গণৰাজ্য আৰু স্বাধীনতা দিৱসৰ এইটোৱেই হৈছে বিশেষ পাৰ্থক্য, দুয়োটাৰে গুৰুত্ব জানি লওক

প্ৰায়ে মানুহে গণৰাজ্য আৰু স্বাধীনতা দিৱসক একে বুলি গণ্য কৰে। দুয়োটা তাৰিখৰ মাজত ডাঙৰ পাৰ্থক্য আছে আৰু দুয়োটা তাৰিখে ইতিহাসৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনাৰ কথা কয়। এই দুদিনৰ পাৰ্থক্য জানো আহক।

যদিও প্ৰতিটো দিন ভাৰত মাতৃৰ আশীৰ্বাদত আৰম্ভ হয়, কিছুমান দিন অলপ বিশেষ। যেনে ২৬ জানুৱাৰী অতি সোনকালে আহি আছে। এনে পৰিস্থিতিত মানুহৰ মনত ইতিমধ্যে পেৰেড চাবলৈ কৌতুহল আৰম্ভ হৈছে। কেৱল ২৬ জানুৱাৰীত নহয় ১৫ আগষ্টতো ভাৰতৰ প্ৰতিজন নাগৰিক দেশপ্ৰেমত ডুব যায়।

১৫ আগষ্ট আৰু ২৬ জানুৱাৰীৰ পৰা মনত আছে, এই দুটা দিনৰ পাৰ্থক্য কব পাৰিবনে? হয়, গণৰাজ্য আৰু স্বাধীনতা দিৱসৰ পাৰ্থক্য বহুতে নাজানে। গতিকে এই লেখাটোত আমাক জনাওক।

১৫ আগষ্ট – স্বাধীনতা দিৱস

বছৰ বছৰ ধৰি দাসত্বৰ অন্তত ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত আমাৰ দেশ স্বাধীন হয়। এই কাৰণতে ১৫ আগষ্ট তাৰিখটো স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। আনহাতে, ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত আমাৰ দেশত সংবিধান কাৰ্যকৰী হৈছিল। এই কাৰণে ২৬ জানুৱাৰীক সমগ্ৰ দেশতে গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। দুয়োটা জাতীয় উৎসৱৰ বিশেষ অনুষ্ঠানত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হয়।

ত্ৰিৰংগ গণৰাজ্য দিৱসত উত্তোলন কৰা হয় কিন্তু ১৫ আগষ্টত…

সাধাৰণতে আমি বুজো যে গণৰাজ্য আৰু স্বাধীনতা দিৱসতো একেদৰেই পতাকা উত্তোলন কৰা হয়। কিন্তু কওঁ যে বাস্তৱত ই একেবাৰেই এনেকুৱা নহয়। স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে তলৰ পৰা ৰছীৰে টানি পতাকা উত্তোলন কৰা হয়, যাক পতাকা উত্তোলন বোলা হয়।

২৬ জানুৱাৰী উপলক্ষে ওপৰত ত্ৰিৰংগ বান্ধি দিয়া হয়, যাক পতাকা উত্তোলন বোলা হয়। লগতে ১৫ আগষ্টত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পতাকা উত্তোলন কৰে। ২৬ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে পতাকা উত্তোলন কৰে। স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনা লালকিল্লাৰ পৰা পতাকা উত্তোলন কৰা হয়। গণৰাজ্য দিৱসৰ দিনা ৰাজপথত পতাকা উত্তোলন কৰা হয়।

২৬ জানুৱাৰীত পেৰেডৰ আয়োজন কৰা হয়

১৫ আগষ্টত কোনো ধৰণৰ পেৰেডৰ আয়োজন কৰা নহয়। আজিৰ দিনটোত নতুন দিল্লীৰ লালকিল্লাত দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পতাকা উত্তোলন কৰে। ২৬ জানুৱাৰীত জোৱান আৰু অৰ্ধসামৰিক বাহিনীৰ পেৰেড। এই পেৰেডত বিভিন্ন সেৱাৰ জোৱানসকলে সুন্দৰ উপস্থাপন কৰা দেখা যায়।

আশাকৰোঁ এতিয়া দুটা দিনৰ পাৰ্থক্য জানিব পাৰিব। এনেধৰণৰ আৰু কোনো তথ্যৰ বাবে এই লেখাৰ মন্তব্যৰ অংশত এটা প্ৰশ্ন সুধিব।

যদি আপুনি এই কাহিনীটো ভাল পাইছে তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। অধিক অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। লেখাটোৰ ওপৰৰ কমেন্ট বক্সত আপোনাৰ মতামত আমালৈ প্ৰেৰণ কৰক।আপোনাৰ মতামত আমাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ! অনুগ্ৰহ কৰি অলপ সময় উলিয়াই আমাৰ পাঠকৰ সমীক্ষা পূৰণ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ পছন্দসমূহ ভালদৰে বুজিব পৰা যাব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment