গণৰাজ্য দিৱসত পতাকা উন্মোচন আৰু স্বাধীনতা দিৱসত পতাকা উত্তোলনৰ মাজত কি পাৰ্থক্য? দুয়োটাৰে অৰ্থ জানি লওক

২০২৪ চনৰ গণৰাজ্য দিৱসৰ শুভেচ্ছা জনালোঁ: আজি দেশত ৭৫ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰা হৈছে। এই উপলক্ষে কৰ্তব্য পথত অনুষ্ঠিত হৈ থকা পেৰেডৰ জৰিয়তে বিশ্বই ভাৰতৰ শক্তি দেখিবলৈ পাইছে।

দেশত উদযাপন কৰা হৈছে গণৰাজ্য দিৱস। দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হৈছে। গণৰাজ্য দিৱসক লৈও ৰাইজৰ মাজত উৎসাহ দেখা গৈছে। দৰাচলতে ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত সংবিধান সভাই সংবিধান গৃহীত কৰে আৰু তাৰ পিছত ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত সংবিধান বলবৎ হৈ ভাৰত গণৰাজ্যত পৰিণত হয়। এই দিনটোক স্মৰণ কৰিবলৈ দেশত প্ৰতি বছৰে ২৬ জানুৱাৰীত গণৰাজ্য দিৱস পালন কৰা হয়।

প্ৰতি বছৰে গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ত্ৰিৰংগ পতাকা উন্মোচন কৰে। আনহাতে ১৫ আগষ্ট অৰ্থাৎ স্বাধীনতা দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পতাকা উত্তোলন কৰে। ৰাষ্ট্ৰপতি দেশৰ মুৰব্বী হোৱাৰ বিপৰীতে প্ৰধানমন্ত্ৰী কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মুৰব্বী। যদিও পতাকা উন্মোচন আৰু পতাকা উত্তোলন একে শব্দৰ দৰে শুনা যায়। মানুহে দুয়োটাকে একে বুলি গণ্য কৰে। অৱশ্যে এই দুটা শব্দৰ মাজত যথেষ্ট পাৰ্থক্য আছে। আজি এই দুটাৰ পাৰ্থক্য জানো আহক।

পতাকা উন্মোচন আৰু পতাকা উত্তোলনৰ পাৰ্থক্য

আচলতে পতাকা উন্মোচন আৰু পতাকা উত্তোলনৰ মাজত গুৰুত্বপূৰ্ণ পাৰ্থক্যটো হ’ল গণৰাজ্য দিৱস আৰু স্বাধীনতা দিৱসৰ সময়ত ত্ৰিৰংগটো ৰখাত। গণৰাজ্য দিৱসৰ সময়ত ত্ৰিৰঙী পতাকাখন ভাঁজ বা গুটিয়াই খুঁটাত বান্ধি দিয়া হয়। পতাকাখন খুঁটাত ওপৰলৈ বান্ধি থোৱা থাকে। ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে এটা ডোঙা টানি, খুলি দিয়ে আৰু উত্তোলন কৰে, যাক পতাকা উন্মোচন বোলা হয়। ইংৰাজীত ইয়াক Flag Unfurling বুলি কোৱা হয়, যাৰ হিন্দীত পোনপটীয়া অৰ্থ পতাকা উত্তোলন কৰা।

একে সময়তে স্বাধীনতা দিৱসৰ সময়ত ত্ৰিৰংগ পতাকাখন তলৰ পৰা ওপৰলৈ টানি অনা হয়, যাক পতাকা উত্তোলন বুলি কোৱা হয়। এক প্ৰকাৰে ত্ৰিৰঙী পতাকাখন তলৰ পৰা খুঁটাটোৰ ওপৰৰ ফালে উৰি থাকে। ৰছীৰ সহায়ত পতাকাখন তলৰ পৰা ওপৰলৈ টানি লোৱা হয়। স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে পতাকা উত্তোলন কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে। ইংৰাজীত পতাকা উত্তোলনক Flag Hoisting বুলি কোৱা হয়।

দুয়োটাৰে অৰ্থ কি?

পতাকা উন্মোচন কৰিলেই বুজা যায় যে সংবিধানত দিয়া নীতি-নিয়মৰ প্ৰতি আমাৰ দেশে দায়বদ্ধতা প্ৰকাশ কৰিছে। ইংৰাজৰ কবলৰ পৰা ভাৰত স্বাধীন হৈ সাৰ্বভৌম গণতান্ত্ৰিক গণৰাজ্যত পৰিণত হোৱা বুলিও দেখা যায়। একে সময়তে স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে পতাকা উত্তোলন কৰাটো নতুন দেশৰ উত্থানৰ প্ৰতীক। পতাকা উত্তোলনেও আমাক ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা দেখুৱাইছে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment