Advertisement
News

সেইসকল লোকৰ ভাগ্য ভাল যাৰ এনে সন্তান আছে, গোটেই পৰিয়ালটো সুখী হৈয়েই থাকে।

Chanakya Niti: আজিৰ সময়তো চাণক্যৰ নীতি প্ৰাসংগিক। আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত গুণী সন্তানৰ বিষয়ে বিতংভাৱে উল্লেখ কৰিছে। চাণক্যৰ মতে যিসকল লোকৰ পৰিয়ালত এনে গুণসম্পন্ন সন্তান থাকে, তেওঁলোক অতি সৌভাগ্যৱান।

আচাৰ্য চাণক্য অৰ্থনীতিৰ মহান বিশেষজ্ঞ আছিল, তেওঁৰ প্ৰকৃত নাম আছিল বিষ্ণুগুপ্ত। চাণক্যই মানৱ কল্যাণৰ বাবে চাণক্য নীতিৰ ৰচনা কৰিছিল, য’ত তেওঁ ৰাজনীতি, যুদ্ধ আৰু জনসাধাৰণৰ সৈতে সমতা বজাই ৰখাৰ ওপৰত পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁৰ নীতি শাস্ত্ৰত তেওঁ মানৱ জীৱনৰ বহু দিশ গভীৰভাৱে ভাগ কৰিছে। চাণক্যৰ নীতি আজিও প্ৰাসংগিক। আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত গুণী সন্তানৰ বিষয়ে বিতংভাৱে উল্লেখ কৰিছে। চাণক্যৰ মতে যিসকল লোকৰ পৰিয়ালত এনে গুণসম্পন্ন সন্তান থাকে, তেওঁলোক অতি সৌভাগ্যৱান। এনে এটা পৰিয়াল সুখেৰে ভৰা আৰু পৰিয়ালটোৰ নাম গৌৰৱান্বিত। কেনেধৰণৰ শিশুৱে সমগ্ৰ পৰিয়ালটোৰ বাবে গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনে আমাক জনাওক…

আজ্ঞাকাৰী শিশু

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যিসকলৰ সন্তান আজ্ঞাকাৰী আৰু সংস্কৃতিবান, তেওঁলোক অতি সৌভাগ্যৱান। এনে সন্তানে পিতৃ-মাতৃৰ লগতে সমগ্ৰ বংশলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনে। এনে সন্তানৰ সৈতে কেৱল পিতৃ-মাতৃয়েই নহয়, সমগ্ৰ পৰিয়ালৰ সদস্যৰ জীৱনটোও সফল হৈ উঠে।

সংস্কৃতিৱান শিশু

পিতৃ-মাতৃ, শিক্ষক-জয়োজ্যেষ্ঠক সন্মান কৰা, নাৰীক সন্মান কৰা, ভাল-বেয়া কামৰ পাৰ্থক্য বুজি পোৱা এনে শিশুৱে পৰিয়াললৈ সদায় গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনে। চাণক্যই কৈছে যে এনে লোকে কেৱল ডাঙৰ উচ্চতা স্পৰ্শ কৰাই নহয়, সমাজত যথেষ্ট সন্মানো লাভ কৰে।

যিসকল শিশুৱে শিক্ষাৰ গুৰুত্ব বুজি পায়

চাণক্যই কৈছে যে জ্ঞান আহৰণৰ বাবে সদায় গুৰুত্বসহকাৰে থকা এনে শিশু, দেৱী সৰস্বতী আৰু জ্ঞানৰ দেৱী লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ সদায় এনে শিশুৰ ওপৰত থাকে। ভাল শিক্ষাৰ বাবেই তেওঁ নিজৰ পৰিয়ালটোক গৌৰৱান্বিত কৰে।

জ্ঞানী

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে জীৱনত জ্ঞান থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। প্ৰতিবিধ অন্ধকাৰ দূৰ কৰাৰ ক্ষমতা কেৱল জ্ঞানহে আছে। এনে পৰিয়ালত, য’ত জ্ঞানী ল’ৰা-ছোৱালী থাকে, তেওঁলোকে নিজৰ কষ্ট আৰু জ্ঞানৰ ভিত্তিত জীৱনত বহুখিনি সাফল্য লাভ কৰে। লগতে পৰিয়াললৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button