পানীৰ লগত ভগৱান শিৱৰ কি সম্পৰ্ক, এই ১০ টা আমোদজনক কথা জানি লওক

ভগৱান শিৱ পূজাঃ সোমবাৰটো ভগৱান শিৱৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত কোৱা হয় যে সোমবাৰে যদি ভগৱান শিৱক সঁচা হৃদয়েৰে পূজা কৰা হয়, তেন্তে সকলো বিপদৰ পৰা সকাহ পায় আৰু সকলো কামনা পূৰণ হয়। শিৱই নিজৰ ভক্তসকলৰ ওপৰত সদায় আশীৰ্বাদ বৰষুণ কৰে। ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ সোমবাৰে পুৱা সাৰ পাই স্নান কৰি শিৱক পূজা কৰিব লাগে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ভগৱান শিৱৰ পানীৰ লগত কিয় বিশেষ সম্পৰ্ক আছে কওঁ। এই ১০টা আমোদজনক তথ্য জানি লওক।

১) ভগৱান বিষ্ণু জলত বাস কৰে বুলি কোৱা হয় যদিও জলাভিষেক ভগৱান শিৱৰ। পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি ভগৱান শিৱ জমা পানী থকা ঠাইত বাস কৰে। হিমায়িত অৰ্থাৎ বৰফৰ ঠাই কৈলাশত বাস কৰে য’ত কৈলাশ মনসাৰোৱৰো অৱস্থিত। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

২/ শিৱলিঙৰ ৩টা অংশ আছে। প্ৰথম অংশ যিটো তলৰ চাৰিওফালে মাটিৰ তলত থাকে। কেন্দ্ৰীয় অংশত আঠ ফালে একেধৰণৰ পিতলৰ সমাবেশ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। শেষত ইয়াৰ ওপৰৰ অংশ যিটো অণ্ডাকাৰ, পূজা কৰা হয়। এই শিৱলিংগৰ উচ্চতা সমগ্ৰ বৃত্ত বা পৰিধিৰ এক তৃতীয়াংশ। এই ৩টা অংশই ব্ৰহ্মা (তল), বিষ্ণু (মাজ) আৰু শিৱ (ওপৰ) প্ৰতীক। ওপৰত পানী ঢালি দিয়া হয়, যিটো তলৰ ড্ৰয়িং ৰূমৰ পৰা এটা চেনেলৰ মাজেৰে বৈ যায়। কোৱা হয় যে সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডখন শিৱলিংগৰ ৰূপৰ দৰেই আকৃতিৰ।

৩) ভগৱান শিৱৰ বিশেষ মাহটো হৈছে সাৱন মাহ যিটো বাৰিষা মাহ। গোটেই এই মাহটো বৰষুণ দি থাকে।

৪) ভগৱান শিৱৰ বহু মন্দিৰ আছে য’ত শিৱলিংগ পানীত ডুব গৈ থাকে বা বসন্তৰ পানী শিৱলিংগৰ ওপৰত পৰি থাকে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

৫) অমৰনাথত বৰফেৰে নিৰ্মিত শিৱলিংগটো কেৱল পানীৰ প্ৰতিটো টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপাল টোপালৰ বাবেহে ঘটিছে।

৬) ভগৱান শিৱৰ মূৰত গংগা আৰু চন্দ্ৰ থাকে, যিবোৰ পানীৰ লগত সম্পৰ্কিত।

৭) সাগৰৰ মন্থনৰ সময়ত ওলোৱা হালাহল অৰ্থাৎ কলাকুট নামৰ বিষটো খোৱাৰ বাবে ভগৱান শিৱৰ শৰীৰত তাপ বাঢ়ি গৈছিল আৰু মূৰটো গৰম হৈ পৰিছিল। বিশ্বাস কৰা হয় যে শিৱলিংগক কেৱল বিষৰ প্ৰভাৱ কমোৱাৰ বাবেহে পানী আগবঢ়োৱা হয়।

৮) বহু মন্দিৰত শিৱলিংগৰ ওপৰত কলাছ স্থাপন কৰা হয়, য’ৰ পৰা ২৪ ঘন্টা ধৰি অবিৰতভাৱে পানীৰ টোপাল পৰি থাকে। সেয়েহে তেওঁলোকক পানীৰে অভিষেক কৰিলে ভাল ফল পোৱা যায়।

৯) বৰষুণ নথকা সময়ত বহু ঠাইত শিৱলিংগ পানীত বিসৰ্জন দিয়া হয়। এনে কৰিলে বৰষুণ সোনকালে আৰম্ভ হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

১০) শিৱ পুৰাণৰ মতে পানী শিৱ আৰু শিৱ পানী।

( Disclaimer: এই লেখাত দিয়া তথ্য আৰু তথ্য অনুমানৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। Axominfo-এ এইবোৰ নিশ্চিত নকৰে। কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment