টয়োটাই মুকলি কৰিলে সস্তাতম এছ ইউ ভি, জানক ইয়াৰ মূল্য আৰু প্ৰচণ্ড মাইলেজ

Toyota Urban Cruiser Taisor launched: টয়োটা কিৰ্লস্কাৰ মটৰে আজি আনুষ্ঠানিকভাৱে ভাৰতীয় বজাৰত সস্তা এছ ইউ ভি হিচাপে টয়োটা টাইজাৰ বিক্ৰীৰ বাবে মুকলি কৰিছে। আৰ্বান ক্ৰুজাৰ ছিৰিজত অহা এই এছ ইউ ভিখন হৈছে মাৰুতি ফ্ৰনক্সৰ বেজ-ইঞ্জিনিয়াৰিং সংস্কৰণ। অৰ্থাৎ এই গাড়ীখন মূলতঃ ফ্ৰাংক, কিন্তু কোম্পানীটোৱে নিজৰ মতে ইয়াত কিছু সৰু সৰু পৰিৱৰ্তন কৰিছে। টয়োটা টাইছৰৰ আৰম্ভণিৰ মূল্য ৭.৭৪ লাখ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, যিটো শীৰ্ষ ভেৰিয়েণ্টৰ বাবে ১৩.০৪ লাখ টকা (এক্স-শ্ব’ৰুম)লৈ বৃদ্ধি পায়।

Taisor ত নতুন কি আছে:

ৰিবেজ কৰা সংস্কৰণ হোৱাৰ বাবে আৰ্বান ক্ৰুজাৰ টাইজাৰৰ প্ৰায় সকলো বডি পেনেল মাৰুতি চুজুকি ফ্ৰনক্সৰ দৰেই। কিন্তু সৰু সৰু পাৰ্থক্যৰ সৈতে মৌচাক পেটাৰ্ণৰ নতুনকৈ ডিজাইন কৰা ফ্ৰন্ট গ্ৰিল আৰু নতুনকৈ ডিজাইন কৰা ফ্ৰন্ট বাম্পাৰ নিশ্চিতভাৱে দেখা যায়। LED DRL ৰ সন্মুখত থকা ৩টা কিউবৰ পৰিৱৰ্তে নতুন ৰৈখিক ডিজাইন আছে। টেইললাইটবোৰো সলনি কৰা হৈছে যদিও ফ্ৰেংকৰ লাইনত এইটোও সম্পূৰ্ণ প্ৰস্থৰ লাইট বাৰৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও নতুনকৈ ডিজাইন কৰা ১৬ ইঞ্চিৰ হীৰা কাটি লোৱা এলয় চকা টাইছ’ৰত উপলব্ধ।

কেবিনটো কেনেকুৱা:

টাইছ’ৰৰ ভিতৰৰ অংশতো কিছু পৰিৱৰ্তন কৰা হৈছে। ভিতৰৰ পৰা গাড়ীখনত ডুৱেল টোন ব্ৰাউন আৰু ক’লা ৰঙৰ আপহলষ্টৰী পোৱা গৈছে। ইয়াৰ উপৰিও ৯ ইঞ্চিৰ টাচস্ক্ৰীণ ইনফ’টেইনমেণ্ট স্ক্ৰীণ প্ৰদান কৰা হৈছে যিটো বেতাঁৰ এণ্ড্ৰইড অটো আৰু এপল কাৰপ্লেৰ সৈতে আহে। আন আন বৈশিষ্ট্যসমূহৰ ভিতৰত আছে অটো ক্লাইমেট কণ্ট্ৰ’ল, ৩৬০ ডিগ্ৰী কেমেৰা, হেড আপ ডিছপ্লে, বেতাঁৰ চাৰ্জাৰ, স্মাৰ্টৱাচ সংযোগ ইত্যাদি।

শক্তি আৰু পৰিৱেশন:

টয়োটা টাইছৰত কোম্পানীটোৱে ফৰাচীৰ দৰে ১.২ লিটাৰ, চাৰি চিলিণ্ডাৰৰ প্ৰাকৃতিকভাৱে এস্পিৰেটেড পেট্ৰ’ল আৰু ১.০ লিটাৰ, তিনি চিলিণ্ডাৰ টাৰ্বো পেট্ৰ’ল ইঞ্জিনৰ বিকল্প দিছে। প্ৰাকৃতিকভাৱে এস্পিৰেটেড ইঞ্জিনটোৱে ৯০hp শক্তি আৰু ১১৩Nm টৰ্ক উৎপন্ন কৰে, আৰু ইয়াক ৫ স্পীড মেনুৱেল ট্ৰেন্সমিছন বা এটা অপচনেল এএমটিৰ সৈতে যোৰ কৰা হৈছে। টাৰ্বো পেট্ৰ’ল ইঞ্জিনটো ৫ স্পীড মেনুৱেল আৰু অপচনেল ৬ স্পীড টৰ্ক কনভাৰ্টাৰ অটোমেটিকৰ সৈতেও উপলব্ধ। টয়োটাই এই এছ ইউ ভিৰ সৈতে চি এন জি বিকল্পও আগবঢ়াইছে।

সুৰক্ষা বৈশিষ্ট্য আৰু ৰঙৰ বিকল্পসমূহ:

সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত এই এছ ইউ ভিত ৬টা এয়াৰবেগ, ইলেক্ট্ৰনিক ষ্টেবিলিটি প্ৰগ্ৰেম (ই এছ পি), হিল-হল্ড এছিষ্ট, ইলেক্ট্ৰনিক ব্ৰেকফৰ্চ ডিষ্ট্ৰিবিউচন (ই বি ডি)ৰ সৈতে এণ্টি লক ব্ৰেকিং চিষ্টেম (এ বি এছ) আৰু আই এছ অফিক্স চাইল্ড চিট এংকৰেজ দিয়া হৈছে। কোম্পানীয়ে এই SUV খন বহু ৰঙৰ বিকল্পৰ সৈতে প্ৰৱৰ্তন কৰিছে। য’ত আছে কেফে হোৱাইট, এন্টিছিং ছিলভাৰ, স্প’ৰ্টিন ৰেড, লুচেণ্ট অৰেঞ্জ আৰু গেমিং গ্ৰে। অৱশ্যে ক’লা ছাদৰ সৈতে কেফে হোৱাইট, এন্টিছিং ছিলভাৰ আৰু স্প’ৰ্টিন ৰেড মডেলও উপলব্ধ।

মাইলেজ অতি উত্তম:

কোম্পানীটোৱে দাবী কৰিছে যে টয়োটা টাইছৰৰ টাৰ্বো পেট্ৰ’ল মেনুৱেল ট্ৰেন্সমিছন ভেৰিয়েণ্টে ২১.৫ কিলোমিটাৰ প্ৰতি লিটাৰ পৰ্যন্ত মাইলেজ দিব আৰু অটোমেটিক ভেৰিয়েণ্টে ২০.০ কিলোমিটাৰ প্ৰতি লিটাৰ পৰ্যন্ত মাইলেজ দিব। আনহাতে ১.২ লিটাৰৰ পেট্ৰ’ল ইঞ্জিনে মেনুৱেল ট্ৰেন্সমিছন ভেৰিয়েণ্টত ২১.৭ কিলোমিটাৰ প্ৰতি লিটাৰ আৰু অটোমেটিক ভেৰিয়েণ্টত ২২.৮ কিলোমিটাৰ প্ৰতি লিটাৰ পৰ্যন্ত মাইলেজ দিবলৈ সক্ষম। ইয়াৰ চিএনজি ভেৰিয়েণ্টে প্ৰতি কিলোগ্ৰামত সৰ্বোচ্চ ২৮.৫ কিলোমিটাৰ পৰ্যন্ত মাইলেজ দিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment