এই ভিটামিনে শক্তিশালী কৰিব পাৰে আপোনাৰ হাড়, আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত কৰক অন্তৰ্ভুক্ত

Health Benefits Of Vitamin B12: ভিটামিন আমাৰ শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, ইয়াৰ অবিহনে আমি সুস্বাস্থ্যৰ কথাও কল্পনাও কৰিব নোৱাৰো, আজি আমি Vitamin B12 ৰ কথা কৈছো যিয়ে আমাৰ শৰীৰক সকলো দিশতে উপকাৰ কৰে। ভিটামিন B-12 দুই প্ৰকাৰৰ, Methylcobalamin আৰু Adenosylcobalamin যদি আমাৰ শৰীৰত থাকে তেন্তে আমি বহুতো ৰোগৰ পৰা আঁতৰি থাকিব পাৰো। ভাৰতৰ বিখ্যাত পুষ্টি বিশেষজ্ঞ নিখিল ভাটছে কয় যে ভিটামিন বি ১২ আমাৰ বাবে কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ভিটামিন বি-১২ৰ উপকাৰীতা

১/ হাড়বোৰ মজবুত হৈ পৰিব

যদিও আমি প্ৰায়ে শুনিবলৈ পাওঁ যে হাড় মজবুত কৰাৰ বাবে ভিটামিন কেলচিয়াম আৰু ভিটামিন ডি প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু ইয়াৰ লগতে ভিটামিন বি ১২ সমৃদ্ধ খাদ্যও সেৱন কৰা উচিত কাৰণ ই কেৱল হাড় শক্তিশালী কৰাই নহয় অষ্টিঅ’পৰ’ছিছৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস কৰে।

২/ শৰীৰে শক্তি লাভ কৰিব

দিনটো কাম কৰি থাকোঁতে যদি আপুনি ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে, তেন্তে বুজিব যে শৰীৰত ভিটামিন বি ১২ৰ অভাৱ। এই পুষ্টিকৰ উপাদানৰ জৰিয়তে শৰীৰে তৎক্ষণাত শক্তি আৰু শক্তি লাভ কৰে। এই কাৰণেই চিকিৎসকে দুৰ্বলতা দূৰ কৰিবলৈ ভিটামিন বি ১২ সমৃদ্ধ খাদ্য খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

৩/ হতাশা নাইকিয়া হৈ যাব

আমাৰ শৰীৰটো তেতিয়াহে সুস্থ হৈ থাকিব যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব।

এইবোৰ খালে ভিটামিন বি-১২ পোৱা যায়

১/টা কণী
২/ সৰিয়হ
৩/ দৈ
৪/ ওটচ
৫/ বুটমাহ
৬/ পনিৰ
৭/ ব্ৰকলি
৮/ মাছ
৯/ কুকুৰা
১০/ভেঁকুৰ

অস্বীকাৰ: প্ৰিয় পাঠক, আমাৰ বাতৰি পঢ়াৰ বাবে ধন্যবাদ। এই খবৰটো কেৱল আপোনালোকক সজাগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে লিখা হৈছে। আমি এই লিখিতভাৱে ঘৰুৱা উপায় আৰু সাধাৰণ তথ্যৰ সহায় লৈছো। যদি আপুনি যিকোনো ঠাইতে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ সৈতে জড়িত কিবা পঢ়ে, তেন্তে গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment