Advertisement
ধৰ্ম

মোক্ষদা একাদশীত কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে, বছৰটোৰ শেষ একাদশী

Mokshada Ekadashi 2023: হিন্দু ধৰ্মত বছৰৰ সকলো একাদশীক অতি পবিত্ৰ তাৰিখৰ মৰ্যাদা দিয়া হৈছে। ইয়াৰে এটা হৈছে মোক্ষদা একাদশী। এইটো বছৰৰ শেষ কিন্তু অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন বুলি কোৱা হয়। মাৰ্গশিৰ্ষ মাহৰ মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা ভগৱান বিষ্ণুক পূজা কৰা হয় আৰু এই দিনটোত দান-বৰঙণি আদি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি কোৱা হয়। এই দিনটোত উপবাসে থকা ব্যক্তিয়ে মোক্ষ লাভ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

এইবাৰ অৰ্থাৎ ২০২৩ চনত মোক্ষদা একাদশী ২২ ডিচেম্বৰত পৰিছে। শাস্ত্ৰত মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা কিছু কাম কৰা নিষিদ্ধ, আনহাতে কিছুমান বিশেষ কাম কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে জানো আহক। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

মোক্ষদা একাদশী বছৰৰ শেষ একাদশী, এই দিনটোত কি কৰিব আৰু কি নকৰিব জানক।

মোক্ষদা একাদশী ২০২৩: হিন্দু ধৰ্মত বছৰৰ সকলো একাদশীক অতি পবিত্ৰ তাৰিখৰ মৰ্যাদা দিয়া হৈছে। ইয়াৰে এটা হৈছে মোক্ষদা একাদশী। এইটো বছৰৰ শেষ কিন্তু অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন বুলি কোৱা হয়। মাৰ্গশিৰ্ষ মাহৰ মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা ভগৱান বিষ্ণুক পূজা কৰা হয় আৰু এই দিনটোত দান-বৰজা আদি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি কোৱা হয়। এই দিনটোত উপবাসে থকা ব্যক্তিয়ে মোক্ষ লাভ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।এইবাৰ অৰ্থাৎ ২০২৩ চনত মোক্ষদা একাদশী ২২ ডিচেম্বৰত পৰিছে। শাস্ত্ৰত মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা কিছু কাম কৰা নিষিদ্ধ, আনহাতে কিছুমান বিশেষ কাম কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে জানো আহক।( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা কি কৰিব লাগে

  • মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা বিষ্ণু ভগৱানক পূজা কৰিব লাগে।
  • এই দিনটোত একাদশী ব্ৰত পালন কৰিব লাগে।
  • মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা তুলসী পূজা কৰি তাৰ চাৰিওফালে ঘূৰিব লাগে।
  • মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা ভজন কীৰ্তন কৰিব লাগে।
  • ব্যক্তিজনে এই দিনটোত ফলমূল খাব লাগে।
  • মোক্ষদা একাদশীত দৰিদ্ৰ লোকক অনুদান আগবঢ়াব লাগে।

( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা কি কৰিব নালাগে

মোক্ষদা একাদশীত হালধি, পিয়াজ বা অন্যান্য তামসিক বস্তু সেৱন কৰিব নালাগে।

মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা ভাত খাব নালাগে।

মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা চুলি আৰু নখ কটাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।
এই দিনটোত পৰিয়ালৰ বাকীসকলেও সাত্বিক খাদ্য খাব লাগে।
মোক্ষদা একাদশীৰ দিনা দুপৰীয়া শুব নালাগে।
এই দিনটোত আনৰ সমালোচনা, গুজৱ বা বেয়া কথা কোৱাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে।
এই দিনটোত কাৰো পৰা একো ধাৰ লোৱা উচিত নহয়।
এই দিনটোত হিংসা কৰিব নালাগে।
মোক্ষদা একাদশীত কোনো গছৰ পৰা ফুল, ফল বা পাত ছিঙিব নালাগে।

( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

(অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ সাধাৰণ বিশ্বাস আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে। অসমইনফোয়ে নিশ্চিত নকৰে।)

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button