গৰ্ভধাৰণৰ বাবে কেতিয়া আৰু কিমান সঘনাই সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে

কিছুমান দম্পতীয়ে যৌন সম্পৰ্কৰ প্ৰথম প্ৰচেষ্টাতে গৰ্ভধাৰণ কৰে, আনহাতে কিছুমানে কিছু সময় অপেক্ষা কৰিবলগীয়া হয়, কিন্তু আপুনি জানেনে যে ইয়াৰ আঁৰতো বিজ্ঞান আছে, তাৰ পিছতহে দম্পতীহালে গৰ্ভৱতী হয়। এই কথা পোহৰলৈ আহিছে এক নতুন অধ্যয়নত।

এক গৱেষণাৰ মতে, গৰ্ভাৱস্থাৰ পজিটিভ ফলাফল পাবলৈ দম্পতীয়ে আৰম্ভণিৰে পৰা কমেও ৭৮ বাৰ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে। ইয়াৰ সময়সীমা ৬ মাহৰ পৰা ১৫৮ দিন। অধ্যয়ন অনুসৰি ১১৯৪ জন অভিভাৱকৰ ওপৰত সমীক্ষা কৰা হৈছিল। এই অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে দম্পতীয়ে গৰ্ভধাৰণৰ বাবে মাহত কমেও ১৩ বাৰ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে।

গৰ্ভধাৰণ কৰাটো দম্পতীৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু মানসিক চাপৰ দ্বাৰা ভৰপূৰ

যদিও এইটো শুনিবলৈ বহুত ভাল লাগে, তথাপিও বহু দম্পতী গৰ্ভধাৰণৰ স্বাৰ্থত উদ্বেগৰ বলি হয়। টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ বাতৰি অনুসৰি, গৰ্ভধাৰণৰ বাবে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাটো তেওঁলোকৰ বাবে দৈনন্দিন ঘৰুৱা কামৰ দৰে বুলি বহু লোকে স্বীকাৰ কৰিছিল। এই অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে যে ৪৩ শতাংশ লোকে গৰ্ভধাৰণৰ বাবে হেঁচা অনুভৱ কৰে আৰু তেনে কৰিবলৈও ভয় কৰে। গৰ্ভৱতী হোৱাটো দম্পতীৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু মানসিক চাপৰ দ্বাৰা ভৰপূৰ। গতিকে সন্তান জন্ম দিয়াৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে ইজনে সিজনৰ পৰা সহায় আশা কৰে।

অত্যধিক যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে সুস্থ শুক্ৰাণু কমি যোৱা

একে সময়তে একাংশ লোকে বিশ্বাস কৰে যে সন্তান জন্ম দিয়াটোও যৌন অৱস্থানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। দম্পতীৰ এক তৃতীয়াংশই মিছনেৰী পদক সৰ্বোত্তম বুলি গণ্য কৰে। প্ৰায় ৩৬ শতাংশ দম্পতীয়ে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত এই অৱস্থান ব্যৱহাৰ কৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে দম্পতীয়ে গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ দিনটোত এবাৰহে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে। যদিও দম্পতীয়ে ভাবে যে দিনটোত কেইবাবাৰো যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়, কিন্তু সেয়া একেবাৰেই নহয়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে অত্যধিক যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে সুস্থ শুক্ৰাণু হ্ৰাস পায়। ২-৩ দিনত এবাৰ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা দম্পতীৰ গৰ্ভধাৰণৰ ক্ষমতা সৰ্বাধিক। এগৰাকী নাৰীৰ বাবে প্ৰতিদিনে গৰ্ভধাৰণ একে নহয়। মাত্ৰ কেইদিনমানৰ বাবেহে তাই গৰ্ভৱতী হ’ব পাৰে।

এগৰাকী মহিলাৰ শৰীৰৰ ভিতৰত শুক্ৰাণু পাঁচ দিন জীয়াই থাকে

গৰ্ভধাৰণৰ সঠিক সময় হ’ল ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ পাঁচ দিন আগৰ আৰু ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দিন। ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দুদিন আৰু ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দিনটো গৰ্ভধাৰণৰ বাবে একেবাৰে উপযুক্ত। আজিকালি যৌন সম্পৰ্ক কৰি গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা সৰ্বাধিক। ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ সময়ত ডিম্বাশয়ৰ পৰা এটা পূৰ্ণবয়স্ক কণী মুক্ত হয়। এই কণীটোৱে জৰায়ুৰ পৰা ফেল’পিয়ান টিউবলৈ খোজ পেলায়। এই সময়ত শুক্ৰাণুৱে নিষিক্ত কণীটোক লগ পোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। এগৰাকী মহিলাৰ শৰীৰৰ ভিতৰত শুক্ৰাণু প্ৰায় পাঁচ দিন জীয়াই থাকিব পাৰে। গতিকে গৰ্ভধাৰণৰ চেষ্টা কৰোতে ডিম্বাণু নিৰ্গত কৰাৰ সময়ত ফেল’পিয়ান টিউবত জীয়াই থকা শুক্ৰাণু থকাটো আপোনাৰ লক্ষ্য হ’ব লাগে।

১৪ দিনৰ আশে-পাশে ডিম্বাণু নিঃসৰণ হ’ব

আপুনি এটা এপ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে বা আপোনাৰ পিৰিয়ডৰ চক্ৰ চিহ্নিত কৰা কেলেণ্ডাৰ ৰাখিব পাৰে। প্ৰতিটো চক্ৰ আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ প্ৰথম দিনাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু আপোনাৰ পৰৱৰ্তী মাহেকীয়া আৰম্ভ হোৱাৰ আগদিনা শেষ হয়। আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ মাজভাগ বিচাৰি উলিয়াওক। যদি আপোনাৰ ২৮ দিনৰ চক্ৰ থাকে তেন্তে ১৪ দিনৰ আশে-পাশে ডিম্বাণু নিৰ্গত হ’ব।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment