অসুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্ক আৰু লেতেৰা শৌচাগাৰে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে

মূত্ৰাশয়ৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি অৱহেলা এই বেক্টেৰিয়াবোৰ আক্ৰমণাত্মক কৰি তোলে, যাৰ ফলত মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। আজি আমি এনে কিছুমান ভুলৰ বিষয়ে ক’ম যিয়ে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে।

মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ এটা অতি সাধাৰণ সমস্যা, যাৰ ফলত সকলোকে কোনোবা নহয় কোনোবা সময়ত ইয়াৰ বলি হৈ পৰে। কিন্তু ই কিছুমান মানুহক সঘনাই আমনি কৰে আৰু তেওঁলোকে ইয়াৰ প্ৰতি গুৰুত্ব নিদিয়ে। একে সময়তে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত সময়মতে গুৰুত্ব নিদিলে ই আপোনাৰ বৃক্কলৈ বিয়পিব পাৰে আৰু সমস্যাটো যথেষ্ট বৃদ্ধি পাব পাৰে। মূত্ৰাশয়ত প্ৰস্ৰাৱ ধৰি ৰাখে আৰু ইয়াত সৰ্বাধিক বেক্টেৰিয়া থাকে। এনে পৰিস্থিতিত মূত্ৰাশয়ৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি অসাৱধানতাই এই বেক্টেৰিয়াবোৰ আক্ৰমণাত্মক কৰি তোলে, যাৰ বাবে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। আজি আমি এনে কিছুমান ভুলৰ বিষয়ে ক’ম যিয়ে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে।

মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সাধাৰণ কাৰণসমূহৰ বিষয়ে ভোপাল চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ কে কে ত্ৰিপাঠীৰ সৈতে হেল্থশ্বটছে কথা পাতিছিল। মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ কাৰণসমূহৰ বিষয়ে কওঁতে তেওঁ ইয়াৰ স্বাস্থ্য ৰক্ষাৰ বাবে কিছুমান ফলপ্ৰসূ ব্যৱস্থাৰ পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে। গতিকে এই বিষয়ে অধিক বিশদভাৱে জনাওক।

এই অভ্যাসবোৰৰ ফলত মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে

১/ অসুৰক্ষিত যৌন কাৰ্য্যকলাপ

অসুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্ক আৰু সঘনাই অসুৰক্ষিতভাৱে প্ৰৱেশ কৰিলে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। একে সময়তে যৌন খেলনা অত্যধিক ব্যৱহাৰ বা লুব্ৰিকেণ্ট ব্যৱহাৰ কৰিলে সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। এই সকলোবোৰ বস্তুৱে পি এইচত প্ৰভাৱ পেলায় আৰু বেক্টেৰিয়াৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয়, যাৰ বাবে সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। যোনিৰ পৰা মূত্ৰনলীলৈ বেক্টেৰিয়া স্থানান্তৰিত হয়, যাৰ ফলত মূত্ৰাশয় সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে।

২/ শৌচাগাৰৰ ভুল অভ্যাস

বাথৰুমৰ অপব্যৱহাৰ আৰু শৌচাগাৰ চাফা কৰাত গুৰুত্ব নিদিয়াৰ ফলত মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। বাথৰুমৰ আসনখন মলদ্বাৰ আৰু যোনিৰ অতি ওচৰত থাকে, এনে পৰিস্থিতিত আসনখনত উপস্থিত থকা ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়াবোৰ আপোনাৰ যৌনাংগৰ জৰিয়তে মূত্ৰনলী আৰু মূত্ৰাশয়লৈ স্থানান্তৰিত হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ৰাজহুৱা শৌচাগাৰৰ পৰা সংক্ৰমণ স্থানান্তৰিত হোৱাৰ আশংকা খাদ্য খোৱাৰ ফলত যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়।

৩) প্ৰস্ৰাৱ বহু সময় ধৰি ধৰি ৰখা

প্ৰস্ৰাৱ বহু সময় ধৰি ৰখাৰ অভ্যাসে আপোনাক মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ বলি হ’ব পাৰে। মূত্ৰাশয়ত প্ৰস্ৰাৱ ধৰি ৰাখিলে বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধি বৃদ্ধি পায়, যাৰ বাবে সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। একে সময়তে বাৰে বাৰে প্ৰস্ৰাৱ ধৰি ৰখাৰ অভ্যাসে আপোনাক উচ্চ কম্পাঙ্কৰ বলি কৰি তুলিব পাৰে।

৪) মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ চিকিৎসা নকৰাকৈ ৰখা

মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত সম্পূৰ্ণৰূপে ভাল হ’বলৈ নিদিলে বা চিকিৎসা নকৰাকৈ ৰাখিলে আৰু পুনৰ স্বাভাৱিক কাম-কাজ আৰম্ভ কৰিলে তেজৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। বা ই আপোনাক আকৌ আমনি কৰিব পাৰে আৰু লাহে লাহে পৰিস্থিতি আৰু বেয়া হৈ পৰে।

৫/ জীৱনশৈলীৰ বিকাৰ

জীৱনশৈলীৰ লগত জড়িত সমস্যা যেনে মেদবহুলতা, ডায়েবেটিছ আদি সমস্যাই মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে যৌনাংগৰ ঘাম বেছি হয় আৰু ঘাম শুকুৱাব নোৱাৰাৰ বাবে বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধিও বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত ই আপোনাৰ যোনিত সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে। যোনিৰ বেক্টেৰিয়া মূত্ৰাশয়লৈ স্থানান্তৰিত হৈ মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ডায়েবেটিছ ৰোগত আক্ৰান্ত হ’লে শৰীৰত বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধি বাঢ়ে আৰু আপুনি সহজেই সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে।

সংক্ৰমণৰ পৰা কেনেকৈ হাত সাৰিব পাৰি জানি লওক

১/ বনৌষধি চাহ

বনৌষধি চাহত বহুতো বিশেষ গুণ পোৱা যায়, যেনে- এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী, এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টিফাংগেল, যিয়ে ইয়াক মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ বাবে অতি বিশেষ কৰি তোলে। বনৌষধি চাহ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ নেমুৰ ছাল আৰু দালচেনি একাপ পানীত ভালদৰে উতলাই তাৰ পিছত ফিল্টাৰ কৰি পান কৰক। নেমুত থকা এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণে সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ডালচেনিয়ে ফুলা কমিব আৰু বিৰক্তিৰ পৰা সকাহ দিব।

২/ পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী লওক

পানীক সামগ্ৰিক শৰীৰৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খালে শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থ পাতল হৈ প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে ওলাই আহে। একে সময়তে মূত্ৰাশয়ত বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধিও সীমিত। মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত খোৱাপানীয়ে মূত্ৰাশয়ত থকা বেক্টেৰিয়াবোৰ বাহিৰ কৰি পেলায়, যাৰ ফলত নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো সহজ হয় আৰু অৱস্থাটো গুৰুতৰ নহয়। যদি আপুনি পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী নাখায় তেন্তে বেক্টেৰিয়াবোৰ মূত্ৰাশয়ত বেছি সময় থাকে, যাৰ ফলত এই অৱস্থা অধিক গুৰুতৰ হৈ পৰে।

৩/ প্ৰটিন পৰিহাৰ কৰক

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণ হ’লে ২ৰ পৰা ৩ দিনলৈকে প্ৰ’টিনৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে। তাৰ পৰিৱৰ্তে ফলমূল আৰু শাক-পাচলি পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে সেৱন কৰক, তৈয়াৰ কৰাত সাধাৰণ আৰু কম মছলা ব্যৱহাৰ কৰক, নহ’লে কেঁচা বা সিজোৱাকৈ খাব পাৰে। এনে কৰিলে পাচনতন্ত্ৰৰ ওপৰত কোনো বোজা নপৰে আৰু আপোনাৰ শৰীৰে সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ অধিক শক্তি লাভ কৰে, আৰু ই শৰীৰৰ বিষাক্ত পদাৰ্থও আঁতৰাই পেলায়।

৪/ নিৰাময়তকৈ প্ৰতিৰোধ ভাল

মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ পৰিৱৰ্তে ইয়াৰ কাৰণসমূহ বুজি পুনৰাবৃত্তি কৰাতকৈ প্ৰতিৰোধৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটোৱেই ভাল। ইয়াৰ কাৰণ জানিলে এনে ভুল নকৰে আৰু সংক্ৰমণৰ আশংকা কমি যায়। ওপৰত উল্লেখ কৰা সকলো কাৰণ পুনৰাবৃত্তি নকৰিব আৰু মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ পৰা নিজকে ৰক্ষা কৰক।

৫/ ক্ৰেনবেৰীৰ ৰস

ক্ৰেনবেৰীৰ ৰস মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ স্বাভাৱিক চিকিৎসা বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াত উপস্থিত থকা পুষ্টিকৰ উপাদান আৰু ইয়াৰ গুণে মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ কাৰণ হোৱা বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধি সীমিত কৰে, যাতে এই অৱস্থাৰ পৰা আপুনি সকাহ পাব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment