কৰি পূজা সম্পূৰ্ণ কৰি ভুলৰ বাবে হনুমান জীৰ পৰা ক্ষমা বিচাৰিব লাগে। লগতে আশীৰ্বাদৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰক। এই দিনটোত হনুমান ভক্তসকলে হনুমান চলিছা, বজৰং বান, সুন্দৰকান্দ আৰু ৰামায়ণ পাঠ কৰিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment