এটাতকৈ কৈ অধিক বেংক একাউণ্ট থকা সকলে জানি লওক এই নিয়ম। অন্যথা পৰিব পাৰে বিপদত।

আজিৰ যুগত আৰ্থিক লেনদেন কৰিবলৈ মানুহৰ বাবে বেংক একাউণ্ট থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। বেংক একাউণ্টে য’ত আৰ্থিক লেনদেন সহজ কৰি তোলে, তাত জনসাধাৰণৰ জমা মূলধনও সুৰক্ষিত কৰি ৰাখে। মানুহৰ বাবে বেংক একাউণ্ট থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদিও বহু লোক আছে যিসকলৰ এটাতকৈ অধিক বেংক একাউণ্ট আছে। এনে পৰিস্থিতিত মানুহে জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যে এজন ব্যক্তিয়ে কিমান বেংক একাউণ্ট ৰাখিব পাৰে। জানো আহক…

বেংক একাউণ্ট

আচলতে বেংকে বহু ধৰণৰ বেংক একাউণ্ট প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ছেভিংছ একাউণ্ট, কাৰেণ্ট একাউণ্ট, চেলেৰী একাউণ্ট আৰু যৌথ একাউণ্ট। চেভিংছ একাউণ্ট হৈছে মানুহৰ মূল একাউণ্ট, ইয়াত সাধাৰণতে মানুহে সঞ্চয়ৰ বাবে একাউণ্ট খুলি দিয়ে আৰু এই একাউণ্টটোৱেই বেছিভাগ মানুহৰে প্ৰধান বেংক একাউণ্ট। এই একাউণ্টতো সুত পোৱা যায়।

বেংকিং

আনহাতে, ব্যৱসায় কৰা লোকসকলে কাৰেণ্ট একাউণ্ট খুলি দিয়ে আৰু তেওঁলোকৰ লেনদেন অতি বেছি। ইয়াৰ বাহিৰেও সেইসকল লোকে দৰমহাৰ একাউণ্ট খুলি দিয়ে, যাৰ দৰমহা প্ৰতিমাহে আহে। এই একাউণ্টবোৰৰ বহুতো ভিন্ন সুবিধাও আছে আৰু নিয়মীয়া দৰমহা আহিলে ইয়াত নূন্যতম বেলেঞ্চ ৰখাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। ই এটা অস্থায়ী একাউণ্টো হ’ব পাৰে যিটো আপুনি চাকৰি সলনি কৰাৰ সময়ত বন্ধ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰিব পাৰে।

বেংক একাউণ্ট নম্বৰ

আনহাতে যৌথ একাউণ্ট স্বামী-স্ত্ৰীৰ যৌথ একাউণ্ট হ’ব পাৰে। এই একাউণ্টৰ নিজস্ব সুবিধাও আছে। আনহাতে ভাৰতত এজন ব্যক্তিৰ বেংক একাউণ্টৰ সংখ্যাৰ কোনো সীমা নাই। মানুহে নিজৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি এটাতকৈ অধিক বেংক একাউণ্ট ৰাখিব পাৰে।

নেট বেংকিং

কিন্তু বিত্তীয় বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে তিনিটাতকৈ অধিক চেভিং একাউণ্ট খোলাটো ভাল নহয় কাৰণ তেতিয়া এই একাউণ্টসমূহ পৰিচালনা কৰাটো কঠিন হ’ব পাৰে। এই একাউণ্টসমূহত নূন্যতম বেলেঞ্চ থকাটোও প্ৰয়োজনীয়। আনহাতে, যদি কিছু সময়ৰ বাবে এই চেভিংছ একাউণ্টসমূহত কোনো ধৰণৰ কাৰ্যকলাপ নাথাকে, তেন্তে বেংক একাউণ্টটোও নিষ্ক্ৰিয় কৰিব পৰা যাব। এনে পৰিস্থিতিত নিজৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি বেংক একাউণ্টৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগে, আনহাতে বেংক একাউণ্টৰ সংখ্যা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ চৰকাৰৰ পৰা কোনো পৃথক নিয়ম নাই।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment