তুলসী গছ ৰোপণৰ উপযুক্ত সময় কি?

হিন্দু ধৰ্মত তুলসী উদ্ভিদৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। ধৰ্মীয় গুৰুত্বৰ লগতে আয়ুৰ্বেদতো তুলসীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান আছে। তুলসীৰ পাত আৰু মাঞ্জাৰী বহু সৰু আৰু ডাঙৰ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মহিলাসকলে চোতালত এজোপা তুলসী গছ ৰাখে আৰু নিয়মিতভাৱে তাক পানী আগবঢ়াই সন্ধিয়া লেম্প জ্বলায়। দেখা পালে ৮০ শতাংশ ঘৰত তুলসী প্লাণ্ট আছে।

তুলসী গছ ৰোপণ কৰাটো সহজ যদিও মাজে মাজে ইয়াৰ সঠিক যত্ন লোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ। তুলসী ৰোপণৰ উপযুক্ত সময় আৰু ঋতু আছে যিয়ে পৰিৱেশ বিশুদ্ধ কৰে আৰু ধনাত্মক শক্তি আনে। আপুনি যেতিয়াই মন যায় তেতিয়াই তুলসী গছ ৰোপণ কৰিব পাৰে, কিন্তু সঠিক সময়ৰ অভাৱত ই সঠিকভাৱে বৃদ্ধি নহ’ব আৰু শুকাই যাব। সেয়ে আজিৰ লেখাটোত আমি তুলসী গছ ৰোপণৰ সঠিক সময় আপোনালোকক জনাম।

তুলসী ৰোপণৰ উপযুক্ত সময় কি?

ধৰ্মীয় গুৰুত্বৰ কথা ক’বলৈ গ’লে অক্টোবৰ বা নৱেম্বৰ মাহত অৰ্থাৎ মাৰ্গশীৰ্ষ মাহত তুলসী গছ ৰোপণ কৰিব লাগে। এনে কৰিলে জীৱনত সুখ আৰু সমৃদ্ধি পোৱা যায়। যিহেতু ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মীৰ প্ৰিয় মাহ, গতিকে এই মাহত তুলসী ৰোপণ কৰিলে বহু উপকাৰ পোৱা যায়।

কোন মাহত তুলসী গছ ৰোপণ কৰিব?

ধৰ্মীয় গুৰুত্বৰ বাহিৰেও বৈজ্ঞানিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা বসন্ত বতৰ তুলসী ৰোপণৰ বাবে উত্তম। শৰৎ শেষ হোৱাৰ আগতে আৰু গ্ৰীষ্ম আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে এই বতৰত তুলসী গছ ৰোপণ কৰিলে ই দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায় আৰু গছজোপা শুকান হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম। ফেব্ৰুৱাৰী আৰু মাৰ্চৰ মাজভাগৰ ভিতৰত তুলসী গছ ৰোপণ কৰক, কাৰণ হোলীৰ সময়লৈকে গৰম আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যিয়ে আপোনাৰ তুলসী গছ শুকুৱাব পাৰে।

ফেব্ৰুৱাৰী মাহৰ উষ্ণ বতৰত এই উদ্ভিদ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায় আৰু দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। এই বতৰত তুলসীৰ পাত ক’লা নহয় আৰু অনুকূল বতৰৰ বাবে বহুত পাত ওলায়। সেয়েহে তুলসী ৰোপণৰ বাবে ফেব্ৰুৱাৰী আৰু মাৰ্চ মাহ বাছি লওক।

সূৰ্যৰ পোহৰৰ অভাৱত তুলসীৰ কোমল পাতবোৰ শুকাই নাযায় আৰু দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাহিৰেও ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি বৃহস্পতিবাৰ আৰু শুকুৰবাৰে তুলসী গছ ৰোপণ কৰিব লাগে। এই দিনটোত ৰোপণ কৰা এবিধ উদ্ভিদ বিশেষভাৱে ফলদায়ক আৰু শুভ।

যদি আপুনি এই কাহিনীটো ভাল পাইছে তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। অধিক অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। লেখাটোৰ ওপৰৰ কমেন্ট বক্সত আপোনাৰ মনৰ কথা আমালৈ প্ৰেৰণ কৰক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

2 thoughts on “তুলসী গছ ৰোপণৰ উপযুক্ত সময় কি?”

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

    Reply

Leave a comment