পানীৰ মোনা এনেকৈ কিয় ৰখা হয় জানেনে ? জানি লওক বৈজ্ঞানিক কাৰণ !!

হয়তো আপুনি ৰেষ্টুৰেণ্ট এখনলৈ গৈ দুৱাৰত ওলমি থকা স্পষ্ট, পানীৰে ভৰা বেগবোৰ বা বাহিৰৰ ডাইনিং এৰিয়াত উলমাই থোৱা দেখিছে। আপুনি হয়তো সুধিব, “এই সকলোবোৰ কি? উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণৰ কিছুমান উন্মাদ নতুন উপায় নেকি ? নে পানীৰ কলহত ধন ৰাহি কৰাৰ বুদ্ধি ?”

উষ্ণতাৰ ওপৰত যিকোনো পৰিস্কাৰ প্লাস্টিকৰ সৰু মুনাত থেৱা এই বেগবোৰৰ সকলোবোৰেই কীট-পতংগক আঁতৰাই পেলোৱাৰ কাম কৰে। মানুহে এই বেগবোৰ ঘৰৰ বাহিৰত, ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠানৰ বাহিৰত আনকি ভঁৰালতো ওলোমাই মাখিক খেদি পঠিয়াই দিয়ে।

পানী-বেগ প্ৰথাৰ ওপৰত বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক কাৰণ আছে। কিছুমান কঠোৰ পৰিশ্ৰমী ৱেবছাইটেও এই ধাৰণাটোৰ ওপৰত বাণিজ্যিক কাৰণ আগবঢ়াইছে, বিশেষভাৱে ডিজাইন কৰা পানীৰ বেগ বিক্ৰী কৰি বিকৃতকাৰী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

কাৰণ, মাখিয়ে নিজৰ বেছিভাগ সময় দুম হৈ থকা বা জীৱ-জন্তুৰ মৃতদেহ আৰু মলৰ দৰে বীজাণুৰ আশ্ৰয়স্থলত হুলস্থুল কৰি কটায়। তাৰ পিছত বীজাণুৰে ভৰপূৰ, সিহঁতে আপোনাৰ ঘুৰি ফুৰে — আপুনি সিহঁতক আঁতৰাই ৰাখিব বিচৰাটো স্বাভাৱিক। কাৰণ মাখিয়ে কেৱল বিৰক্তিকৰ নহয়, ই ৰোগ কঢ়িয়াই লৈ ফুৰে।

কিন্তু পানীৰ মোনা এটাই কেনেকৈ সহায় কৰিব পাৰে? আনকি কামো কৰে নেকি? এই প্ৰশ্নত বিশেষজ্ঞ আৰু অপেছাদাৰীসকলৰ মাজত বিভাজন। বিষয়টোৰ দুয়োপক্ষ পৰীক্ষা কৰা যাওক।

পদ্ধতিটোৱে কেনেকৈ কাম কৰে?

কিছুমানে জোৰ দি কয় যে মাখিবোৰে স্বচ্ছ তৰল পদাৰ্থটোক পানীৰ পৃষ্ঠ হিচাপে অনুভৱ কৰে। আন কিছুমানে দাবী কৰে যে পোকটোৱে নিজৰ বৰ্ধিত প্ৰতিফলন ( নিজৰ ছবি ) দেখি উৰি যায়। কিন্তু পতংগবিজ্ঞানী আৰু পেটেণ্ট দাখিল কৰা উদ্যোগীসকলৰ মাজত উত্থাপিত হোৱা আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় যুক্তিটো হ’ল সৰল পোহৰৰ বিবৰ্তন।

বিবৰ্তন ঘটে যেতিয়া কোনো স্বচ্ছ বা অস্বচ্ছ বস্তু যেনে কাঁচৰ ( আইনা ) টুকুৰা বা পানীৰ মোনা পোহৰৰ গতিপথ আৰু বেগ সলনি কৰে। সাধাৰণতে সৰলৰেখাত যাত্ৰা কৰা পোহৰৰ ৰশ্মিবোৰ বেঁকা হৈ পৰে। এই প্ৰভাৱ কিছুমান আলোকীয় ভ্ৰমৰ বাবে দায়ী, যেনে মিৰাজ, যিয়ে মাজে মাজে মানুহকো বিমোৰত পেলায়।

তত্ত্বগতভাৱে কিছুমান প্ৰজাতিৰ পোক-পৰুৱা বিশেষকৈ ঘৰুৱা মাখিৰ বাবেও বিবৰ্তন ঠিক তেনেদৰেই বিভ্ৰান্তিকৰ হ’ব পাৰে। ই অতি সংবেদনশীল চকুৰ শৃংখলৰ গৌৰৱ কৰে যিয়ে ইয়াক একেলগে একাধিক দিশত চাবলৈ অনুমতি দিয়ে।

কিছুমান সমৰ্থকে পানীৰ মোনাই সকলো ধৰণৰ উৰি যোৱা পোক-পৰুৱাক আঁতৰাই ৰাখে বুলি দাবী কৰিলেও বেছিভাগেই ঘৰুৱা মাখিৰ দৰে জটিল চকুৰ পোক-পৰুৱাৰ সৈতে সফলতাৰ কথা কয়।

Leave a Comment